ŽIŽKOVSKÉ VLNY

|

Centrum nového Žižkova od Evy Jiřičné a AI DESIGN, které se neuskuteční

Vítězný projekt mezinárodní architektonické soutěže z roku 2019 na komplex rezidenčních staveb na místě dosluhující telekomunikační budovy na Praze 3 se nyní předělává, takže se v tomto tvaru projekt už neuskuteční.

Text a vizualizace: AI DESIGN

TOP EB

Zatímco ve vedlejším moderním městském bloku jsou cenově dostupnější byty, ve třech výškově gradujících věžích nepřesahujících 100 metrů byly navrženy nadstandardní byty. Součástí projektu byla také mateřská školka s velkou zahradou a dětským hřištěm.

Centrum nového Žižkova AI DESIGN vizualizace_10

Projekt byl navržen v souladu s technologiemi tak, aby byl výsledek nejenom esteticky zajímavý, ale také odpovídající nejvyšším technickým možnostem vzhledem k poměrně nákladnému řešení rozvlněných balkonů se zábradlím z ohýbaného skla. Architekti se snažili propojit prostor uvnitř co nejvíce s okolím díky volnému pohledu z oken a venkovnímu prostoru se zelení. Inspirací k celému řešení organických tvarů fasády byla příroda sama.

2 Centrum nového Zizkova_Zizkovské vlny

V dolních patrech bytových domů byly plánované rozsáhlé komerční prostory pro služby, obchody, restaurace a kavárny. V návrhu byl kladen mimořádný důraz na velký veřejný prostor se zelení, fontánou a uměleckými díly. Celkem se tak mělo veřejnosti otevřít téměř 70 procent z celkové velikosti tohoto pozemku, tedy plocha asi 27 000 čtverečních metrů (např. rozloha tří Staroměstských náměstí).

Centrum nového Žižkova AI DESIGN vizualizace

Při přípravě návrhu se architektonické studio AI DESIGN spojilo s architektonicko-inženýrským ateliérem ARUP z Londýna, který navrhoval a kalkuloval řadu z těch nejunikátnějších a nejsložitějších technických řešení staveb po celém světě, včetně dostavby Gaudího chrámu Sagrada Família v Barceloně, opery v Sydney nebo mnoha světových mrakodrapů. Výsledek pracovního spojení ateliéru AI DESIGN s londýnským ARUP byl unikátní a mohl do Prahy přinést světové inženýrství a nejmodernější technologie.

Centrum nového Zizkova_Zizkovské vlny_8

Návrh respektuje pravidlo připravovaného pražského Metropolitního plánu, kdy nové stavby neměly přesahovat stometrovou hranici. Tři kruhové rozvlněné věže postupně výškově gradovaly a byly odstupňované každá o tři patra. Nejnižší věž měla 80,7 metrů, prostřední 90,3 metrů a ta nejvyšší nepřesahovala metrů 100. V pražském kontextu je důležité vnímání vyšších staveb z dálkových pohledů. A v tom byl návrh pozitivně hodnocen. Z hlavních směrů od centra vytvářel postupně se gradující “kupu”, což by bývalo výrazně vhodnější než jen výškový solitér bez okolních vyšších staveb.

1 Centrum nového Žižkova AI DESIGN vizualizace
Předchozí

NOVOMLÝNSKÁ BRÁNA

Roztyly Plaza v další fázi výstavby

Další