K tak trochu neobvyklým a ne příliš častým úkolům pro architekty patří projekty sportovišť. O některých jsme už psali, tentokrát se podíváme na plánované stavby stadionů a sportovišť v Brně, Valašském Meziříčí a v Ostravě.
Text: Jana Chuchvalcová
Vizualizace: A plus, Monolot, AXXI, PROJEKTSTUDIO EUCZ
Na stránkách časopisu EB jsme už psali třeba o Jakubu Klaškovi, který se podílel mimo jiné na návrhu futuristického stadionu pro Hangzhou nebo celodřevěného stadionu pro tým Forrest Green Rovers. K zajímavým konceptům patří také revitalizace a rozvoj sportovního areálu U červených domků v Hodoníně, jehož autory jsou Václav Štojdl, David Šrom a Duc Pham Ngoc z ateliéru PROAM ARCHITEKTI.
Tentokrát se podíváme na plánované stavby stadionů a sportovišť v Brně, Valašském Meziříčí a v Ostravě. Všechny uvedené stavby jsou v různých fázích přípravy či výstavby. Nejdále jsou v Brně, jejich ARENA BRNO odstartovala výstavbu již loni v září. Sportovní hala ve Valašském Meziříčí má už finální návrh, zatímco možnost vybudování fotbalového stadionu v Ostravě na Bazalech teprve potvrdila ověřovací studie.
Největší strategický projekt Brna
Na brněnském výstavišti vyrůstá za pavilonem Z mezi pavilony F a G1 nová moderní multifunkční hala vybavená špičkovými technologiemi pro kulturní i sportovní eventy. Dokončena by měla být v roce 2026. Vnější rozměry na úrovni terénu činí 151 m x 108 m s výškou nad terénem zhruba 29,5 m. Zastavěná plocha je 16 470 m2, obestavěný prostor 465 tisíc m3.
ARENA BRNO poskytne městu to největší a nejmodernější zázemí pro pořádání sportovních, kulturních a kongresových akcí. Její kapacita bude až 13 000 míst a spolu s ní město vybuduje zhruba 1300 parkovacích míst. V areálu bude pro návštěvníky k dispozici občerstvení, obchody a další služby.
Na projektu arény, která se stane domovským stánkem hokejové Komety Brno, pracují architekti ze společností A plus a Arch.Design. Ti z A plus jsou autory architektonického řešení, ti z Arch.Design se postarali o koordinaci všech technických rozvodů uvnitř haly.
S respektem k místu i okolí
Hala respektuje velikostí, tvarem a umístěním genia loci výstaviště, jeho urbanistického řešení a význam pro město Brno. V návrhu je také plánovaná modro-zelená infrastruktura a samotná stavba je koncipována šetrně k životnímu prostředí.
Dominantním prvkem jsou skleněné polostrukturální fasády a horizontální lamely z broušeného nerezového zalakovaného plechu, které vhodně doplňují významné pavilony v okolí. Polostrukturální skleněná fasáda s vysokou mírou tepelné izolace dovoluje ve všech patrech koncipovat prostory, tedy obchody, kanceláře, výstavní prostory nebo restaurace s denním osvětlením, a tím dosáhnout plného využití i mimo konání akcí v samotné hale. Toto řešení podtrhuje důležitou součást záměru vytvořit nový městský živý prostor.
Zásadním prvkem horizontálních lamel je jejich světelná aktivita umožňující barvou a intenzitou světla předurčovat momentální využití haly. Barevné řešení je tedy jasné – původní povrch kovu a pak jakákoli barva vytvořená světlem, a to odrazem od povrchu, tedy difuzní osvětlení, nebo přímým osvětlením ve formě světelných pásů v čele lamel. Velmi výrazným prvkem obvodového pláště pavilonu jsou dvě velkoplošné promítací plochy, které umožňují zprostředkovávat dění v hale, nebo upoutávat pozornost informačními nebo reklamními sděleními. Pro FAN zónu budou sloužit výrazné grafické zobrazovače (LED panely) na obou podélných stěnách.
Nejen sportovní hala ve Valašském Meziříčí
Areál základní školy Křižná ve Valašském Meziříčí se dočká proměny. Studio AXXI zvítězilo v mezinárodní architektonické soutěži na přístavbu tělocvičny. Stávající spojovací chodby a bariéry školy mění v živý školní areál plný přívětivých atrií, zahrad a teras. Využívá přitom lokální barevnost a tradiční valašské ornamenty, které interpretuje současným architektonickým jazykem.
Místo bariér vzájemně komunikující prostory. Místo nové sportovní haly postavené na zelené louce využití nefunkčních prostor. Studio AXXI uchopilo zadání přístavby sportovní haly základní školy jako příležitost, jak využít velkou veřejnou investici nejen ke stavbě jedné sportovní budovy. Cílem je vytvořit komplexní areál školy, kde se nová budova stane přirozenou součástí celého organismu a přinese kvalitu pro trávení volného času venku i uvnitř, při výuce i po ní, žákům i všem návštěvníkům nejen sportovních událostí.
„Vždy hledáme návrh, který jde za hranu zadání. Snažíme se přinášet přidanou hodnotu a dívat se na situaci z širšího hlediska, nejen striktně plnit požadavky soutěže. Naším cílem je vždy maximalizovat potenciál daného místa a hledat řešení problémů. Škola má spoustu chodeb, které jsou málo využité a tvoří spíše bariéru. Než abychom tedy navrhovali další pavilon s lokální kvalitou, vytváříme organismus vzájemně komunikujících prostor, které mění celkový obraz školy. Navrhujeme zde dům, který organicky vrůstá do celkové struktury školního areálu. Nová hala se tak stává jakýmsi srdcem sportovních, kulturních i volnočasových aktivit celé školy,“ říká architekt Luděk Šimoník ze studia AXXI.
Nová vrstva v symbióze se starou
V nepříliš přístupné a využívané školní zahradě by proto měl vzniknout unikátní prostor, na první pohled skrytý mezi budovami. Zahrada bude rozdělena na různé zóny s různou atmosférou – edukační, užitkovou, venkovní učebny. Východní zahrada je plánovaná jako místo setkávání o velkých či poledních přestávkách, v době oběda a při výuce tělocviku. Navržena je proto jako jednoduchý, ničím nedělený bezbariérový volný trávník se solitérními stromy a zpevněnými plochami. Od sousedních rodinných domů je oddělena tvarovanou živou stěnou.
Do západní poloviny areálu jsou umístěny zahrady menšího měřítka, méně rušné a využívané – pěstební záhony se skleníkem, kompostem, zásobárnou vody, a zahrada s venkovní učebnou. Venkovní terasa se stává ideálním rozšířením jídelny na čerstvý vzduch. Je to také místo, kde se mohou děti a rodiče scházet, pořádat besídky pod širým nebem, relaxovat a povídat si při venkovních slavnostech.
Využitím střechy chodeb a jejich přeměnou na terasy vznikne propojení všech částí komplexu. Dětem bude umožněn přímý přístup do venkovního prostoru areálu.
(Ne)sportovní hala
Velkorysá a univerzální hala není jen sportovní. Propojení se školou a poloha vybízí k širšímu využití. Materiálové řešení vychází z lokální tradice a odráží specifika valašských měst a vesnic. Výsledná podoba budovy tak představuje syntézu minulosti a současnosti, tradice a inovace.
Volbou materiálu a barevnosti vznikají v interiéru haly dvě odlišné vrstvy. Hřiště je coby dějiště pohybu provedeno v červené, základ tvoří probarvený beton. Červená je přitom barvou města, vyskytuje se i na folklorních motivech. Obklady stěny a nosná konstrukce, propojená s druhým podlažím a terasou, jsou naopak velmi klidné, přírodní a dřevěné. Vizuálně tak korespondují se zahradou a současně odráží časté použití dřeva v architektuře Valašska. Využití ornamentu jako estetického prvku na fasádě či v perforaci akustických panelů v interiéru zase dotváří jedinečnou atmosféru. Dům tak na sebe nijak neupozorňuje. Výrazné děje a barevnosti jsou skryty uvnitř, exteriéru dominují jen stromy a zeleň.
Nová pohledová dominanta Ostravy
Ověřovací studie potvrdila možnost vybudování fotbalového stadionu na Bazalech. Autoři studie, architekt David Kotek a Rudolf Müller z PROJEKTSTUDIO EUCZ, potvrdili, že přestavba současného tréninkového centra na fotbalový stadion možná je. Studie dále definuje možnou kapacitu a některé technické podmínky, předpokládá zastřešení plánovaných tribun Bazal s kapacitou pro 15 až 17 tisíc diváků.
Konečná podoba stadionu, jeho technické a funkční specifikace, však vzejdou až z architektonické soutěže. Náklady na vybudování stadionu by se dle studie měly pohybovat okolo 1,5 miliardy korun. Odhadovaná investice pracuje s částkou 100 tisíc korun na jednu sedačku, finální náklady však mohou být odlišné.
Ostrava by výstavbou fotbalového stadionu Bazaly získala plnohodnotné zázemí pro mezinárodní i domácí vrcholové fotbalové soutěže, odpovídající současným fotbalovým standardům pro pořádání těchto utkání, které by doplnilo dnes chybějící část volnočasové infrastruktury regionální metropole. Komplex by měl být přístupný i mimo dobu fotbalových zápasů a stát se živým místem pro setkávání, k dispozici by měly být restaurace, fanshopy. Součástí komplexu by mohlo být i muzeum fotbalu a sportu a další. Stadion by se měl stát novým turistickým cílem města.
Nový stadion, situovaný v kopci nad centrem města, by měl být významnou pohledovou dominantou Ostravy, vhodně doplnit prostor a nekonkurovat blízké unikátní radniční věži.
Zastupitelstvu města bude předloženo memorandum pro výstavbu stadionu a bude-li akceptováno, pak na projektu budou participovat spolu s městem také FC Baník Ostrava, Akademie FC Baník Ostrava, Fotbalová asociace České republiky a Vítkovice Aréna.