Do dvou let přibyde v městské části Praha-Kolovraty nová školní budova, do jejíchž lavic zasedne až 510 žáků. Na výstavbu nové školy významně přispívá hlavní město.
Přípravné a stavební práce odstartovaly již v polovině léta, ale až v prvním školním týdnu došlo k poklepu základního kamene. Nová budova vyrůstá na okraji městské části, žáci v ní poprvé zasednou ve školním roce 2026/2027.
Slavnostního aktu poklepání základního kamene se zúčastnili primátor Prahy Bohuslav Svoboda a radní pro oblast školství Antonín Klecanda, starosta městské části Jonáš Zejfart a místostarosta Miroslav Marinčič, představitelé místních církví Karel Fáber (Církev bratrská) a římskokatolický kněz Marian Brudny, projektant Martin Hlaváček a za dodavatele stavební společnost SYNER její jednatel Robert Špott. „Investice do vzdělání a do naší nejmladší generace je bezpochyby tou nejlepší investicí. Proto jsem rád, že tu dnes zahajujeme stavbu nové školy a že na financování projektu přispělo hlavní město. Školství je jednou z našich hlavních priorit. Doufám, že vše půjde podle plánu a děti tady v Kolovratech zasednou do lavic nové školy již v přespříštím školním roce,“ řekl Bohuslav Svoboda.
„Pro MČ Praha-Kolovraty je nová budova školy zcela zásadním dluhem veřejné vybavenosti, který se pokoušeli srovnat snad všichni polistopadoví starostové. Úspěšný byl až bývalý starosta Klecanda, od něhož jsem rozpracovaný projekt převzal. Toto řešení významně nenavýší kapacity pro další děti, ale umožní žákům vzdělávat se v důstojných podmínkách. Po dlouhé době nebudou muset učitelé s žáky chodit velké vzdálenosti na tělocvik a do jídelny, čímž v současnosti ztrácí mnoho času z výuky. Provizorní školské budovy máme roztroušené po celých Kolovratech a teď budou konečně pod jednou střechou. Součástí nové školy budou dvě tělocvičny a venkovní sportoviště, stejně jako školní jídelna. Jedná se o největší projekt posledních desetiletí a bude stát ještě velké úsilí ho dotáhnout do konce, nicméně všichni věříme, že v září 2026 proběhne slavnostní otevření,“ uvedl starosta Jonáš Zejfart.
Architektura nové školy je pojata velmi minimalisticky a podmíněna vnitřnímu dispozičnímu uspořádání. Vstupní předprostor upoutá svým impozantním charakterem. Příjemnou atmosféru má navodit fasáda z dřevěných prken, objektu budou dominovat velké prosklené plochy a kvůli minimalizaci pohlcování denního světla navrhl projektant pro omítky bílou fasádní barvu. Již z dálky bude škola snadno rozpoznatelná díky obřím hodinám.
„Jedná o školní objekt pro několik dalších generací, proto bude vše realizováno tak, aby škola dětem, pedagogům i ostatnímu personálu dlouhodobě sloužila. Naše společnost má v tomto segmentu budov tři desítky let zkušeností a za vybrané školy jsme dokonce obdrželi i odborná ocenění. V případě této vidíme, že byla navržena dle moderních trendů a že projektant myslel na bezpečí i každodenní komfort,“ uvedl jednatel stavební společnosti SYNER Robert Špott.
Dnes již samozřejmostí jsou kompletní bezbariérovost, prostorné chodby, vzdušné foyer a atrium či toalety a hygienické kabiny. Budova se třemi nadzemními a jedním podzemním podlažím bude provozně rozdělena na úseky výuky, vedení školy, tělovýchovy a gastronomie. Součástí prací je také příprava objektu pro plánovanou FVE.
Text Tomáš Vejmelka, foto archiv SYNER