Dva čerstvě dokončené projekty začínají nést první ovoce
Dva odlišné projekty na dvou koncích republiky, vzdálených od sebe 371 kilometrů. Spojuje je nedávné dokončení a to, že veřejnosti byla díky nim v letošním květnu, respektive červnu, zpřístupněna nová atraktivní místa. Prvním z nich je od základu revitalizovaný park Střed v Mostě a tím druhým nový Dům přírody v Hodoníně, jehož stavba byla zahájena po ničivém tornádu v červnu 2021 na místě bývalé školky. Oba projekty finančně podpořila Nadace Karel Komárek Family Foundation.
Text: Lukáš Pfauser
Foto: Foto Nadace KKFF/Jan Hromádko
Ve Středu našel každý své místo
Začneme na severu, tedy v Mostě. První věc, kterou všichni obyvatelé města zaznamenali, je fakt, že zrenovovaný park je nejen čistší a hezčí, ale přináší návštěvníkům i zvýšený pocit bezpečí. Opět se z něj stalo místo, kam lidé chtějí chodit a kde chtějí trávit volný čas.
Veronika Loucká, koordinátorka participace s veřejností města Most, k tomu dodává: „Každý si v parku našel své místo. Senioři a rodiče s dětmi tráví čas u kaskády s fontánou, hřiště a sportoviště zaplnily děti a mládež, na prosluněné louce si lidé užívají pikniky. Park se také hned stal místem venkovního vyučování tříd z místních základních i středních škol.“
Pomyslným srdcem parku se stala nová kavárna. Kromě dobré kávy a zajímavých dezertů i jiného občerstvení přinesla do parku také kulturu. Třikrát týdně oživují prostor před kavárnou pouliční umělci – známí i neznámí interpreti, ale i začínající umělci z místní základní umělecké školy. Na pobytové střeše kavárny se konají například lekce jógy. Provozovatelé kavárny plánují v nejbližší době workshopy, výstavy, křty knih či přednášky.
Proměna parku je patrná pouhým pohledem. Do léta vyschlých kaskád se vrátila voda, což se v parných dnech velmi hodí, a legendární objekt Biologické těleso od sochaře Josefa Klimeše – zvaný též UFO, klobouk či dudlík – našel pro sebe nové a hezčí místo.
Když po tornádu nezůstane potopa, ale Dům přírody
O tom, že Dům přírody Hodonínské Dúbravy začal hned sloužit lidem, referuje hodonínský starosta Libor Střecha: „Na své si zde prakticky okamžitě přišli všichni: rodiny s dětmi, turisté, návštěvníci ZOO, lázní a v neposlední řadě také děti školního i předškolního věku, které se během výukových programů dozví více informací o unikátním chráněném území Dúbravy.“
Opravdu jedinečné je organické propojení nové stavby s nádhernou zahradou. Dohromady totiž tvoří pomyslnou spojitou nádobu – a společně daly vzniknout nezapomenutelnému a účelně využívanému veřejnému prostoru.
Od svého otevření napomáhá Dům přírody mimo jiné i pěstování mezinárodních vztahů. Jak upřesnila jeho vedoucí Jana Kalábková: „V červnu nás navštívili žáci 8. a 9. tříd z partnerských měst Skalica a Holíč na Slovensku, zajistili jsme výukové programy pro děti z mateřské i základní školy, připravili celodenní program pro příměstský tábor jiného organizátora a sami zorganizovali dva táborové dny.“ Postupně tak Dům přírody rozšiřuje portfolio nabídky programů pro školy a veřejnost, a využívá tak svého nesporného potenciálu.
Nyní je v plném proudu příprava na nový školní rok a právě se dokončuje nabídka výukových programů pro různé věkové skupiny dětí. Na své si kromě místních přijdou i turisté, neboť společně s další městskou organizací, ZOO Hodonín, nabízí Dům přírody kombinované zvýhodněné vstupné, které je velmi žádané. Dům přírody rozhodně představuje o důvod víc, proč se vydat se svými blízkými na jižní Moravu.
Projekt | Obnova parku Střed | Dům přírody Hodonínské Dúbravy |
Město | Most | Hodonín |
Rozloha stavby/parku | 652 m² | 5 ha |
Datum otevření veřejnosti | 1. 5. 2024 | 1. 6. 2024 |
Výše podpory od Nadace KKFF | 25 000 000 Kč | 13 281 669 Kč |
Plánovaný rozpočet projektu | 100 000 000 Kč | 97 018 119 Kč |
O Nadaci KKFF
Nadace Karel Komárek Family Foundation (KKFF) pomáhá rozvíjet české kulturní dědictví a proměňovat veřejný prostor. Angažuje se i v dalších oblastech, v nichž se snaží měnit myšlení lidí a posouvat jejich potenciál. Nadace podporuje mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, projekt Piana do škol a program Proměny měst a Proměny zahrad, směřující již od roku 2006 k obnově veřejného prostoru.
Nadace KKFF neklade důraz jen na rozvoj dlouhodobých projektů, ale působí i tam, kde je to aktuálně třeba. Během pandemie covid-19 řešila problémy seniorů, zapojila se do řešení dopadů tornáda na Moravě i sociálních důsledků války na Ukrajině. KKFF dlouhodobě podporuje Kennedy Centrum ve Washingtonu, jemuž přispěla mimo jiné na uměleckou scénu The REACH.
Rodinnou nadaci založili v červnu 2017 Karel Komárek (zakladatel skupiny KKCG) a jeho žena Štěpánka Komárková.