Současný víkendový dům navržený tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou CHKO Český ráj. Návrh respektuje historicky bohaté prostředí i přírodní krásy regionu, zatímco poskytuje klidné útočiště ve spojení s okolní krajinou.
Text: David Zámečník, NEW HOW architects
Foto: Petr Polák
Na malebném okraji Hrubé Skály vyrostl současný víkendový dům navržený tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Návrh respektuje historicky bohaté prostředí i přírodní krásy regionu, zatímco poskytuje klidné útočiště ve spojení s okolní krajinou. Sofistikovaný design tohoto domu harmonicky kombinuje tradiční i moderní prvky, a splňuje vysoké standardy kladené na současné bydlení.
Pozemek, situovaný na mírném svahu jižně od centra obce Hrubá Skála, nabízí jedinečné plátno. Je obklopen směsicí historických a moderních rodinných domů, z nichž každý přispívá k eklektickému kouzlu této oblasti. Design čerpá inspiraci z tradiční architektury s důrazem na integraci domu do jeho přírodního a kulturního kontextu.
Půdorys chaty má podobu do široka otevřeného písmene V, což je záměrné rozhodnutí, které odráží úzký tvar pozemku a maximalizuje panoramatické výhledy na krajinu Českého ráje. Jednopodlažní stavba je opatřena sedlovou střechou, což je odkaz na architektonické dědictví regionu, avšak konfigurace domu – podélná ohnutá hmota – dodává domu moderní nádech.
Po vstupu ze severní přístupové cesty se návštěvníkovi naskytne rozsáhlý výhled na jižně orientovanou panoramu, orámovanou ruinami středověkého hradu Trosky. Obytné prostory, včetně hlavní společenské místnosti s vloženým patrem, dětského pokoje a ložnice, jsou orientovány směrem k tomuto úchvatnému výhledu. Terasa rozšiřuje tyto obytné prostory do krajiny a vytváří fantastický zážitek na pomezí interiéru a exteriéru.
Konstrukce domu využívá tradiční materiály s dřevěnými CLT panely tvořícími hlavní nosnou konstrukci s dřevěným krovem podporujícím střechu. Suterén, nezbytný pro umístění technologií a skladování, je postaven z betonových bloků a viditelné části jsou obloženy místním kamenem, což umožňuje chatě zapadnout do svažitého terénu. Střecha pokrytá tmavě zbarvenými čtvercovými kovovými šablonami položenými diagonálně zajišťuje trvanlivost při zachování rustikální estetiky.
Největší výzvou při řešení tohoto projektu bylo nepochybně zakládání stavby. Dům je umístěn na svahu, který byl celá léta považován za nezastavitelný z důvodu jeho výrazné nestability. Je založen na osmnácti pilotech o průměru 800 mm a představuje technický unikát svého druhu.
Ve své podstatě je tento architektonický projekt svědectvím o harmonickém spojení tradice a inovace. Respektuje historický kontext a přírodní krásu Českého ráje, zatímco poskytuje moderní komfort a sofistikovaný design. Tento víkendový dům je majákem promyšleného navrhování, který nabízí klidné útočiště, jež oslavuje své okolí.
***
NEW HOW je architektonické studio, které svou prací navazuje na zkušenosti předešlé kanceláře architecti.cz a samostatné tvorby svých zakládajících členů, architektů Davida Zámečníka a Filipa Havliše. Převažující částí tvorby je rezidenční a komerční architektura, mimo to však dostal ateliér příležitost navrhnout několik projektů v horském prostředí.
Za dobu své existence studio obdrželo několik ocenění v architektonických soutěžích a jejich projekty i realizace byly publikovány v rozličných odborných médiích. Dosavadním největším úspěchem studia bylo vítězství v mezinárodní architektonické soutěži na Novou Kežmarskou chatu ve Vysokých Tatrách na Slovensku.
Ať už se jedná o drobný design, interiér, dům nebo urbanismus, snaží se architekti při procesu navrhování vždy tvořit a spolupracovat s klientem, ideálně od studie až po realizaci. Ověřili si během dlouholeté praxe, že jedině tak se dá garantovat kvalitní výsledek a konečná spokojenost na obou stranách.