Výjimečné sklo

|

Rok 2022 vyhlásilo Valné shromáždění OSN Mezinárodním rokem skla, aby připomnělo, že sklo naší civilizaci provází po staletí a patří k nejdůležitějším a nejvšestrannějším materiálům naší historie i současnosti. V té má své místo i česká tradice výroby skla a její mistři.

Text: Redakce

Foto: Archiv Moser

Moser reprezentuje tuto tradici již 165 let a stejně tak dlouho se snaží rozvíjet tradiční ruční výrobu. Každá z výrobních technik má ve sklárně své mistry. To platí stejně pro foukání skla, broušení, rytí, malování nebo i zdobení oroplastikou – jde o techniku, kterou si Moser nechal na začátku 20. století patentovat.

Každý skleněný výrobek, který sklář na huti vyfouká, prochází v karlovarské sklárně dalším zušlechťováním. Některé z technik jsou náročné na jemnou motoriku, jiné jako například broušení také na fyzičku. Podle náročnosti konkrétního brusu může práce na jednom objektu trvat i několik hodin…

Ananas: Vybroušené umění

Ojedinělou ukázkou brusičského umění je i letošní novinka sklárny – váza Ananas, symbol přátelství, pohostinnosti, vřelosti, ale i úspěchu. Ta vyniká nejen kompozicí připomínající realistický vzhled ostnatých květů ananasu, ale i promyšlenou kombinací barev. Medově zbarvené topasové sklo s lehkým nádechem zelené podtrhuje propracovaný vertikálně broušený design navržený Lukášem Jabůrkem.

Výroba Ananasu trvá desítky hodin, během nichž mistři skláři z jednoho kusu skla vytvoří unikátní vázu. Jednotlivé plošky na jejím povrchu nabízí z různých úhlů pohledu dokonalou souhru optických a světelných efektů. Velmi působivý je ale i pohled na dno vázy, kde vyniká skutečná podoba exotického ovoce. Zušlechtěná náročným vertikálním brusem si podmaní každého milovníka užitného umění.

Kristalino: Hra světel

Náročným brusem modelovaná je i roztančená váza Kristalino. Její geometrické tvary působí moderně a čiré křišťálové provedení díky hře světel zrcadlí interiér, do kterého je zasazena.

Design této skleněné plastiky navrhl René Roubíček v roce 2013. Na vzniku prvního kusu se přímo ve sklárně Moser také spolupodílel.

Tvorba nestora českého sklářského designu od samého počátku bořila konvence a zároveň vynikala precizností a citem pro detail. Za své dílo charakteristické velkým respektem ke sklu samotnému, optickými efekty i hrou s geometrií sklidil mnohá i mezinárodní ocenění.

***

Moser: Umění českých sklářů

Svůj první butik si Ludwig Moser pronajal v centru rodných Karlových Varů v roce 1855 od A. H. Mattoniho. Již dva roky poté (v necelých 24 letech) založil společnost, jejíž výrobky nesou jméno svého zakladatele, rytce a obchodníka dodnes. Nedlouho po založení začal sklízet úspěchy u lázeňských hostů, stejně jako ocenění na světových výstavách. To uspíšilo vstup značky na zahraniční trhy a vzbudilo pozornost významných šlechtických, často panovnických rodů.

Péče, kterou Moserové věnovali neustálému rozvoji nových výrobků a technologií, pak přispěla k dalšímu rozvoji sklárny i k její přeměně na moderní společnost počátku 21. století.

Dnes je MOSER a.s. členem společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků. Díla z kvalitního bezolovnatého křišťálu stále směřují z karlovarské sklárny jak na český trh, tak i na ten mezinárodní. Díky tomu patří mezi přední české exportéry a reprezentuje tak celosvětově umění českých sklářů.

Předchozí

Rezidence The Julius Prague slavnostně otevřena

Bubny jako klimaticky neutrální

Další