Právě vyšlo zářijové číslo prestižního časopisu E&B, magazínu pro Estate a Business. Jeho hlavním tématem, které se prolíná celým vydáním, je velmi aktuální trend, a to udržitelnost a diskuse o tom, co vlastně tento pojem v developmentu, architektuře či designu znamená. Udržitelnost se dnes promítá téměř do všech projektů i veřejného prostoru – anebo také do módy.
Věnujeme se také vzdělávání v oblasti architektury. Architekti volají nejen po zahušťování měst, změně legislativy (i v souvislosti s udržitelností), ale především po tom, aby česká společnost více naslouchala názorům architektů.
Přinášíme i zajímavé příběhy byznysmenů, kteří se pouštějí s vášní a odvahou i do oborů, jako jsou design či kvalitní móda. Jejich nadšení je nakažlivé a jejich příběhy překvapivé (jako bonboniéra Forresta Gumpa) a inspirativní. Nechte se jimi inspirovat také vy! Přejeme krásný podzim a přidáváme pozvánku na výlet za dobrým vínem či vilami s příběhem.
Vybíráme z obsahu
Accesible Luxury v centru Prahy
Rezidence The Julius Prague se veřejnosti otevřela letos v květnu a pro rodinu Julius Meinl představuje první krok do sektoru cestovního ruchu. To vše pod dohledem šesté generace Julius Meinl. Společnost vytvořila zážitkový koncept pro prodloužené pobyty. The Julius začal svou existenci v Praze, kde vytvořil a nabízí pocit domova pro moderní světové cestovatele. Zeptali jsme se Zdeňka Kovaříka, Head of Hospitality Julius Meinl Living, na to, jak se pražskému projektu daří a jaké jsou další plány společnosti.
Když vás sklářství chytne, už vás nepustí
Říká o svém setkání se sklem, které mu život náhodně přinesl, Martin Wichterle, původním povoláním geolog a nyní podnikatel, který oživil značku Wikov a který je prvorozeným vnukem slavného českého vědce Otty Wichterleho, vynálezce kontaktních gelových čoček a silonu. Díky tomuto setkání mu nyní mimo jiné patří i známé sklářské firmy Bomma a Rückl. Námětem našeho rozhovoru proto bylo nejenom sklo, ale i převodovky, které produkuje Wikov Insdustry. O obou umí vyprávět stejně nadšeně.
Zelená architektura
Téma udržitelnosti a ESG (Environmental, Social, Governance) proniká stále více i do architektury a developmentu. Co však je udržitelný dům a zelená architektura? Taková architektura využívá lokální, ideálně recyklované materiály, pracuje s obnovitelnými zdroji, šetří vodou a mnohdy dokonce ochlazuje své okolí. Pro inspiraci jsme vybrali tři projekty, které navíc provází zajímavá jména architektů.
Zahušťujme města
Brněnské architektonické studio Chybík+Kristof vzniklo před 12 lety. Na svém kontě má řadu realizací a také prestižních ocenění. Jeho tým se nyní podílí například na návrhu mrakodrapu do Ostravy nebo soutěži o návrh Vltavské filharmonie. Jeden ze zakladatelů ateliéru Ondřej Chybík volá nejen po změně legislativy, ale i po tom, aby česká společnost víc naslouchala názorům architektů. Skutečnou udržitelnost, nikoli jen tu v zajetí marketingových kampaní, vnímá jako udržovatelnost.
Všechno krásné je inspirativní
Architektura je samozřejmou součástí života Radana Hubičky, známého českého architekta. Obklopuje ho neustále. Jeho otec Stanislav Hubička byl známý architekt, architektuře se věnují i jeho syn a dcera. Mezi Hubičkovy významné stavby patří například V Tower na pražské Pankráci, rekonstrukce Živnostenské banky v Liberci či bytový areál Na Hřebenkách v Praze. Povídali jsme si s ním nejen jeho stavbách, aktuálních projektech, ale také o jeho názorech na architekturu či spolupráci se synem Robertem. Říká, že všechno krásné je inspirativní.
Nové světlo pro současné umění
Galerie Kunsthalle Praha byla otevřena letos v únoru. Jejím posláním je přispět k porozumění a provázání české současné umělecké scény s tou světovou. Život, atmosféru a energii jí však dodává především světlo. U galerie to platí dvojnásob. I v Kunsthalle bylo třeba kombinovat požadavky na funkcionalitu s respektem a šetrností vůči uměleckým dílům. Tentokrát se proto blíže podíváme na projekt osvětlení, jehož dodavatelem byla společnost EXX.
Estetiku musíte mít v srdci
Na svém webu se vtipně představují jako „DAM architekti, kteří dobře vaří a jí a mají výborné recepty a nějaké projekty a stavby“. Jde o tým pěti výrazných architektů, z nichž každý je jiný, přesto společně tvoří už mnoho let. Jedním z oněch pěti partnerů je Jan Holna, jednatel kanceláře DAM architekti. Povídali jsme si s ním nejen o vzdělávacím projektu DAM akademie, ale také o významu veřejného prostoru, přístupu společnosti k architektům a jejich práci nebo o strachu Čechů z volného prostoru.
Beton, který má duši
Když se řekne „beton“, většina lidí si představí těžký, hrubý a studený materiál, který se hodí převážně pro tradiční stavebnictví. V Gravelli ale beton vnímají jinak. Uvědomují si jeho skrytý potenciál a krásu – a již deset let o tom přesvědčují s úspěchem i své klienty. Povídali jsme si o tom s ředitelem Gravelli Ladislavem Eberlem. Prozradil nám také, co ho nejvíce inspiruje nebo který projekt byl zatím nejnáročnější a jak se s ním potrápili.