Stavební firmy loni tvořily bezmála pětinu všech insolvencí. Počet nadále poroste, obává se expert

|

Stavebnictví a trh s realitami se celosvětově potýkají s rostoucími úrokovými sazbami, vysokými cenami stavebních materiálů i prací, ale také nedostatkem pracovní síly. Letos se situace pravděpodobně nezlepší, a to ani v českém stavebnictví, kde se očekává pokles o 2,5 %. Stavební firmy se loni v insolvenci ocitaly nejčastěji a tvořily bezmála pětinu celkového počtu insolvencí, vyplývá z dat společnosti Coface, která je světovou jedničkou v oblasti pojištění pohledávek a řízení rizik. Počet insolvencí ve stavebnictví roste, dle experta Coface čísla budou vrcholit až ve druhé polovině roku.

Jak upozorňují odborníci, stavebnictví zažívá těžké časy v celé Evropě a středoevropský region na tom není jinak. „Lze říci, že s drobnými odchylkami je vývoj v celém středoevropském regionu podobný. Zásadní negativní dopad na stavební sektor mají především vysoké úrokové sazby, které nutí velké investory přehodnocovat a odkládat projekty a zároveň snižují dostupnost hypoték, říká ředitel úpisu rizika pro Českou republiku a Slovensko ze společnosti Coface Martin Procházka. Podle něho oslabená kupní síla obyvatelstva po období vysoké inflace snižuje poptávku i po rekonstrukcích a renovacích.

Významný negativní vliv na dynamiku výstavby mají také vysoké ceny stavebních materiálů a prací. Dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly za rok 2023 o 5,9 %, index cen materiálových vstupů stavební výroby pak o 3,8 %. „Prosincové počasí bylo pro stavební práce v porovnání s jinými roky nezvykle nepříznivé, což mělo samozřejmě negativní dopad na stavební produkci a její meziroční pokles. Zatímco však na sousedním Slovensku kompenzovalo pokles bytové výstavby inženýrské stavitelství, v České republice tomu bylo naopak.

Podle údajů ČSÚ tuzemské stavebnictví loni zaznamenalo meziroční pokles produkce o 2,6 %. Může za to především prudší pokles v segmentu inženýrského stavitelství (4,7 %), zatímco v pozemním stavitelství produkce klesla o 1,8 %. Stavební podniky s 50 a více zaměstnanci v roce 2023 v ČR uzavřely 75 986 stavebních zakázek, meziročně o 3,7 % méně. Celková hodnota zakázek meziročně stagnovala (-0,6 %) a činila 329 miliard Kč. Stavební úřady v roce 2023 vydaly 77 399 stavebních povolení, což představovalo meziroční pokles o 10,1 % a nejnižší hodnotu od roku 2015.

Oživení stavebního trhu letos nečekejme

Společnost Coface predikuje, že ani letošní rok nebude pro stavebnictví v našem regionu pozitivní. „Jde o odvětví s velkou setrvačností a v loňském roce došlo k meziročnímu poklesu vydaných stavebních povolení o desetinu. Očekáváme, že produkce českého stavebnictví letos poklesne o 2,5 % a stojí za zmínku, že predikce se zhoršuje,“ upozorňuje Procházka. Dobrou zprávou podle něj je, že vysoké ceny energií pominuly, což otevírá prostor pro korekci cen stavebních materiálů. Zároveň se nejpozději v polovině roku očekává zahájení cyklu uvolňování měnové politiky ECB, a tedy zlevnění financování.

„Tak jako tak, pozitivní dopad v sektoru a jeho oživení očekáváme nejdříve v příštím roce. A to jen za předpokladu, že nedojde k dalším konfliktům. Například situace v oblasti Rudého moře představuje významnou hrozbu pro obchodní toky; právě eskalace tamního konfliktu by mohla způsobit růst cen komodit,“ vysvětluje Procházka.

Stavba Garáží Ii
Stavba, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-3.0)

Totéž podle něho platí v případě dalšího neočekávaného útoku na evropskou energetickou infrastrukturu, který by mohl destabilizovat ceny energií, opět zvýšit inflaci a zpomalit tak očekávané snižování úrokových sazeb. „Opatření vlády by mohla zahrnovat zvýšení investiční aktivity v dopravní infrastruktuře, renovaci budov ve veřejném vlastnictví a stimulaci bytové výstavby nebo renovací, ale i když se vláda rozhodne pro taková opatření, ve stavební produkci se to pravděpodobně projeví až v roce 2025,“ dodává.

Insolvence ve stavebnictví ještě neřekly poslední slovo

Počet insolvencí ve stavebnictví loni meziročně vzrostl o 5 % a letos i přes klidnější úvod roku platí očekávaný meziroční nárůst o dalších 3 – 5 %. Podle Procházky se stavební firmy loni ocitaly v insolvenci nejčastěji a podle předběžného odhadu tvořily bezmála pětinu všech insolvencí. „Bohužel ještě nejsme na konci cesty a očekáváme, že vrchol počtu insolvencí ve stavebnictví nastane ve druhé polovině letošního roku,“ říká.

Stavebnictví je jedním z nejrizikovějších odvětví z hlediska platební morálky. Částečně je to podle experta dáno samotnou povahou stavebnictví, kdy na projektech musí spolupracovat více firem, často jsou problémy s dodržováním termínů, organizací či kvalitou práce. „Stavebnictví je tedy ze své podstaty náchylné ke sporům,“ vysvětluje Martin Procházka.

Druhým důvodem je podle něj skutečnost, že v tomto odvětví působí řada subjektů, které jsou kapitálově slabší. Nemají polštář likvidity, a proto jsou náchylné v případě zpoždění projektu nebo opožděných plateb platit pozdě vlastním dodavatelům. „Proto je velmi vhodné mít firemní pohledávky pojištěné a monitorovat jednotlivé odběratele i celé portfolio prostřednictvím kreditních informací,“ vysvětluje.

Přestože si stále více firem uvědomuje potřebu pojistit své pohledávky a provádět kvalitní řízení úvěrových rizik, aktuálně je pojištěna jen asi třetina objemu pohledávek. „Přitom firma musí generovat řádově vyšší dodatečný obrat, aby získala zpět i relativně malou ztrátu z nezaplacené pohledávky. Malé ztráty připravují firmy o úspěch, zatímco velké ztráty jsou likvidační,“ varuje Procházka.

Předchozí

Omezování nové výstavby zvedá ceny investičních apartmánů v rakouských Alpách

Developerský projekt Bydlení Úvaly čeká další rozvoj díky novému obchvatu

Další