Vitra představuje novinky

|

Novinky značky Vitra pro sezónu jaro/léto 2022

„Speciální je obvykle méně praktické než normální.“ Tento výrok shrnuje princip, jímž se Jasper Morrison řídí při vytváření svých návrhů. Ty označuje jako ‚super normální‘ spíš než výjimečné a vzdává jimi úctu požadavkům každodenního života. Kolekce HAL je ztělesněním tohoto přístupu – vyznačuje se čistým a moderním vzhledem.

HAL Soft, design: Jasper Morrison, 2021, vyvinuto značkou Vitra

Díky spolupráci s Jasperem Morrisonem přibyla verze s polstrovanou skořepinou, která je kompletně potažena látkou. Polstrované čalounění poskytuje dokonalé pohodlí a zaoblené tvary zjemňují vzhled typický pro skořepinové židle HAL. Potah je připevněn na spodní straně skořepiny a lze ho snadno odejmout a vyměnit. HAL Soft se proto hodí nejen do soukromých prostor, ale také do kanceláří i veřejných míst. Díky různým typům podnoží a širokému výběru materiálů a barev dovede HAL Soft doplnit jakýkoliv interiér.

HAL Soft existuje ve verzi HAL Soft Wood s dřevěnými nohami, HAL Soft Tube s kulatými kovovými nohami a ve stohovatelné verzi HAL Soft Tube Stackable. U poslední verze ochranný obal pod sedátkem chrání čalounění a látku spodní židle.

Sedáky Soft Seats , vyvinuto značkou Vitra ve Švýcarsku, 2022

Soft Seats jsou samostatné sedáky, které přidávají na komfortu nečalouněným židlím. Sedáky jsou dostupné ve třech tvarech a lze je použít na různé modely židlí. Jsou nabízeny v kožené a látkové variantě v řadě barevných variant.

Soft Seats jsou vycpány tepelně stlačeným flísem, který si udržuje svůj tvar. Pro lepší pohodlí je tloušťka sedáku dva centimetry. Oproti sedákům z polyuretanové pěny jsou použité materiály po roztřídění zcela recyklovatelné. Díky zipům lze potahy snadno sundat a odnést do čistírny nebo vyměnit. Na žádost lze Soft Seat dodat s neklouzavou úpravou na spodní straně.

Doplňky

Kolekce doplňků Vitra zahrnuje rozšiřující se portfolio designových předmětů, doplňků a textilií vyráběných touto švýcarskou značkou. Kolekce je vystavěná na klasických vzorech a objektech navržených designéry jako je George Nelson, Jean Prouvé či Alexander Girard. Kromě klasik obsahuje také objekty od současných designérů. Hlavními rysy kolekce je autenticita, radost a hravost.

Novinky v kolekci jaro/léto 2022 Vitra nabízejí zcela nové produkty i aktualizace oblíbených klasik. Autory nejnovějších přírůstků jsou designéři Konstantin Grcic, Ronan a Erwan Bouroullec a Dorothee Becker. Kromě doplňků do domácnosti Vitra nabízí také drobné kancelářské doplňky, které nabízejí řešení pro dobře zorganizovanou domácí kancelář.

Organizér Uten.Silo RE, Dorothee Becker, 1969/70, (aktualizováno)

Dorothee Becker navrhla praktický organizér Uten.Silo I v roce 1969. O rok později následovala menší verze Uten.Silo II. Uten.Silo je organizér připevněný na zeď a jeho součástí jsou přihrádky různých tvarů a barev, kovové háčky a klipy. Utten.Silo je praktická pomůcka, která pomáhá udržovat kanceláře, kuchyně, dílny, koupelny a dětské pokoje uklizené.

Vitra nyní nejen změnila barevnou paletu Uten.Silo a rozšířila škálu od černé a bílé i o japonskou červeň, slonovou kost a nebesky modrou. Změnila také způsob výroby a nyní používá pouze postindustriální recyklovaný ABS plast. Tento vysoce kvalitní recyklovaný materiál je velmi odolný, a navíc je také 100% recyklovatelný.

Váza Découpage – Boucle, Ronan & Erwan Bouroullec, 2020 / 2022

Každá váza Découpage má litou kuželovitou nádobu kombinovanou s několika abstraktními bloky a tyčemi z keramiky, které lze připevnit na vázu nebo vložit dovnitř. Všechny elementy nesou jasný rukodělný rukopis a jsou dostupné v několika barvách. Společně pak vytvářejí poetické kompozice, které z každého úhlu vypadají jinak: vtipné, ironické, nekonvenční, živé. „Aranžmá vytvářejí křehkou rovnováhu, v níž se snoubí kontrastní barvy a vrstvy do nového harmonického celku,“ popisuje Ronan Bouroullec.

Nabídka váz Decoupage byla nyní rozšířena o nový model Boucle, tedy verzi s oblým prvkem, který připomíná smyčku. Vázy Découpage jsou dostupné ve čtyřech různých setech: Barre, Disque, Feuille a Boucle.

L’Oiseau, korek, Ronan & Erwan Bouroullec, 2016 / 2022

L’Oiseau od designérů Ronana a Erwana Bouroullec, ptačí soška archaické jednoduchosti připomíná prosté předměty severského lidového umění. Její jasný tvar atraktivním způsobem obohatí interiéry bez přílišné roztomilosti nebo dokonce kýčovitosti, které se ke zvířecím soškám často pojí.

L’Oiseau nyní přichází v nové verzi z korku. Soška je vytvořena z jednoho kusu přírodního materiálu s typickým nepravidelným povrchovým vzorem a měkkou a příjemnou texturou. Korkový model rozšiřuje nabídku již existujících variant z javorového dřeva a keramiky.

Metal Side Tables, Ronan & Erwan Bouroullec, 2004 / 2022

Ronan a Erwan Bouroullec navrhli nadčasové stolky Metal Side Tables v roce 2004. Tenká deska stolků kontrastuje s objemným podnožím, které připomíná sokl. Nenápadný design a tři různé velikosti umožňují tyto decentní stolky používat mnoha různými způsoby.

Vitra ve spolupráci s bratry Bouroullecovými vyvinula verzi s galvanizovaným povrchem. Metal Side Tables v zinkovém provedení možná nezrcadlí své okolí, ale odrážejí barvy a jejich vzhled se mění spolu s různým typem osvětlení. Hodí se také na venkovní použití.

Stolička Chap & tác Chap Tray, Konstantin Grcic, 2021

Chap je povědomý na první pohled: hned poznáte, že jeho příbuznými jsou malé čtyřnohé stoličky a stolky. Kvalita těchto designů tkví v jejich generickém vzhledu a univerzálním využití, což znamená, že se nikdy neomezují na jedinou funkci. Chap je velmi přizpůsobivý a flexibilní: doma může sloužit jako praktická podnožka, stolek nebo sedátko, když se sejde hodně hostů. A protože je lehký a stohovatelný, je snadné vzít ho s sebou na workshopy, schůze a další setkání v kanceláři a pak ho stejně rychle uložit.

Konstrukce podnoží poskytuje pevnou podporu pro Chap Tray s vysokým okrajem. Jednu, nebo víc těchto nádob lze uložit nebo naskládat na sebe pod sedátko stoličky a dát si do nich telefon, kabely, papíry a další drobnosti. Chap a Chap Tray jsou vyráběny z recyklovaných plastů a jsou zcela recyklovatelné. Oba produkty jsou dostupné v několika barevných variantách.

Kožené doplňky

Aby byly udržitelným způsobem využity zbytky z výroby čalouněného nábytku, Vitra je používá při výrobě malých předmětů, například podložky Elephant a klíčenek. Ty jsou dostupné v šesti barvách kůže nejčastěji používané ve výrobě a jsou příjemné a jemné na omak.

Podložka Elephant Pad, Hella Jongerius, 2015 / 2022

Designérka Hella Jongerius se při návrhu podložky Elephant inspirovala slonem Eames Elephant od Charlese a Ray Eamesových. Tato roztomilá podložka pod myš je vyrobena z vysoce kvalitní kůže.

Klíčenka – Elephant, Hella Jongerius, 2015 / 2022

Designérka Hella Jongerius se při návrhu klíčenky inspirovala motivem ze slona Eames Elephant, kterého navrhli jako hravý dekorativní předmět Charles a Ray Eamesovi ve 40. letech 20. století.

Předchozí

Podoba Vltavské filharmonie bude známá letos v květnu

AUTOREM CEN 7. ROČNÍKU SOUTĚŽE INTERIÉR ROKU JE VÁCLAV MLYNÁŘ

Další