VIZE PRO BUDOUCNOST

|

Zahraniční architekti v Praze, Brně a Ostravě

V současné době probíhá v České republice hned několik plánovaných projektů světoznámých zahraničních architektů. Výstava Vize pro budoucnost představuje tři z nich, a to ve třech největších městech v České republice. Hlavní město Prahu reprezentuje komplex Savarin od britského studia Thomase Heatherwicka, Brno nové hlavní nádraží od nizozemské kanceláře Benthem Crouwel a Ostravu projekt koncertního sálu amerického architekta Stevena Holla. Kurátorem výstavy je přední teoretik architektury a publicista Adam Štěch. Výstavu je možné navštívit od 20. 12. 2021 do 22. 2. 2022.

Výstava s názvem Vize pro budoucnost symbolicky završuje výstavní cyklus o práci zahraničních architektů na českém území. Od meziválečné tvorby pionýrů moderní architektury, kterou představila první výstava na jaře, jsme se přes devadesátá léta a práci Franka Gehryho, prezentované na druhé podzimní výstavě, dostali až do budoucnosti naší země.

Vizualizace projektu – Brno hlavní nádraží

Expozice odkrývá zajímavý vzorek světové architektonické tvorby, která vznikne na našem území v několika následujících letech. „Rozhodli jsme se představit tři projekty odlišného charakteru a typologie. Hlavní město Prahu reprezentuje projekt komerčního komplexu Savarin od britského studia Thomase Heatherwicka. Brno je zastoupeno vítězným návrhem nového hlavního nádraží od renomované nizozemské kanceláře Benthem Crouwel. Ostrava se může pyšnit očekávaným projektem nového koncertního sálu amerického architekta Stevena Holla, kde bude mimo jiné působit Janáčkova filharmonie Ostrava.“ přibližuje koncept výstavy její kurátor Adam Štěch.

Vizualizace projektu – Praha, Savarin

Podle odborníků v Čechách chybí moderní, „světová“ a vizionářská architektura spojená s velkým jménem. Realizace těchto tří projektů by to mohla změnit.

Thomas Heatherwick je renomovaný britský architekt a designér, jehož plodná a rozmanitá tvorba se vyznačuje vynalézavostí, nápaditostí a originalitou, a to již po dvě dekády. V roce 2019 odtajnil plány pro rekonstrukci a rozšíření vnitroblokové části historického barokního paláce Savarin, který se nachází v ulici Na Příkopě v centru Prahy. Výstavba je koncipována kolem historické budovy jízdárny z 18. století, která se stává ústředním bodem celého komplexu. Heatherwick, který se při navrhování nových částí inspiroval podobou pražských pavlačí a balkonů, uvolnil prostor kolem jízdárny pro otevřenou venkovní promenádu.

Vizualizace projektu – Praha, Savarin

Největší architektonická soutěž v historii samostatné České republiky na podzim oznámila své vítěze. Nové brněnské hlavní nádraží vznikne podle návrhu nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects, který stojí za projektem nádraží v Rotterdamu nebo rekonstrukcí a dostavbou nádraží v Amsterdamu. Projekt počítá s plynulým začleněním do městské sítě a obohacením veřejného života nové čtvrti, poskytne komfortní a snadné využití s vynikajícími možnostmi přestupu. Reprezentativní budova posiluje identitu města Brna. I tak by podle vítězů mezinárodní soutěže mělo vypadat nové hlavní nádraží v Brně.

Vizualizace projektu – Brno hlavní nádraží

S Ostravou bude patrně navždy spojeno světově proslulé jméno Steven Holl, kterého časopis Time označil za „Nejlepšího architekta Ameriky“ za vytvoření „budov, které uspokojí ducha i oko“. K soutěži ho přizvalo české architektonické studio Architecture Acts, které založili Hana Petříková a Martin Kropáč. Steven Holl se svými spolupracovníky originálním způsobem propojí stávající Dům kultury města Ostravy, který původně navrhl architekt Jaroslav Fragner v padesátých letech, a nový koncertní sál s kapacitou 1300 diváků. Nová organicky zaoblená hmota filharmonie se bude vznášet nad stávající budovou jako ocelový mrak.

Vizualizace projektu – Ostrava, koncertní sál

Lokalita: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5

Otevřeno: neděle až středa 12–18 hodin

Kurátor: Adam Štěch (OKOLO)

Grafický design a instalace: Matěj Činčera, Jan Kloss, Adam Blažek (OKOLO)

Foto: Archiv Benthem Crouwel Architects, Iwan Baan, Luke Hayes, Shu He, Dita Pepe, Timothy Schenck

Produkce: David Cysař, Kristina Cysařová, Adam Štěch, Studio Činčera

Předchozí

Ministr Bartoš představil postup pro částečný odklad stavebního zákona

Je nejvyšší čas začít řešit koupi nebo prodej nemovitosti?

Další