Airbnb celosvětově zakazuje bezpečnostní kamery uvnitř pronajatých objektů

|

Airbnb, ilustarční snímek. Foto: Wikimedia Commons

Platforma zprostředkovávající krátkodobé pronájmy Airbnb zavádí celosvětový zákaz rozmísťování bezpečnostních kamer uvnitř pronajímaných objektů. Nová pravidla vstoupí v platnost 30. dubna, informoval zpravodajský web BBC. Cílem opatření je podle Airbnb zjednodušit pravidla ohledně bezpečnostních kamer a zajistit soukromí hostům. V minulosti někteří hosté kvůli nim vyjádřili obavy o soukromí.

„Tyto změny byly provedeny po konzultaci s našimi hosty, hostiteli a odborníky na ochranu soukromí a budeme i nadále usilovat o zpětnou vazbu, abychom zajistili, že naše zásady budou fungovat pro naši globální komunitu,“ uvedla v prohlášení Juniper Downsová z Airbnb. Doplnila, že aktualizovaná pravidla zřejmě ovlivní jen zlomek hostitelů, jelikož většina nabídek na Airbnb neuvádí přítomnost kamer.

Dosavadní pravidla Airbnb povolují používání bezpečnostních kamer ve společných prostorách, jako jsou obývací pokoje a chodby, pokud je umístění zařízení jasně uvedeno v nabídce nemovitosti. Povoleno naopak není dávat bezpečnostní kamery do soukromých prostorů, jako jsou ložnice a koupelny.

Kamery před vchodem může zůstat

Aktualizované zásady také zakazují používání venkovních kamer, které míří dovnitř nemovitostí. Povoleno podle nových pravidel zůstane umístění bezpečnostních kamer před vchodovými dveřmi a monitorů hluku ve společných prostorách. O těchto zařízeních však bude muset hostitel informovat v nabídce.

Airbnb uvedla, že se snaží vyvážit potřebu hostitelů mít možnost zajistit zabezpečení majetku, aby například věděli o nepovolených večírcích, a zároveň zohlednit soukromí hostů.

Úprava pravidel přichází poté, co americká komediální show Saturday Night Live nedávno odvysílala parodickou reklamu na Airbnb, která mimo jiné obsahovala vtip o kameře ukryté na toaletě. Video na platformě youtube zhlédlo 1,2 milionu uživatelů.

Předchozí

Praha má návrh vlastních stavebních předpisů. Zajistí si tak návaznost na ta předchozí

Omezování nové výstavby zvedá ceny investičních apartmánů v rakouských Alpách

Další