Omezování nové výstavby zvedá ceny investičních apartmánů v rakouských Alpách

|

SurReal-apartmany v Rakousku. Foto: SUR REAL Investments

Zatímco rok 2023 byl pro trh rezidenčních nemovitostí napříč celou Evropskou unií katastrofou, ceny apartmánů v turistických oblastech Rakouska rostly dvouciferným tempem. Stabilní růst cen a odolnost proti vnějším výkyvům je způsoben dvěma faktory, které v jiných zemích Evropy nenajdeme. Prvním z nich je zákonem vymezený způsob užívání rezidenční nemovitosti, tím druhým je cílené omezování nových developerských projektů, přiblížil pro Estate & Business Tomáš Chrobák ze společnosti SUR REAL Investments, která se na prodej investičních apartmánů v Alpách specializuje.

Průměrná cena bytu o rozloze 60 m2 v tyrolském Kirchbergu se za poslední dva roky zvýšila o 51,5 % – ze 7 300 euro na více než 11 000 euro / m2. Ve Veldenu na břehu korutanského jezera Wörthersee stačil stejně velkým apartmánům pouhý rokna zvýšení ceny o 40 % – z loňských 5 400 se vyšplhaly na více než 7 700 euro za čtvereční metr. I ve vyhlášených lyžařských střediscích, jako je Zell am See, Kaprun nebo Schladming, rostly loni ceny rezidenčních nemovitostí tempem 19 % ročně, a s velkou rezervou tak překonaly míru inflace.

V okolních zemích realitní trh v lepším případě stagnoval, ale v turistických oblastech Rakouska ceny nemovitostí rostly, jako by se jich vysoké úrokové sazby a situace na globálním realitním trhu vůbec netýkaly. Stabilní růst cen a odolnost proti vnějším výkyvům je způsoben dvěma faktory, které v jiných zemích Evropy nenajdeme. Prvním z nich je zákonem vymezený způsob užívání rezidenční nemovitosti, tím druhým je cílené omezování nových developerských projektů.

Graf Rakousko Wohnungsboerse.net
Zdroj: www.wohnungsboerse.net

Povolený způsob využití je to nejdůležitější

Prvním a klíčovým faktorem je zákonem určený způsob užívání, který je v rakouských Alpách definován pro každou nemovitost určenou k bydlení. Podle tohoto kritéria je můžeme rozdělit do tří skupin:

  • nemovitosti pro trvalé bydlení,
  • nemovitostí určené k druhému bydlení (tzv. Zweitwohnsitz), resp. neomezenému časovému využití,
  • nemovitosti určené k turistickému pronájmu.

Domy a byty první zmíněné kategorie jsou určeny pro ty, kteří v dané oblasti bydlí nebo chtějí bydlet. Majitel si zde nahlásí své trvalé bydliště a je od něj odvozena i jeho daňová rezidence. Nemovitostí určených k volnočasovému využití, které přibližně odpovídají námi tolik oblíbeným chatám a chalupám, je v Rakousku naprosté minimum a v nejoblíbenějších turistických oblastech prakticky nejsou k mání vůbec.

Surreal Apartmany 5
SurReal-apartmany v Rakousku. Foto: SUR REAL Investments

Zahraničním investorům tak zbývá poslední varianta, a to jsou apartmány, chalety nebo i jednotlivé hotelové pokoje povinně určené k turistickému ubytování. Majitel takového apartmánu je v katastru nemovitostí evidován jako vlastník, ale ohledně využití je vázán provozní smlouvou se správcovskou firmou, která se stará o kompletní provoz, tedy úklid, údržbu, opravy, pojištění, chod recepce, správu rezervací i nabídku ubytování na reklamních portálech. Svůj apartmán může majitel obvykle využívat jen několik týdnů v roce.

Surreal Apartmany 2
SurReal-apartmany v Rakousku. Foto: SUR REAL Investments

„Pokud trávíte dovolenou či prodloužený víkend v Rakousku a bydlíte v klasickém apartmánu v rámci běžného penzionu, je dost možné, že každý z apartmánů v rámci daného ubytování má jiného vlastníka – domácího či zahraničního investora. Ten má touto formou bezpečně uložené peníze a kromě jejich zhodnocení formou růstu ceny nemovitosti realizuje i každoroční výnosy z pronájmu,” uvedl pro Estate & Business Tomáš Chrobák ze společnosti SUR REAL Investments, která se prodejem investičních apartmánů v Alpách specializuje.

Roli hraje i nadmořská výška

V posledních letech navíc začíná hrát roli nadmořská výška, ve které se developerský projekt a samotná lokalita nacházejí. Investoři pomalu opouštějí lyžařská střediska v zemích, kde nedostatek sněhu a zavřené sjezdovky ohrožují obsazenost místních ubytovacích zařízení během zimní sezóny. „Je zjevné, že pozornost zahraničních soukromých investorů se v důsledku klimatických změn přesouvá směrem k rakouským Alpám. A dokonce i zde je nadmořská výška a s ní i garance sněhu v příštích letech klíčový faktor,” poznamenává Michael Fröhlich, obchodní ředitel developerské firmy Limestone Holding GmbH. Ta nedávno dokončila luxusní hotel v Hinterstoderu ve výšce 1400 metrů nad mořem, a jednotlivé apartmány prodává soukromým investorům.

Důvod, proč se Rakousko rozhodlo jít cestou omezení forem užívání nemovitosti pro nerezidenty, ať už cizince nebo obyvatele jiných částí Rakouska, je zřejmý. Místo nekontrolovaného stavění domů a apartmánových bytů určených k trávení dovolených a víkendů vzniklo v oblíbených turistických oblastech Rakouska jen omezené množství aparthotelů s vysokou mírou obsazenosti. Lokality jako Sölden nebo Kaprun se díky tomu nerozrostly na dvojnásobek a neproměnily v města duchů se stovkami domů a apartmánů, které ožívají jen několikrát do roka.

Graf Zell Am See Wohnungsboerse.net
Zdroj: www.wohnungsboerse.net

Právě díky omezené nabídce se tak investoři mohou těšit stabilnímu růstu cen jejich nemovitostí bez výkyvů, které jsou typické například pro Španělsko či Portugalsko.

„Zatímco dlouhodobý průměrný růst cen nemovitostí napříč rakouskými Alpami přesahuje 8 % a ve vyhlášených oblastech bývá ještě vyšší, čistý výnos z turistického ubytování po odečtení provozních nákladů a odměny pro správcovskou firmu dosahuje dalších 4 – 7 % pořizovací ceny ročně,” doplňuje Chrobák.

Bydlení v Alpách – luxus jen pro místní?

Za omezenou nabídkou investičních příležitostí, která vede ke stálému růstu cen, se ale skrývá ještě jeden důvod. Tlak na omezení počtu nerezidentních vlastníků nemovitostí se postupně rozšiřuje i na “buy-to-let” projekty, a to zejména ve spolkové zemi Salcbursko. Provozovatelé apartmánových komplexů jsou totiž často benevolentní k využívání apartmánů ze strany majitelů v době mimo sezónu. Místní municipality tuto praxi považují za skryté neomezené volnočasové využití pro vlastníky, a snaží se vzniku nových apartmánových domů do budoucna úplně zabránit.

Graf Schladming Wohnungsboerse.net
Zdroj: www.wohnungsboerse.net

Provozovatelé apartmánů v Salcbursku tak v důsledku novely místního zákona o převodu pozemků, účinné od letošního 1. března, povinně předkládají ke schválení provozní smlouvy s majiteli. Jakákoli nadstandardní práva užívání ze strany vlastníka, která se vymykají běžnému placenému hotelovému pobytu, mohou být v rozporu se zákonem. Současná situace dokonce spěje k soudnímu sporu a judikátu, který v této spolkové zemi určí pravidla soukromého využívání na roky dopředu.

Soudy se s velkou mírou pravděpodobnosti postaví za majitele apartmánů, protože snaha o omezení využívání vlastního apartmánu už se podle mnohých odborných názorů dostala za hranici porušení ústavních práv vlastníků nemovitého majetku. I tak ale samotná podstata sporu ukazuje postoj rakouské veřejnosti k přílivu nerezidentních investorů, který má za následek, že nových stavebních povolení na projekty s investičními apartmány je vydáváno stále méně.

Ceny investičních apartmánů napříč rakouskými Alpami tak budou zřejmě růst i nadále.

Předchozí

Airbnb celosvětově zakazuje bezpečnostní kamery uvnitř pronajatých objektů

Stavební firmy loni tvořily bezmála pětinu všech insolvencí. Počet nadále poroste, obává se expert

Další