Synergie udržitelných materiálů

|

Podíl dřevostaveb do budoucna poroste

Uvádí to v našem rozhovoru Janka Borončová, Real Estate Development Director investiční skupiny Progresus. Zatím jsou podle jejích slov u nás dřevostavby spíše rodinné domy, ale se změnou legislativy by se to mohlo změnit a dočkáme se i jiných projektů ze dřeva. Tímto směrem se chce posunout i Progresus. Podíl dřevostaveb se tak bude v následujících letech zvyšovat nejen u rodinných domů, ale zažijeme i velký rozvoj bytových i kancelářských budov, které budou využívat synergií těch nejlepších udržitelných materiálů. A možná dojde i na dřevěnou industriální halu!

Text: Redakce

Foto: Progresus

Progresus se zaměřuje mimo jiné na udržitelný development nebo i dřevostavby. Jaké výhody dřevostavby z pohledu udržitelnosti nabízejí?

Když pomineme základní materiál, tedy dřevo, které je obnovitelným zdrojem vázajícím CO2, je velkou výhodou dřevostaveb jejich prefabrikace. Precizně připravené díly vzniklé v zázemí výrobního podniku s minimem odpadu dovezeme na stavbu jen v několika kamionech a během několika dní máme připravenou hrubou stavbu. Bezprašně, bez nadměrného hluku, bez zatěžování okolí.

Opomenout bychom neměli ani sociální aspekt udržitelnosti dřevostaveb: zaměstnanci odvedou převážnou většinu práce v komfortním prostředí kryté haly, sousedé v okolí samotné stavby zase nejsou zatížení negativními aspekty výstavby po dlouhé měsíce tak jako u domů z konvenčních materiálů.

Takže mezi prefabrikací a udržitelností vidíte silnou vazbu?

Ano, je určitě jedním z významných aspektů udržitelnosti dřevostaveb. Výrobou dílů v kontrolovaném prostředí je dokážeme připravit s přesností na milimetry. To nám umožňuje rychlost a eliminaci chyb při montáži na stavbě. Z využívání většího množství unifikovaných dílů v různých projektech pak plynou další úspory – časové i finanční.

Zároveň však necháváme klientům prostor na vlastní výběr vzhledu domu – rozložení místností, barvy omítky, střechy apod. Domy ze stejných dílů tak nakonec vůbec nemusí vypadat totožně.

Dablice Ortho 2.etapa
Zdravé a dostupné bydlení na Praze 8, které se stane zdrojem zeleně a místem společného setkávání.

A co ekonomická stránka dřevostaveb v porovnání s klasickou výstavbou?

Dřevostavby jsou v současné době ekonomicky výhodnější a v budoucnu se tento rozdíl může ještě prohloubit. Jak jsem zmínila, část nákladů šetří prefabrikace. Rodinný dům postavený jako dřevostavba je navíc přibližně čtyřikrát „lehčí“ než z klasických materiálů, takže výrazně ušetříte i na dopravě na stavbu. A velká úspora je pak pro developery i klienty v rychlosti stavby. Protože máte brzy postaveno, resp. brzy bydlíte, šetříte další náklady spojené s procesem výstavby – ať už náklady za pracovníky, zabezpečení stavby, nebo jako klient nutnost hradit po dobu výstavby náklady za bydlení na jiném místě.

V budoucnu mohou být úspory ještě výraznější. Nacházíme se v době, kdy se udržitelnost projektů začíná stávat dobrým argumentem pro získání výhodnějšího financování bank. Hodnota domů z konvenčních materiálů pak bude pravděpodobně do budoucna klesat.

Jak je to s certifikací dřevostaveb – jaké jsou její limity a výhody?

U našich rezidenčních projektů usilujeme o získání certifikace BREEAM, která standardizuje některé postupy tak, aby se stavby daly považovat za trvale udržitelné. Bereme je jako jakýsi návod, jak naše procesy ještě zlepšit. Jako výrobci dřevostaveb jsme však trochu znevýhodnění. Abyste získali body do celkového hodnocení, musíte na stavbě zrecyklovat určité procento stavebního odpadu. Ale když odpady nevytvoříte, nemáte co recyklovat – za absenci odpadů už však žádné body nedostanete.

Pokud jste tedy jako developer ve svých procesech natolik odpovědný, může to být nevýhodou. Body musíte získat jinde. Dá se tedy říct, že při porovnání konvenčních domů a dřevostaveb se stejnou certifikací budou dřevostavby vždy o něco „zelenější“.

Zatím jsou dřevostavby u nás spíše rodinné domy, ale se změnou legislativy by se to mohlo změnit. Dočkáme se i jiných projektů ze dřeva – a chcete se i vy posunout tímto směrem?

Jsme rádi, že se nám konečně trochu rozvazují ruce. S RD Rýmařov za sebou máme už výstavbu několika čtyřpodlažních bytových domů ze dřeva, jak v Česku, tak v zahraničí. Například ve Vídni stojí náš krásný bytový projekt Seefeldergasse, který jsme realizovali už v roce 2014, zatím poslední taková stavba od RD Rýmařov stojí v Beskydech.

Je skvělé, že se v Česku konečně podařilo prolomit limit čtyř podlaží a můžeme výškové dřevostavby s klidem zařazovat do našich rezidenčních projektů, aniž bychom museli počítat s delším povolováním nebo jinými komplikacemi. V současných projektech počítáme s variantami rodinných a vícepodlažních bytových domů. Tyto smysluplné kombinace máme rádi – zejména když víme, že mohou rychle zlepšit kvalitu bydlení až tisíců lidí.

S realizací dřevostaveb máte dlouholeté zkušenosti – jak vidíte vývoj tohoto segmentu do budoucna?

Prostřednictvím našeho výrobního závodu RD Rýmařov máme k dispozici 50letou historii zkušeností, které se snažíme maximálně využívat. Zejména v posledních letech vnímáme velký posun v myšlení našich klientů. Ti za námi už nechodí jenom kvůli výhodné ceně a rychlosti výstavby, ale začínají poptávat promyšlené a nízkoemisní domy, které je díky výbavě tepelnými čerpadly nebo fotovoltaickými panely ochrání i v době nejistých cen energií.

Věříme, že se podíl dřevostaveb bude v následujících letech zvyšovat nejen u rodinných domů, ale že zažijeme i velký rozvoj bytových i kancelářských budov, které budou využívat synergií těch nejlepších udržitelných materiálů. A jednoho dne se nám třeba podaří postavit i dřevěnou industriální halu!

J. Borončová

Ing. Janka Borončová

Real Estate Development Director

Investiční skupina Progresus

Janka Borončová je expertkou na oblast developmentu. Ve skupině Progresus se zaměřuje na řízení plánovaných rezidenčních projektů s důrazem na moderní trendy a udržitelnost. Dříve působila jako projektová manažerka dopravních staveb společnosti Prodex. Stejnou pozici zastávala u Developerské a stavební společnosti, kde realizovala rezidenční projekty po celé České republice. Následně byla ve funkci Head of Acquisitions odpovědná za posuzování příležitostí pro real estate development.

Progresus Logo Basic Positive

Skupina Progresus

Progresus je investiční skupina podnikající v oblasti industriálního i rezidenčního developmentu. Staví a vykupuje industriální haly a připravuje urbanisticky promyšlené obytné čtvrti, to vše s ohledem na ekonomickou a environmentální udržitelnost. Věnuje se také rozvoji vlastního dřevostavitelského závodu a vyvíjí nové materiály s potenciálem snižovat uhlíkovou stopu ve stavebnictví.

www.progresus.cz

Předchozí

Když se zrodí ta správná myšlenka

Nedostatek písku prodraží a zbrzdí stavby

Další