Ve znamení velkých objevů

|

Sculpture Line slaví 10. narozeniny. Původně pražský festival se během dekády proměnil ve významný mezinárodní sochařský projekt, do něhož se zapojují desítky renomovaných i začínajících umělců z Česka i zahraničí. Mezi instalace, které lze letos v Česku zhlédnout, patří díla od Jana Kaplického, sira Anthonyho Cragga, Alexandry Koláčkové, Lukáše Raise, Jakuba Flejšara či Michala Gabriela.

Text: Redakce

Foto: Archiv Art Lines a Sculpture Line, Jaro Dufek (Acquae)

„Jubilejní ročník našeho projektu se ponese ve znamení velkých objevů a mezinárodních spoluprací. Sculpture Line letos píše skoro až neuvěřitelné příběhy, jako je tomu například u instalace Acquae od Jana Kaplického. Těší mne rovněž, že zájem o zapojení do projektu mají nejen česká města, ale stále více jeho renomé rezonuje v zahraničí. Příkladem může být první spolupráce s německým městem Wunsiedel, kde se představí hned sedm umělců z Česka a Německa,“ říká Ondřej Škarka, zakladatel projektu Sculpture Line a kulturní instituce Art Lines.

Acquae, Trichodon i Pastevci žraloků

V Praze je aktuálně vystaveno více než 30 instalací a jejich počet se postupně zvyšuje. Jedním z nejzajímavějších objektů je ocelová kapka Acquae, kterou před více než 20 lety vytvořil pro Triennale di Milano architekt Jan Kaplický. Toto dílo bylo vystaveno ještě během festivalu Biennale di Venezia v italských Benátkách.

Poté se na něj na dvě dekády zapomnělo, dokud ho v Miláně neobjevil britský architekt Norman Foster. Ten byl v kontaktu s Eliškou Kaplický, která se rozhodla dílo zachránit. To se podařilo díky společnosti Art Lines, která Acquae převezla do Česka a zajistila její restaurování. Toho se ujal tým sochaře Lukáše Raise. Acquae je vystavena na pražském Bastionu vedle dalších děl od Jakuba Flejšara.

Jan Kaplický Acquae (1)

Lukáš Rais v Praze dále představuje svoji dosud největší realizaci ve veřejném prostoru. Instalace z ušlechtilé oceli s názvem Trichodon na náměstí Franze Kafky propojuje abstrakci a realismus.

Procházku vyšehradským parkem zpříjemní instalace s názvem Pastevci žraloků od Michala Gabriela. Na žraloky i postavy je možné si i sáhnout. Další díla jsou vystavena například u Tančícího domu, kde své instalace prezentují Aneta Filipová či Michal Trpák. Prohlídky soch pro veřejnost také organizuje Galerie Golf Hostivař.

Díla s mezinárodním přesahem

Do Sculpture Line se zapojilo několik obcí v Čechách. Instalace jsou k vidění třeba v Plzni, Ústí nad Orlicí či v Broumově. Nově se také zapojily Mariánské Lázně se dvěma unikátními objekty. Tím prvním je dílo sira Anthonyho Cragga s názvem Over the Earth, které v minulosti stálo například na půdě Harvardovy univerzity, druhým je socha Alexandry Koláčkové s názvem Pramen. Ta vyniká nejen hravými barvami, ale její součást tvoří i vodní prvek pro osvěžení kolemjdoucích.

Sochy Alexandry Koláčkové najdou lidé i v Dolních Břežanech. Sochu nazvanou Optimista zde představil například Jakub Flejšar.

V Čechách najdeme i sochy od zahraničních autorů, například od německého sochaře Martina Steinerta, pro jehož tvorbu je typická práce se dřevem. Jeho instalace Wooden Cloud aktuálně zdobí městys Davle. Jde o dílo s celoevropským přesahem. Další objekty ze série Wooden Cloud bylo možné zhlédnout třeba v Berlína a Paříži.

Výjimečné objekty

Kdo se vydá po stopách Sculpture Line, neměl by minout Olomouc. V Opletalově ulici se vznášejí Andělé moří od Michala Trpáka, Antonín Kašpar u Kostela sv. Mořice postavil Trůn připomínající tisíciletou křesťanskou tradici v Evropě. Nově jsou v Olomouci Záchranné čluny od Johannese Pfeiffera, které v noci osvětlují Bezručovy sady, a Klid před hlavním nádražím, jehož autorem je Ladislav Sabo.

Další zajímavé objekty nabízí také Mikulov, kde vystavuje Kurt Gebauer. Jeho instalace zahrnují díla Trubkoun či Radost.

Michal Trpák Andělé Moří Olomouc (2)

Zahraničí

Do letošního ročníku se již zapojilo i několik dalších zemí. V rámci projektu RE-USE, který se zaměřuje na poselství udržitelnosti, vystavují mladí umělci svá díla třeba v italských Benátkách či na Islandu. Jedna z instalací pak stojí v Ústí nad Orlicí.

Sculpture Line působí i v sousedním Německu. Mezi vystavenými objekty zde mohou návštěvníci zhlédnout sochy od Alexandry Koláčkové, Anety Filipové a Martina Steinerta. Ty doplní díla výtvarníků, jako jsou Anja Luithle, Johannes Pfeiffer a Dan Trantina s Jiřím Davidem. Druhý jmenovaný představuje svůj objekt také v Lucembursku. Spolu s ním tam vystavuje Lukáš Rais. V neposlední řadě se do Sculpture Line zapojuje i Slovensko, konkrétně Trnava.

***

Sculpture Line je živý projekt a další instalace stále přibývají. Jejich aktuální seznam naleznete na stránkách www.schulptureline.cz.

Předchozí

Kombinace křehkosti, punku a obdivu k silným ženám

Atraktivní architektura se nemusí líbit všem

Další