Praha se představí na veletrhu MIPIM

|

Praha na 31. ročníku veletrhu MIPIM představí zahraničním investorům své záměry. Řešit bude i nízkou dostupnost bydlení

Hlavní město Praha potvrdilo svou účast na 31. ročníku největšího mezinárodního realitního veletrhu MIPIM. Akce se koná 15.–18. března ve francouzském Cannes a sejdou se zde významní investoři, developeři i zástupci světových metropolí. Ti budou jednat o výzvách, kterým čelí všechna evropská města, jako je dostupnost bydlení nebo plnění plánů udržitelnosti. Zástupci hlavního města Prahy budou v rámci veletrhu prezentovat i dokončené či plánované rozvojové projekty.

Hlavní město čeká v následujících letech velký rozvoj v rámci jeho vnitřních rezerv, tzv. brownfieldů. Praha je specifická právě velkým rozsahem těchto ploch – jen v blízkosti centra zabírá 11 takových oblastí plochu 940 hektarů. „Naším cílem je umožnit v těchto lokalitách výstavbu soukromých bytů a zasadit se o zvýšení dostupnosti bydlení. Intenzivně pracujeme na zkracování povolovacích procesů stavebního řízení, zpřístupňování městských bytů pro potřebné či zahájení výstavby družstevního bydlení, abychom vrátili lidem možnost bydlet za rozumnou cenu i v centru města,” říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy. Již nyní se díky novým pravidlům spolupráce s investory podařilo zrychlit schvalovací proces průměrně o 73 %.

Nová pravidla spolupráce města a investorů

Rozsah brownfieldů je obrovská příležitost pro veřejný i soukromý sektor. Město proto zpracovalo podrobná transparentní pravidla spolupráce mezi městem a investorem, jejichž cílem je poskytnutí nástroje k rychlému dosažení dohody. Tato dohoda je připravována na základě urbanistické studie, která se překlápí v kooperativní a finanční plán pro danou lokalitu. „Od začátku je tedy jasné, kam bude umístěna jaká kapacita výstavby, kde bude škola, kde park a kde je třeba vyhradit koridor pro novou tramvajovou trať. Stejně tak, kdo zajistí a zafinancuje jeho výstavbu. Tato politika zároveň jasně stanovuje částku, jakou se na vybavenosti podílí soukromý investor a co je financováno městem,” shrnuje Petr Hlaváček, I. náměstek primátora pro územní rozvoj, a dodává: „Díky takto nastaveným pravidlům se v Praze otevírá řada významných příležitostí pro výstavbu desítek nových čtvrtí, které budou naplňovat požadavky na život ve 21. století.”

Velké proměny české metropole

Zástupci hlavního města Prahy na francouzském veletrhu představí úspěšně dokončené projekty jako jsou náplavky, tak chystané projekty k proměně brownfiledů – ať již jde o rozsáhlá území Smíchova, bývalého nákladového nádraží na Žižkově či oblast Bubny-Zátory, opomenuty ale nebudou ani lokality jako Palmovka, Dolní Počernice či Nové Dvory. V rámci přeměny brownfieldů má Praha připravených několik stavebních projektů, které zahrnují výstavbu bydlení, dopravní infrastruktury i kulturních institucí. O novou podobu Vltavské filharmonie se v letošním roce utká 20 českých i světových ateliérů a dokončen byl i plán pro vybudování nové trati vedoucí na letiště Václava Havla.

Důraz na udržitelnost

Všechny zmíněné projekty spojuje také důraz na dodržování plánu udržitelnosti, který si metropole stanovila. „V rámci majetku města postupně přetváříme městské budovy v energeticky šetrné objekty. Nastavujeme efektivní správu městského majetku s důrazem na maximální výnos, ze kterého následně dochází k investicím do projektů, které mají Prahu proměnit v město kombinující udržitelnost, efektivnost a reakci na budoucí zítřky,” komentuje Jan Chabr, radní hl. m. Prahy.

Již loni česká metropole přijala Klimatický plán, který navýšil cíl o snížení produkce emisí skleníkových plynů na území města o 45 % v porovnání s rokem 2010. Na plán dále navazuje Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku, která má výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí v Praze.

Pražský stánek na veletrhu MIPIM

Stánek č. P-1.E79 / P-1.D78, patro -1, Palais des Festivales.

Prostor lze využít pro pracovní schůzky, součástí je kavárna/bar.

Hlavní program proběhne 16. 3. od 14 hodin.

Předchozí

Sokolové se opět spojili s Michalem Škapou. Vznikla grafika na pomoc Ukrajině

Iniciativa Nadace SYNER již zajistila bezpečné zázemí pro padesátku ukrajinských maminek a dětí

Další