V bývalé trutnovské elektrárně otevřela galerie EPO1

|

Nabídne unikátní možnost vystavovat prostorově náročné instalace i ateliéry pro umělce

Galerie EPO1, nové centrum současného umění v České republice, zahájila provoz 24. května. Lákadlem velkorysého uměleckého prostoru bude možnost vystavovat prostorově náročné instalace, objekty, sochy a plastiky, které není možné umístit do běžných galerií. Otevření multifunkční galerie nabízí hned tři výstavy. Pětipodlažní komplex, který vznikl rekonstrukcí bývalé poříčské elektrárny v Trutnově, vybudoval trutnovský podnikatel Rudolf Kasper s manželkou.

Top Eb

Od začátku roku 2020 probíhá revitalizace jedné z posledních industriálních staveb Trutnova, která mění objekt první poříčské elektrárny v galerii. Umělecký prostor nabízí na 3 400 metrech čtverečních současné umění, možnost vystavovat prostorově náročné instalace, objekty a sochy nebo ateliéry pro umělce. „V bývalé turbínové hale vznikla výstavní plocha dva tisíce metrů čtverečních. Součástí areálu je výstavní sál, v patře další prostor pro obrazy, grafiky, fotografie nebo 3D objekty. Výstavní sály jsou také v podkroví a v plánu je poslední etapa rekonstrukce včetně úpravy venkovních prostor pro open-air expozice,“ říká Rudolf Kasper.

První neveřejné výstavy už má EPO1 za sebou. V galerii proběhly výstavy sochařky Pavlíny Kvity nebo krajinářského fotografa Jiřího Havla. Otevření centra zahajují tři výstavy, z nichž každou připravuje jiný kurátorský tým. „Hlavní výstava v turbínové hale bude mezinárodní, bude se jmenovat Volume – akustická dimenze v současném sochařství. Instalujeme objekty, které budou zvuk vydávat nebo ho snímat a různě s ním pracovat. Další výstava s názvem Power Post Station se bude týkat konverze energie ve vizuálním umění současnosti a výstava FreshPower ukáže základ naší stále se rozšiřující sbírky, která si bere za cíl zmapovat tu nejmladší česko slovenskou sochařkou generaci ve všech jejich podobách a aspektech,“ zve do Trutnova Jan Kunze.

EPO1 chce být otevřeným prostorem a dostat umění co nejvíce mezi veřejnost. „Rádi bychom, aby centrum navštívili všichni, kteří přijedou do Krkonoš nebo na Broumovsko. Sázíme také na postupné napojení na dálniční síť, která umožní přiblížení galerie směrem do Polska a do budoucna také Německa,“ dodává Rudolf Kasper.

Galerie připravuje také doprovodný program, jako jsou komentované prohlídky nebo edukační akce pro školy. Počítá s workshopy s umělci nebo studenty. Otevřeno bude od středy do pátku, vždy od 12 do 18 hodin a v sobotu a v neděli od 10 do 18 hodin. Vstupné bude zhruba 200 korun, s možností slev pro skupiny, seniory, děti a mládež.

Předchozí

Vitra představuje limitovanou edici křesla Eames Fiberglass Armchair

UBM zkolaudovala první domy v projektu Arcus City

Další