Hluk může snížit výkon až o šest procent. „Obecně snižuje paměť, ale také klesá odolnost vůči zátěži, zasahuje do běžných regulačních pochodů organismu, ovlivňuje pracovní výkon a zhoršuje komunikaci mezi lidmi. Zvyšuje také spotřebu času k dokončení úkolu,“ upozornil psycholog Petr Polák. Pomoci „naladit“ pracovní prostředí tak, aby hluk eliminoval, lze přitom pomocí měkkých materiálů. Dřevo může být jedním z nich.
„Pokud se podíváme na dnešní moderní interiéry, pak v nich moc „měkkých“ materiálů, které pohlcují hluk a zpříjemňují akustiku, nenajdeme,“ zdůraznil vedoucí architekt týmu Prodesi/Domesi Michal Kotlas. Akustické panely by přitom mohly být podle něho řešením. Jejich využití je široké, dají se použít jak v rodinných domech, tak kancelářích nebo třeba školách.
Díky těmto panelům se vylepšuje prostorová akustika a zároveň se do interiéru dostává pohlcující materiál, který ruší nepříjemné ozvěny a přispívá i ke zlepšení a srozumitelnosti při mluvení nebo poslechu hudby.
„Počítat s akustickými opatřeními by měla každá firma bez ohledu na to, zda se jedná o výstavbu nových kanceláří nebo o rekonstrukci stávajících prostor. Prostorovou akustiku je řešit už v úvodní fázi každého projektu, ale z důvodu tlaku na nízkou cenu ji investoři často opomíjí. A přitom podle předsedy představenstva společnosti vyrábějící akustické panely NOVATOP Jiřího Oslizla designový trend dnešní doby na akustiku kanceláří moc nepamatuje, vzhledem k používání převážně hladkých odrazivých povrchů, jakými jsou sklo a pohledový beton.
Ovšem dodává, že v případě, kdy se na akustiku v počáteční fázi projektu zapomene, existují řešení, jak ji dodatečně zlepšit. S pomocí zkušených architektů a odborníků na prostorovou akustiku lze vytvořit téměř v jakékoli fázi prostor, v němž se snoubí vysoké nároky na estetiku i funkci,“ dodává Oslizlo.