V Česku se loni prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015

|

Výstavba bytů v Praze. Ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-4.0)

Loni se v České republice prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů o 17 procent. O 19 procent propadl také prodej chat a chalup, vyplývá z analýzy portálu Valuo, která zpracovává data katastru nemovitostí a veřejných inzercí. Nejžádanější dispozice bytů byly 2+1 a 2+kk, ty tvořily v průměru 44 procent všech prodejů. Průměrná velikost prodaného bytu v Česku loni byla 66 metrů čtverečních, tedy téměř stejně jako v předešlých čtyřech letech.

Celkový počet prodaných bytů dosáhl 55 180 a domů 34 769. V porovnání s rekordním rokem 2021, ve kterém se prodalo 73.605 bytů a 55.941 domů, klesl prodej bytů o třetinu a domů o 60 procent. Zatímco některé regiony si udržely stabilitu, jiné čelily výrazným propadům. V Praze, Jihomoravském a Pardubickém kraji byl trh relativně stabilní, přičemž Pardubický kraj zaznamenal meziroční nárůst prodejů bytů o 23 procent. Naopak počet prodaných domů meziročně klesl ve všech krajích. Největší pokles byl zaznamenán v hlavním městě, a to o 27 procent.

Dominantní postavení na trhu s byty si udržela již tradičně Praha, kde se prodalo 24 procent všech bytů v ČR. V přepočtu prodeje bytů na tisíc obyvatel se ale Praha umístila až na 17. příčce. V tomto přepočtu se prodalo nejvíce bytů v Milovicích na Nymbursku, Mariánských Lázních a Karlových Varech. V prodeji domů má hlavní město podíl 3,5 procenta.

Zatímco v Praze a Brně průměrná cena bytů loni vzrostla, Plzeň, Ostrava a Olomouc zaznamenaly pokles. Z nejaktuálnějších dat Rent Indexu společnosti Deloitte činila v loňském třetím čtvrtletí průměrná cena bytů v České republice 89 300 korun za metr čtvereční. Jednalo se mezičtvrtletní pokles o 1,8 procenta a ceny se tak snižovaly čtyři čtvrtletí za sebou.

V Praze a Brně ceny rostly. V Plzni, Olomouci nebo Ostravě naopak

„V Praze a Brně narostly průměrné ceny bytů o více než čtyři procenta, což svědčí o stále silné poptávce a omezené nabídce bytů na prodej. Naopak, Plzeň zaznamenala snížení cen o více než čtyři procenta, v Ostravě a Olomouci ceny poklesly o více než devět procent. Zajímavé je, že v těchto městech došlo k výraznějšímu poklesu absolutní ceny, ale ne ceny za metr čtvereční. Tento fakt naznačuje, že kupující v těchto lokalitách kupovali v průměru menší byty než v roce 2022,“ uvedl zakladatel webu Valuo.cz Radek Šitera.

Valuo uvádí, že analyzuje data z katastru nemovitostí a z veřejné inzerce. Poskytuje nástroj na výpočet cen nemovitostí, který využívá pět tuzemských bank. Za Valuem stojí investorský tým Pale Fire Capital.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Zájem o plně vybavené nájemní bydlení poroste, investuje se do něj stále víc

Závěs či polštář. Barbara Křivánková je šije z představ

Další