Takové odvážné a mimořádné projekty plánuje v Praze Marcel Soural, předseda představenstva a majitel úspěšné developerské a investiční skupiny Trigema, která tvoří v duchu hesla Developer of Different.
Text: Jana Chuchvalcová
Foto: David Stejskal
Foto a vizualizace projektů: Trigema
Její projekty jsou totiž charakteristické výjimečnou architekturou, chytrými technologiemi a udržitelností. A jaké jsou jeho další plány do budoucna? O tom se dozvíte více v našem exkluzivním rozhovoru pro Estate & Business.
Druhá etapa smíchovského projektu Lihovar se skládá ze dvou bloků – Střed a Jih.
Na čem nyní pracujete? Máte za sebou mimo jiné úspěšný projekt Fragment, první etapu Lihovaru, ale jaké jsou vaše aktuální projekty?
Právě dokončujeme velký bytový dům Na Paprsku, kousek od stanice metra Stodůlky na Praze 13, který nabídne 291 bytů. Nyní jsme ve fázi dokončovacích prací a chceme začít kolaudovat ještě před koncem roku – a předat první byty klientům.
Začali jsme také druhou etapu smíchovského projektu Lihovar, který se skládá ze dvou bloků. Tím prvním je takzvaný Střed, kde bude okolo 120 pronajímatelných bytů a největší food court v Praze. Druhý blok Jih tvoří tři objekty – A a C, které půjdou do prodeje, a tovární objekt B s obyvatelným komínem, to budou zařízené byty určené k pronájmu. Půjde o zajímavé lofty, jaké v Praze podle mne zatím nejsou, bude to něco úplně jiného, než je tady zatím k vidění.
Bytový dům Na Paprsku, kousek od stanice metra Stodůlky na Praze 13, nabídne 291 bytů.
S kým spolupracujete na zařízení nájemních bytů, máte nějaké stálé designérské studio?
Máme v rámci Trigemy několik skupin – produktová se věnuje technologiím a designová právě zařizování bytů. Ta spolupracuje i s architektonickým ateliérem, který daný projekt navrhuje, a pomáhá jim s laděním dispozic. V závěrečné fázi pak vybírá interiérové architekty, kteří podle našeho zadání vybírají vybavení, aby bylo v prémiovém standardu. Myslím, že v rámci Prahy jde o nejvyšší standard.
Plánujete ještě něco dalšího do konce letošního roku?
Do konce roku 2024 bychom rádi začali pracovat na projektu Kamýk. Pro něj jsme vytvořili novou značku Dueta. Půjde o dva bytové domy na Praze 12 se 160 bytovými jednotkami, hotový by měl být za dva roky. Před dvěma týdny jsme zahájili předprodej pro naše stálé klienty, standardní prodej začne před Vánocemi.
Bude to úplně jiný styl než doposud, spolupracujeme na něm se studiem QARTA – dva designově jednoduché domy, jeden bílý, druhý černý. Působí trochu funkcionalistickým stylem. Uvidíme ještě, jak se dohodneme s městem na úpravě celého parteru a parkové zóny. Možná dojde i na nějaké umělecké dílo.
Projekt Kamýk, pro který byla vytvořena nová značka Dueta – jde o dva bytové domy na Praze 12 se 160 bytovými jednotkami.
Probrali jsme aktuální projekty, ale co vaše plány na příští rok nebo i v dlouhodobějším výhledu? Nepřemýšlíte třeba o projektech mimo Prahu?
Co se týká Prahy, plánujeme do budoucna tři bytové domy u metra Invalidovna. Začali jsme jim říkat Mesh. Dva z nich budou opět určené k prémiovému nájemnímu bydlení a ten třetí pro coliving, tedy mikrobydlení. Celkem půjde zhruba o 450 bytových jednotek. Stavbu bychom chtěli začít ve druhé půlce roku 2026, tak uvidíme, jak se nám to při současném chaosu v povolovacích procesech podaří.
Daří se nám také posouvat projekt Top Tower v Nových Butovicích, což by měla být nejvyšší budova v Praze. Tam čekáme na změnu územního plánu, což by se snad mělo podařit do konce tohoto roku – a pokud budeme úspěšní, tak bychom mohli zadávat projekt pro provedení stavby v prvním kvartálu příštího roku s tím, že hotovo by mohlo být někdy v roce 2027.
A pak je v plánu změna celého centra nových Butovic na novou městskou čtvrť Máme nyní urbanistické studie od dvou architektonických kanceláří, které jsme předložili magistrátu. Budou-li schváleny, vyrostou tady nejméně dvě nové výškové budovy o výšce 80 a 100 metrů a nějaké další multifunkční domy pro občanskou vybavenost včetně veřejného prostoru. Zcela by to změnilo Nové Butovice a z jejich centra by se stal takový malý pražský Manhattan, a to včetně úpravy stanice metra. K jednání jsme přizvali všechny zúčastněné strany včetně třeba IPR nebo DPP, takže doufám, že jsme na dobré cestě.
A co mimopražské projekty? Máte za sebou projekty v Plzni nebo Monínec…
V Plzni jsme realizovali čtyři projekty, máme také vinařství a apartmány ve Veselí nad Moravou nebo zmíněný Monínec. V současné době připravujeme projekt v Rokytnici nad Jizerou, kde jsme kromě změny lyžařského areálu vstoupili do přestavby areálu bývalé textilky Seba Rokytnice.
Jde o největší tamní brownfield, přibližně 40 000 hrubých podlažních ploch. Tam právě dokončujeme architektonickou soutěž na využití tohoto území – v jedné části by měl vzniknout pětihvězdičkový kongresový a wellness hotel a v té druhé apartmánové domy. Stavební povolení bychom rádi získali někdy v roce 2026, aby bylo možné zahájit v té době stavbu.
V Rokytnici jsou nejdelší sjezdovky v Česku, navíc je to známý lyžařský areál. Myslím, že by se z ní mohlo stát skvělé celoroční rekreační centrum. Má do budoucna určitě velký potenciál.
Ve vašich projektech najdeme výjimečnou architekturou, chytré technologie i prvky udržitelnosti. Co vše to obnáší?
Vlastně úplně všechno, i když je to občas trochu komplikované – tepelná čerpadla, rekuperační jednotky, nucenou výměnu vzduchu ve všech bytových jednotkách, trojskla jako standard, zateplení, nejlepší akustické standardy oken… Nově jsme do všech projektů zařadili také vytápění a chlazení prostřednictvím aktivních stropů, takže v nových projektech již nepoužíváme podlahové topení a klimatizaci. Energetický štítek pak vychází mnohem lépe.
Využíváme také dvojí rozvod vody kvůli využití dešťových a případně studničních vod pro zálivku toalet nebo sadové úpravy. Také všechny střechy jsou zelené, rovněž systém chytrého bydlení je samozřejmost.
Kde jste našel inspiraci pro to vše?
Všechno jsme sami vymysleli, protože nás technologie hodně baví. I proto nabízejí naše byty výrazně vyšší kvalitu, než je na trhu obvyklé, ale také jsou kvůli tomu asi o 10 až 15 procent dražší.
Akceptují vaši zákazníci tyto vyšší ceny?
Prodáváme, takže ano. Přirovnal bych to k trhu s automobily. Buď si můžete koupit za nižší cenu Dacii, anebo chcete BMW či za několik milionů. Cenový rozdíl není u nás tak znatelný, ale rádi bychom trh naučili vnímat rozdíly v kvalitě i v segmentu bydlení.
Ještě jedna osobní otázka – jak bydlí Marcel Soural? Bydlí v bytě ve svém vlastním projektu se všemi chytrými technologiemi?
Před dvanácti lety jsem si koupil od malého developera dům v Jinonicích. Nyní probíhá jeho rekonstrukce právě v souladu se všemi ESG parametry, o kterých jsem se zmínil, včetně fotovoltaiky nebo chytré domácnosti.
Jak se vám líbí architektura Prahy ve srovnání s jinými evropskými a světovými metropolemi? Nacházíte tam nějakou inspiraci pro své projekty?
Praha se mi líbí jako město, které má svoji dlouhou historii, kterou obdivují turisté. Bohužel tu není žádná výrazná moderní stavba, která by přitáhla větší pozornost. To Praze chybí. Samozřejmě kromě Fragmentu nebo Lihovaru a dalších našich projektů (smích). Masaryčka se mi líbí, ale kromě ní a Tančícího domu tady nic podobného není. To je opravdu málo.
Chybí mi rovněž lokalita, kterou by určilo město a kde by vznikaly výškové stavby. Ty nemají být rozprostřené nahodile po celém městě, ale na jednom místě – podobně jako to je ve městech v zahraničí. Tak to plánujeme v Butovicích, kde už jsme za hranicí zákazu výškových staveb.
Co se týká jiných metropolí, pro inspiraci jezdíme do Londýna. Třeba náš Lihovar je inspirovaný londýnskou čtvrtí Kings Cross a jeho industriální architekturou.
***
Marcel Soural, předseda představenstva a majitel investiční skupiny Trigema
Marcel Soural je zakladatelem, jediným akcionářem a předsedou představenstva investiční skupiny Trigema. Ve spolupráci s managementem stanovuje investiční strategii v klíčových oblastech a rozvíjí originální koncept bydlení, ve kterém kombinuje funkčnost svébytné architektury s originalitou a s přesahem do celé společnosti. Je členem správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, členem dozorčí rady Centra Paraple, o.p.s. a členem ČKAIT činných ve výstavbě.