VLTAVSKÁ FILHARMONIE

|

Pulzující centrum života na Vltavské

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie. Je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem. Vítězný projekt moderního hudebního centra, které vznikne v pražských Holešovicích, nepracuje jen s budovou jako takovou, ale přináší i nápaditá řešení veřejného prostoru. Počítá i se zpřístupněním břehu řeky a otevírá venkovní terasy filharmonie včetně střechy.

Text: Redakce

Foto: Archiv

TOP EB

„Při výběru vítězného návrhu bylo nutné brát v potaz mnoho aspektů. Parcela pro filharmonii v současnosti setkávání lidí spíše komplikuje, než podporuje, a tak byl důraz kladen nejen na architekturu a provoz budovy, ale také na návrh veřejných prostranství přilehlého okolí. Vltavská filharmonie se v podání dánského studia BIG stane pulzujícím centrem života na Vltavské – směrem na východ od budovy se bude rozprostírat nový městský park, jižní strana otevře přístup k vodě, na západní straně vznikne náměstí a na sever se naskytne pohled na novou městskou část Bubny-Zátory. Budova samotná bude zájemcům přístupná ze všech směrů a úrovní,” tvrdí Michal Sedláček, předseda poroty soutěže.

Pulzující centrum pro hudbu i lidi

Ambicí Vltavské filharmonie je přilákat nejen fanoušky klasické hudby, nýbrž širokou veřejnost. Vítězný návrh ateliéru BIG počítá s vybudováním tři sálů. Bude se zde však nacházet také hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze, návštěvníci se mohou těšit na kavárnu či střešní restauraci a mnozí jistě využijí i nabídku vzdělávacích aktivit.

Střecha bude v případě Vltavské filharmonie pokračováním veřejného prostoru náměstí – stupňovitá forma umožní zájemcům vystoupat až na její vrchol a to bez nutnosti vstupu do budovy, každý si tak bude moct vychutnat jedinečný panoramatický výhled na celou Prahu.

„Ateliér Bjarke Ingels Group je v současné době absolutní světovou špičkou, i tak mě ale překvapilo, s čím dokázali přijít. Jsem přesvědčen, že se budova okamžitě stane ikonou, symbolem Prahy. Je otevřená všem, demokratická, přesto má jasný řád. Autoři skvěle pochopili místo, kam budovu vsazují, ale přicházejí s pro Prahu zcela novým přístupem k veřejnému prostoru. Nutí nás nad ním více přemýšlet a přibližují nás k naší řece. Už se těším na BIG koncert,” doplňuje Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora.

Místo nejen pro dva orchestry

Vltavská filharmonie bude zároveň sídlem dvou orchestrů – Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a České filharmonie. Oba orchestry zde najdou odpovídající rezidenční prostory, ale i zázemí pro rozšíření svých edukačních programů pro veřejnost, jež jsou nedílnou součástí činnosti obou subjektů. Zapojeny budou také hudební školy nejrůznějších úrovní, které budou moci prostory Vltavské filharmonie využívat pro svou výuku.

Zástupci České filharmonie a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, stejně jako Městské knihovny v Praze se podíleli na zpracování zadání pro architektonickou soutěž, byli přizváni do poroty soutěže, a mohli se tak vyjádřit k potřebám jednotlivých subjektů.
Nová budova Vltavské filharmonie pomůže nastartovat proměnu jednoho z momentálně nejvýznamnějších pražských brownfieldů. Na jeho místě by měla vzniknout nová čtvrť Bubny-Zátory, která se v budoucnu stane domovem pro 25 000 obyvatel v 11 000 bytech.

„Jednou z výzev, které architekti při navrhování veřejného prostoru v lokalitě Vltavské museli čelit, bylo především docílení plynulého propojení budovy filharmonie se stávající a budoucí městskou strukturou. Vítězný návrh toto splňuje na výbornou,“ doplňuje Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Vítězný ateliér BIG

Vítězný architektonický ateliér Bjarke Ingels Group s pobočkami v Kodani, Londýně, New Yorku, Barceloně a Šen-čenu zaměstnává odborníky z řad architektů, designérů, inženýrů, ale také teoretiků, kteří se zabývají architekturou, urbanismem, výzkumem a vývojem budov. Studio BIG vzniklo v roce 2005 v Kodani pod vedením dánského architekta Bjarkeho Ingelse.

Mnohé jejich návrhy jsou jedinečné použitím průkopnických technologií a často vynikají popíráním tradičních konvencí a rozměrů. Například v případě Amager Bakke, moderní spalovny odpadů v Kodani, která funguje zároveň jako lyžařská sjezdovka. Nebo LEGO House v dánském městě Billund, který připomíná kostičky známé stavebnice, či budova Méca (Maison de l’Économie Créative et de la Culture en Nouvelle-Aquitaine) ve francouzském Bordeaux. Portfolio ateliéru zahrnuje také návrhy obytných budov, muzeí nebo výstavních center.

V soutěži uspěl i český návrh

Do mezinárodní architektonické soutěže, která byla vyhlášena na konci srpna 2021, se přihlásilo celkem 115 týmů z 25 zemí, k účasti bylo předem vyzváno také pět renomovaných architektonických ateliérů. V listopadu 2021 oznámila mezinárodní porota vybrané finalisty – ti odevzdali 19 soutěžních návrhů, ze kterých v květnu 2022 vzešel vítěz. Mezi umístěné patří kromě BIG také Barozzi Veiga + Atelier M1, Bevk Perović Arhitekti, Petr Hájek Architekti, Snøhetta.

Po potvrzení výsledků architektonické soutěže zastupitelstvem hl. m. Prahy letos v červnu bude následovat jednání o smlouvě na dopracování návrhu, zpracování projektové dokumentace s vítězem a získání potřebných povolení k zahájení stavby. Finální etapa by měla začít výběrem zhotovitele stavby během roku 2026. Se zahájením stavebních prací se počítá o rok později v roce 2027, nový koncertní sál by měl být dokončen za 10 let, tedy v roce 2032.

„Kulturně významné budovy byly v Praze odjakživa umísťovány podél řeky. Parcela, na které Vltavská filharmonie vyroste, je poslední volnou kulturně-společenskou parcelou podél Vltavy, která se nachází v centru Prahy, a tak jsme cítili velkou zodpovědnost za to, aby zde vznikl projekt, který bude sloužit všem Čechům a který naplní tento potenciál. Přáli jsme si transparentní, dostupný, zvoucí, prostě všem otevřený dům, který bude živý 24 hodin 7 dní v týdnu. Věříme, že vítězný návrh Vltavské filharmonie tuto vizi díky pečlivě zvoleným funkcím, budoucí nabídce programu, ale také chytře zvolenému designu stoprocentně naplní,” dodává Martin Krupauer, vedoucí týmu Vltavské filharmonie. 

***

Vítězný tým

Studio: Bjarke Ingels Group

Autoři: Bjarke Ingels, Brian Yang

Spolupracovali: AED PROJECT Aleš Marek, Šárka Schneiderová; John Henley, Karel Košek, Tomáš Hrádek; NAGATA ACOUSTICS Marc Quiquerez, Neza Kravanja; THEATRE PROJECTS Findlay Ross, Mark Stroomer; BURO HAPPOLD George Keliris, Kostis Lysikatos, Michael Keverne; SYSTEMATICA Tiffanie Yamashita; FRONT Marc Simmons, Jill Fredrickson

***

Finalisté

ALA + OV-A, MVRDV, OFFICE KGDVS + Christ & Gantenbein, Mecanoo + CHYBIK+KRISTOF, Barozzi Veiga + Atelier M1, Sou Fujimoto Architects, Cobe + Lundgaard & Tranberg Architects, ŠÉPKA ARCHITEKTI, Bjarke Ingels Group, Henning Larsen Architects, Carrilho da Graça Arquitectos, JAJA Architects, Bevk Perović Arhitekti, Petr Hájek Architekti, Diller Scofidio + Renfro, Snøhetta, Ateliers Jean Nouvel, David Chipperfield Architects + Jakub Cigler architekti, SANAA. 

1. místo: Bjarke Ingels Group – vítězný návrh

2 místo: Barozzi Veiga + Atelier M1

3. místo: Bevk Perović Arhitekti

4. místo: Petr Hájek Architekti

5. místo: Snøhetta

Předchozí

HOTEL INTERCONTINENTAL

Dar od přírody a moderní technologie

Další