Byty se zmenšují, ceny však rostou

|

Bytový dům Malešice, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-4.0)

Český trh s nemovitostmi se v posledních deseti letech dostal do hledáčku domácích i zahraničních investorů. Jeho dynamický a proměnlivý vývoj je výsledkem působení řady faktorů, které ovlivňují nejen ceny, ale i dostupnost nemovitostí. Zatímco ceny mířily poslední roky převážně vzhůru, velikost bytů naopak – u pražských garsonek nabídnutých loni do prodeje byla průměrně 33,8 metrů čtverečních. „To je o 5,6 metru méně než u jednopokojových bytů nabízených od roku 2009,“ upozornil ředitel realitní platformy reCloud společnosti FinGO Michal Naď.

„V období mezi lety 2013 a 2022 Česká republika zaznamenala značný růst cen nemovitostí. Jejich ceny vyrostly o více než 120 procent. Tento fenomén je přisuzován zejména rostoucí ekonomice a nízkým úrokovým sazbám, které vedly k vysoké poptávce na trhu,“ vysvětluje ředitel realitní platformy reCloud společnosti FinGO Michal Naď,

Rok 2022 však přinesl zásadní obrat. Došlo k nejvýraznějšímu poklesu cen za poslední dekádu, což bylo způsobeno především snížením poptávky v důsledku vysokých hypotečních sazeb. Během roku 2023 se pak trh s nemovitostmi do určité míry stabilizoval.

Analýza dat z Valuo.cz ukazuje, že propad inzerovaných cen o více než 10 procent zaznamenalo 21 měst ze 76 zkoumaných. Celorepublikový průměr poklesu cen nemovitostí činil 6,64 procent. Nejvíce zlevňujícím městem bylo Blansko, kde došlo k poklesu nabídkových cen o 22 procent. Například 75metrový byt, který byl v roce 2022 nabízen za 5 723 700 Kč, by v současnosti bylo možné pořídit za 4 403 625 Kč.

Zajímavým trendem na trhu nemovitostí je ale zmenšování nabízených bytů. „Průměrná velikost pražských garsonek nabídnutých v loňském roce do prodeje činila 33,8 metrů čtverečních. To je o 5,6 metru méně než u jednopokojových bytů nabízených od roku 2009,“ konkretizoval Naď.

Trend miniaturizace se však projevuje i u větších bytů. Hlavním důvodem je snaha snížit jejich výslednou cenu bez ohledu na jejich finální velikost a učinit je tak dostupnějšími pro širší skupinu zájemců. „Strategie zmenšování bytů však často vede ke zvýšení ceny za metr čtvereční, a tím může být vnímání stabilizace cen nemovitostí částečně zkresleno,“ uzavírá Naď.

Předchozí

LIHOVAR

Dům architekta Karla Hubáčka, který je autorem vysílače na Ještědu, se v létě otevře návštěvníkům

Další