Chaty a chalupy pro 21. století

|

Bydlení či trávení víkendů na venkově nebo v přírodě se vrátilo do módy. Je to znát i v soutěži Česká cena za architekturu, kde poslední roky přibývá nominovaných chat a a chalup. Jak těch nových, tak renovovaných.

Text: Michal Kalina

Foto: Česká cena za architekturu

„Zájem ještě vzrostl kvůli pandemii a stálému zdražování nemovitostí ve městech. Přitom potřeba nějak uniknout městskému shonu je dlouhodobá. Oceňované jsou hlavně drobnější stavby, kdy došlo k úzké spolupráci investora s architektem,“ komentuje vývoj člen České komory architektů Ondřej Beneš. Vybrali jsme osm zajímavých staveb, z nichž většina se dostala až do finále soutěže.

Mlýn u Slap

Slapy, Středočeský kraj

Autoři: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař (Stempel & Tesař architekti)

Dokončení: 2017

Přání bydlet na samotě splnil svou polohou a geniem loci prastarý mlýn u zaniklého rybníka. Léta bez péče, vlhkost a nevhodná dispozice vedly k radikálnímu řešení. Hlavním úkolem bylo do útrob domu dostat vzduch a světlo.

V části stavby tak vzniklo patio, kudy do interiéru skrze prosklenou stěnu vniká slunce. Otevřený prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje vznikl zrušením stropu přes dvě patra, vstup do mlýna zůstal na původním místě. Hlavní štít se obnažil z obou stran a proudění čerstvého vzduchu ho zbavilo vlhkosti, která by se po obnovení rybníka znásobila. Nové mlýnské kolo vzniklo tradičním řemeslným způsobem, celé přízemí je dlážděné čedičovou dlažbou.

„Dnes žijeme mnohem otevřeněji. Radikální roztětí budovy spojuje tradiční objekt se současným přáním pro otevřenější dům,“ uvedla porota České ceny za architekturu, v níž se přestavba dostala v roce 2018 do finále.

Mlyn-Slapy-02

Chata u Máchova jezera

Doksy, Liberecký kraj

Autoři: Pavel Nasadil, Jan Horký (FAM Architekti)

Dokončení: 2014

Jednoduchá dřevěná stavba získala Národní cenu za architekturu a v roce 2017 skončila mezi nejlepšími stavbami České ceny. Náhrada starší chaty na břehu jezera v borovicovém lese respektuje charakter místa i díky obložení z latí, které připomíná okolní stromy. Cílem bylo vytvořit prostor k celoroční rekreaci včetně zázemí v maximálním propojení s jezerem včetně lodního mola.

Do chaty se vstupuje po vnějším schodišti posuvným oknem. Interiér tvoří jeden velký obytný prostor otevřený do podkroví s vestavěnou galerií na spaní, pod níž autoři umístili koupelnu s kuchyní. V době, kdy chata není užívána, se uzavře pohyblivými a pevnými okenicemi rovněž z dřevěných latí.

Jonášovic stodola

Bořislav, Ústecký kraj

Autor: Filip Nosek (A2F)

Dokončení: 2012

V roce 2016 získala přestavba venkovské stodoly z 19. století Českou cenu za architekturu za nejlepší práci se světlem. Stalo se z ní netradiční trvalé bydlení v Českém středohoří. Šedesát centimetrů silné zdivo, požadavek na zachování původního vzhledu společně s nutností splnit nároky na tepelnou izolaci vedly ke konceptu domu v domě.

Stodola chrání vnitřní dřevostavbu před deštěm, vnitřní dřevěný dům působí jako větrná a tepelná ochrana. Mezi starým a novým vznikl meziprostor, který je využíván zejména v létě. Dřevěná konstrukce převzala během stavby nosnou funkci starého krovu, původní trámy nyní slouží jako stupně schodiště.

Bezrámové prosklené otvory dřevostavby propojují vnitřek, vnějšek a meziprostor. Dva průjezdy stodoly nabízejí prolnutí s okolní přírodou. Vznikl tak dům plný výhledů a průhledů.

Více se dočtete v tištěném vydání E&B, magazínu pro Estate & Business, které vychází 11. 4. 2022. Časopis si můžete předplatit zde E&B – Předplatné A 11.

Předchozí

Heroin Crystal

Velikonoce na talíři

Další