Londýnská budova patří mezi tamní nejekologičtější stavby
V Londýně byla dokončena přestavba bývalého sídla deníku Daily Mail s názvem The Northcliffe House. Dnes na jeho místě stojí moderní kancelářská budova, která si díky citlivě provedenému projektu zachovala i své historické prvky. Významnou roli při rekonstrukci sehrála česká firma Halla, která do Londýna dodala okolo 5 000 udržitelných svítidel. I díky ní The Northcliffe House splnil požadavky Královského institutu britských architektů a získal prestižní akreditaci dokazující jeho nadstandardně vysokou udržitelnost.
Studio John Robertson Architects nedávno dokončilo projekt The Northcliffe House, který obnášel přestavbu bývalého sídla a tiskárny deníku Daily Mail v Londýně. Budova na Tudor Street, která do konce 80. let 20. století sloužila jako průmyslová tiskárna, byla zrekonstruována tak, aby dnes ve svých sedmi patrech poskytovala 26 200 m² moderních kancelářských prostor a zároveň si zachovala své jedinečné památkové prvky, kterými je například fasáda budovy ve stylu art deco.
Při rekonstrukci kanceláří v historické budově se spojovalo staré s novým a projekt měl také nemalé ambice na svou udržitelnost. Během rekonstrukce objektu se mimo jiné rozšířila dvě jeho nejvyšší podlaží, čímž se jeho celková plocha zvětšila o 1 150 m² a moderní budovu mohlo doplnit několik teras a městská zeleň. Architekti ale mysleli i na zaměstnance dojíždějící do kanceláří a vytvořili pro ně zázemí, které zahrnuje prostory pro převlékání, 345 míst pro cyklisty i nabíječky elektrokol.
Na tomto velkolepém projektu spolupracoval i tuzemský výrobce osvětlení, společnost Halla. Na starost měla osvětlení celé budovy, na což padlo okolo 5 000 svítidel, která musela splnit přísné technické parametry. „Projekt si vyžádal zvýšenou kontrolu všech přípravných, logistických a výrobních procesů. Klient před odesláním první etapy vyrobených svítidel dokonce osobně přiletěl do Česka a navštívil náš výrobní areál v Novém Městě nad Metují, aby se ujistil o správném postupu výroby, perfektním stavu vyrobených svítidel, ale také speciálně upraveném balení pro převoz. I díky tomu se podařilo docílit, že ze z tolika tisíc svítidel bylo pouze 12 vadných kusů, přičemž ve všech případech šlo o závady způsobené dopravou nebo manipulací při instalaci svítidel,” popisuje Daniel Černý, člen představenstva Halla.
Jako hlavní kancelářské osvětlení v The Northcliffe House nyní slouží kolem 4 000 svítidel Lina80, což odpovídá více než šesti kilometrům svítidel, která bylo nutno speciálně upravit pro vestavbu do kovového stropu. „Přesnost tohoto spojení a vizuální čistota přechodu stropu a svítidel byly našimi hlavními estetickými prvky při výběru světel. Kvůli extrémně vysokým požadavkům na udržitelnost celé budovy bylo navíc nutné vyvinout nový optický systém svítidel s ohledem na jejich nižší energetickou náročnost – a to nejen během provozu, ale také z pohledu použitých materiálů. U svítidel jsme nakonec dosáhli zhruba 40% úspory množství použitého hliníku,” doplňuje Daniel Černý.
Lineární svítidla v dalších prostorách doplňují i kruhová svítidla Rundo a vestavné či závěsné downlighty Ture a Ravo. Už samozřejmou funkcí je možnost stmívání svítidel jednotlivě a jejich napojení na centrální řídicí systém budovy, což přináší další provozní úspory s ohledem na pohyb a množství osob v budově.
Modernizace londýnské budovy tedy i díky spolupráci s českou Hallou proběhla v souladu s přísnými ekologickými kritérii. Zrekonstruovaná budova splnila podmínky stanovené Královským institutem britských architektů (RIBA) ve výzvě 2030 Climate Challenge, která požaduje, aby všechny nové a dovybavené budovy dosáhly nulové uhlíkové stopy po celou dobu životnosti. Tím, že byla zachována konstrukce a fasáda objektu a zároveň byla rekonstrukcí změněna konfigurace, se navíc podařilo dosáhnout maximálního snížení emise uhlíku a dosáhnout vysoce udržitelných akreditací BREEAM Outstanding a WELL Enabled. Takového hodnocení jako The Northcliffe House dnes dosahuje méně než 1 % všech projektů ve Velké Británii.