BOŘISLAVKA

|

Krystalická brána do magické Prahy

Bořislavka je pražská usedlost z roku 1840, po níž bylo pojmenováno zdejší náměstí a později také stanice metra. A nakonec i novodobý nástupce historické usedlosti – Bořislavka Centrum.

Text: Redakce

Foto: BoysPlayNice

TOP EB

Seznamte se: Bořislavka Centrum

Bořislavka Centrum je administrativní a obchodní komplex, postavený podle projektu ateliéru Aulík Fišer architekti. V souladu se zásadami udržitelného rozvoje je označen certifikátem Leed Gold. Tvoří ji čtyři budovy ve tvaru nepravidelných krystalů. Jako jedna z dominant Evropské třídy se stává novou bránou do Prahy, směrem od Letiště Václava Havla.

Právem tato stavba získala hned několik mezinárodních a lokálních ocenění, například Best Mixed-use Architecture Europe a Best Development Europe v soutěži International Property Awards 2019–2020 nebo Best of Realty 2021.

Společnost EXX se při realizaci Centra Bořislavka uplatnila jako jeden z dodavatelů osvětlení a výrobců atypických interiérů. Zakázka probíhala téměř dva roky, od přípravy a řešení technických detailů v roce 2020, až po montáž v létě roku 2021. A podařila se především díky nasazení a perfektní spolupráci společnosti KKCG, ateliéru Aulík Fišer Architekti a také firem MDA, PBW, Novecon, Ruby a Instalace Praha, které se na vedení a realizaci stavby podílely.

Recepce: okno do duše budovy

Stejně jako oko je oknem do duše člověka, tak recepce je oknem do duše budovy a těch, kdo v ní sídlí.

Koncept všech vstupních recepcí je nevšední, a přitom vyvážený. Každá je jiná a současně všechny ladí nejenom spolu navzájem, ale i s architekturou budovy. Tvoří tak jeden krystalický a křehce působící celek.

Dominantou je vstupní lobby objektu 1, kde nyní sídlí společnost KKCG. Motiv krystalů je promítnutý do interiéru ve formě svítidla Lasvit i ve tvaru hlavní recepce. Tu podle představy ateliéru Aulík Fišer Architekti vyrobil EXX.

Úkolem bylo najít společnou řeč s architekty a vytvořit taková technická řešení, aby si recepce zachovala křehkost krystalu a současně byla stabilní a splňovala parametry plnohodnotného pracoviště. Corian je pro toto zadání ideální, protože umožňuje tvarování, bezespárové napojování. Je pevný, stabilní, hygienický a snadno udržovatelný.

Souznění materiálů a funkcí

V objektu 1 vytvořil EXX také recepce pro ostatní patra, včetně hlavního lobby. Celkem tedy sedm recepcí. Ve všech případech se opakují různé variace krystalických tvarů a střídají se materiály dubová dýha a corian. Výzvou bylo realizovat precizní napojení dvou materiálů, kdy jeden je přírodní a druhý je chemickým kompozitem. Přesto se muselo docílit doslova geometrické přesnosti.

Součástí každé recepce, zvláště u administrativních budov, je zapojení zařízení, které jsou zapotřebí pro ovládání technologií v budově. Úkolem společnosti EXX bylo do konstrukce recepce všechny ovládací prvky zakomponovat tak, aby byly komfortně dosažitelné pro obsluhu a nedegradovaly vzhled celého prvku. Musela probíhat perfektní komunikace s projektanty a s dodavateli elektro, komunikačních i bezpečnostních technologií jak ve fázi přípravy, tak ve fázi výroby a montáže.

Příroda a technologie

Highlightem objektu 1 je celodýhovaná recepce v 6. patře budovy, kde sídlí vedení KKCG. Ta je dřevěnou replikou corianové recepce v nižším patře. Obě mají identický tvar a rozměry, liší se „pouze“ materiálem, tedy totálně. Práce se dřevem totiž vyžaduje odlišné postupy než práce s corianem.

EXX musel docílit přesnosti tvarů a hran a současně zajistit, jednolitost sezazení a kresby let. Recepce musí být nejen krásné, ale fungovat jako plnohodnotné pracoviště: stabilní, odolné, ergonomické. Skloubit toto vše je často dost složité a je to denní chleba pro přední atypáře, mezi něž se EXX řadí.

Spojení těch nejlepších

Na dodávce osvětlení pro Bořislavku se podílely mnohé přední firmy působící v oboru. Mezi ně patří Lasvit, který dodal svítidla do vstupních lobby, a společnost EXX, která realizovala mimo jiné osvětlení vybraných kancelářských prostor, schodišť, vybraných exteriérů a zasedacích místností. Zvláště zasedací místnosti s tmavým interiérem bez příspěvku denního světla bylo třeba dobře propočítat, aby osvětlení splňovalo vedle estetiky také normy a zrakový komfort.

Bořislavka Centrum je krásná stavba, která vznikla spojením kreativity a úsilí těch nejlepších. A to navzdory temné době pandemie, během které vznikala.

Předchozí

Rok rekonstrukce Průmyslového paláce

DVORECKÝ MOST

Další