Zahraniční konkurence ve stavebnictví roste

|

Nárůst zahraniční konkurence na stavebním trhu eviduje třetina firem

Nárůst zahraniční konkurence na českém stavebním trhu zaznamenává třetina tuzemských firem. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research zveřejněné v její kvartální analýze, na které se spolupodílelo 105 českých stavebních firem. Polovina dotázaných podniků si myslí, že stavební společnosti z jiných zemích mají konkurenční výhodu v tom, že jsou schopné realizovat zakázky za nižší ceny. Mohou mít i rozšířenější síť subdodavatelů nebo přístup k pokročilejším technologiím. Naopak 66 procent firem uvedlo, že nevnímá výrazný nárůst zahraniční konkurence a že pro většinu českých stavebních podniků zůstává konkurenční prostředí stabilní a bez výrazného vlivu zahraničních hráčů.

„Pokud si stavební firmy na českém trhu chtějí udržet konkurenceschopnost vůči zahraničí, pak se musí zaměřit na pokročilé technologie, inovace a důraz na udržitelnost. Těmto trendům samozřejmě musí jít naproti i veřejná správa. Stavební práce v ČR představují 40 procent celkového finančního objemu všech veřejných zakázek, to je přes 400 miliard korun ročně,“ uvedl v analýze vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

České stavební firmy jsou podle CEEC Research v konkurenčním boji nuceny se zahraničními společnostmi soupeřit a zavádět různé strategie. Pro 44 procent domácích stavebních podniků je zásadní optimalizace nákladů a snižování cen staveb. Tento přístup umožňuje nabídnout atraktivnější ceny a přilákat více zákazníků. Zvýšení kvality a získávání certifikací je důležitou strategií pro 30 procent firem a stejný podíl spoléhá na partnerství a spolupráci s dalšími firmami. Téměř pro čtvrtinu je východiskem školení a rozvoj zaměstnanců, což posiluje schopnosti a kvalifikaci týmů.

Na zahraničních projektech podle průzkumu pracuje 15 procent českých stavebních firem, drtivá většina tak zůstává aktivní hlavně na tuzemském trhu. Důvody k setrvání výhradně na českém trhu jsou podle CEEC Research různé. Může jít o nedostatek zdrojů, zaměření na místní trh nebo obavy z rizik spojených s působením v cizích jurisdikcích. Pro některé společnosti může být také výhodnější a strategicky smysluplnější soustředit se na domácí projekty, kde mají lepší znalost trhu.

Největším rizikem pro investora, v případě využití zahraniční stavební firmy, je podle 61 procent dotázaných firem horší vymahatelnost práva v případě potíží. Dalším rizikem ale mohou být také právní a regulační rozdíly, komunikační bariéry nebo nižší kvalita služeb a stavby.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Talisman, který v sobě nese ducha odhodlání, síly a národní hrdosti

Den architektury se letos inspiruje Franzem Kafkou

Další