Designblok představuje to nejlepší z programu 24. ročníku

|

Český porcelán, Ukrajina, Art House, zahraniční hvězdy, progresivní studentské práce i každodenní vzdělávání

Čtyřiadvacátý ročník Designbloku, největší přehlídky designu ve střední Evropě, vypukne již ve středu 5. října 2022. Hlavními výstavními místy budou Gabriel Loci v Holečkově ulici a Uměleckoprůmyslové museum na Starém Městě. Kromě 178 vystavujících z řad etablovaných firem, značek, studií, nezávislých tvůrců, talentovaných nováčků i mezinárodních hvězd, nabídne také řadu speciálních výstav. Těšit se můžete na to nejlepší z českého porcelánu, přehlídku současného ukrajinského designu i progresivní práce evropských studentů. Festival proběhne od 5. do 9. října 2022 a jeho tématem bude LES.

Festival Designblok i letos nabídne novinky současného českého a mezinárodního designu, módy a šperku, a to v tradičních formátech Superstudia zaměřeného na prezentaci firem a značek a Openstudia s autory a designérskými studii. Těšit se můžete na aktuální kolekce sklářských firem Brokis, Lasvit a Preciosa, dřevěné novinky z dílny značek Devoto, Javorina, Ton, Johann Malle, Wuders a řady dalších. V lese nezávislého českého designu vyroste čerstvá inspirace v podobě novinek šperkařky Dany Bezděkové, designéra Jiřího Krejčiříka, mladé značky Totemo, keramičky Martiny Hudečkové, knižního vydavatelství wo-men, papírenské značky Porigami a desítek dalších.

Designerie, centrální prostor a srdce celého festivalu v proskleném ambitu Gabriel Loci se letos pod taktovkou designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové ze studia MY DVĚ promění na hravou oázu, kde budou moct návštěvníci kontemplovat a vzdělávat se. Součástí letošní Designerie bude také Reflex Stage, která každý den nabídne sérii edukativních přednášek a diskuzí z oboru designu, architektury, módy, marketingu, ekologie a dalších.

V Gabriel Loci se předvede sedm progresivních ukrajinských designérů, studií a značek. Pod kurátorským výběrem studia Ihor se ve společné výstavě Sláva Ukrajině v Openstudiu představí projekry Gunia, Gushka Oksana Levchynya, Re: Quiet, Serigraph Studiov a Zhernov Artifactory – co jméno, to originální a inspirativní přístup. V samostatné instalaci a české premiéře v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci nabídneme exkluzivní pohled na práci jedné z hlavních protagonistek současného ukrajinského designu, Viktorie Yakushy, tvořící pod značkou Faina. K vidění budou keramické vázy Hlyna, betonové lampy Soniah, pohovka Plyn z autorské kolekce pro značku Faina, ale také nejnovější svítidla Sluhach, které designérka navrhla pro českou značku Lasvit.

Pozvání letos přijali také další zahraniční hvězdy. Na Designblok zavítá legenda produktového designu Richard Hutten, přední nizozemské studio Toer i polské duo Chmara.Rosinke věnující se experimentálnímu pojetí kuchyní. Do Prahy se chystají také další zahraniční galeristé, sběratelé, nákupčí a novináři.

Ani letos nebude chybět svěží inspirace v podobě studentské tvorby. V rámci festivalu proběhne finále mezinárodní soutěže diplomových prací v oblasti produktového a módního designu Diploma Selection. Třicítka talentovaných designérů z několika zemí Evropy odprezentuje svá díla ve výstavě v refektáři v Gabriel Loci a v rámci módních přehlídek organizovaných ve spolupráci se sdružením evropských národních kulturních institutů EUNIC. Výstavu produktového designu najdete v přízemí výstavního domu Gabriel Loci. Módní přehlídky proběhnou v sobotu 8. 10. 2022 v Sacre Coeur v Holečkově ulici na Smíchově a vstupenky na ně jsou v prodeji na webu designblok.cz od poloviny září. Na další progresivní, mladé autory upozorní instalace Erste Premier Talent Cards ve 2. patře Uměleckoprůmyslového musea, která vznikla díky podpoře generálního partnera festivalu Erste Premier.

Druhé hlavní dějiště festivalu, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ožije také dalšími speciálními výstavami. Inspirativní pnutí mezi původní a aktuální tvorbou nabídne letošní Art House. Pod vedením kurátorky Danici Kovářové dojde k intervenci současných designérů do výstavy Sběratel – Lannovy sbírky skla v 1. patře Uměleckoprůmyslového musea. Významným bodem na letošním programu bude rovněž výstava Terra Alba – nová vlna českého porcelánu. Půjde o sumář nejzajímavějších prací posledních let i zcela nová díla, která vznikla přímo pro hlavní výstavu letošního Designbloku. Kurátorský výběr historika umění Radka Wohlmutha v neortodoxní architektuře Maxima Velčovského bude k vidění v 2. patře musea. Zde rovněž naváže na loňský úspěch výstava Rodinné stříbro pořádaná ve spolupráci s časopisem Forbes. Příběhy záchrany prastarých továren a řemeslných dílen se zde promísí s etablovanými značkami, které vznikly v posledních desetiletích na zelené louce. Všechny přitom sdílí precizní výrobu na území České republiky a lásku k českému řemeslu.

24. Designblok se koná od 5. do 9. října 2022. Podrobné informace o výstavách doprovodném programu najdete brzy na stránkách designblok.cz. Předprodej zvýhodněných festivalových pasů probíhá na stránkách na designblok.cz.

Předchozí

Byty v rodinných domech mají méně místností

Slabé výsledky stavebnictví

Další