CHATY

|

Znovuobjevené dílo architektů Františka Cubra a Zdeňka Pokorného, spoluautorů pavilonu Expo 58

Výstava představuje soubor chat Cubra a Pokorného na přehradě Seč, které jsou zcela unikátním a doposud nezmapovaným příkladem české architektury čtyřicátých let. Jedná se o netypické ukázky dobové organické tvorby. Součástí expozice, kterou je možné navštívit ve Winternitzově vile od 12. 7. do 15. 10. 2023, jsou fotografie, které speciálně k této příležitosti vytvořil Vladimír KIVA Novotný, některé historické dokumenty a autentické vybavení jedné z chat. Kurátorem výstavy a (znovu) objevitelem chat je Adam Štěch.

CHATY_vizual_final_a

Po první výstavě letošního cyklu, která představila téma formou obsáhlého fotografického atlasu rozmanitých forem a tendencí organické architektury, se kurátor Adam Štěch zaměřuje na konkrétní příklady tuzemské organické architektury. Tři letní domy na Sečské přehradě od architektů Františka Cubra a Zdeňka Pokorného se do dnešních dnů zachovaly v téměř nedotčeném stavu. Byly navrženy v duchu komplexního uměleckého díla, jehož součástí byl i nábytek, svítidla a umělecká výzdoba. Demonstrují nevšední a stále doposud nezmapovanou kapitolu tuzemské rekreační architektury čtyřicátých let.

Trojice architektů František Cubr, Zdeněk Pokorný a Josef Hrubý je známá především návrhem Československého pavilonu pro světovou výstavu EXPO v Bruselu v roce 1958. Díky této i jiným veřejným a administrativním stavbám padesátých až sedmdesátých let jsou považováni za jedny z nejdůležitějších tvůrců české poválečné architektury.

Rekreační objekty, které architekt František Cubr navrhl společně se svým kolegou Zdeňkem Pokorným ve čtyřicátých letech na březích přehrady Seč, jsou zcela zapomenutými příklady velmi originální architektonické tvorby. Tato výstava je pro jejího kurátora Adama Štěcha srdcovou záležitostí, aby vám mohl unikátní chaty představit, musel je totiž nejprve najít: „V roce 2021 jsem se vydal přímo na přehradu Seč, abych realizace architektů Františka Cubra a Zdeňka Pokorného vypátral. Do té doby jsem je znal pouze z několika málo archivních černobílých snímků, které byly publikovány například v monografii architektů Františka Cubra, Zdeňka Pokorného a Josefa Hrubého v šedesátých letech. O současném stavu chat bohužel nikdo nic nevěděl. Po dvou na Seči strávených dnech jsem objevil všechny tři objekty, seznámil se s jejich majiteli a měl možnost je detailně zdokumentovat.“

Výstava “Chaty: Znovuobjevené dílo architektů Františka Cubra a Zdeňka Pokorného, spoluautorů pavilonu Expo 58” představuje tyto výjimečné projekty, které nebyly ještě doposud nijak historicky zhodnoceny, a to skrze nedávno provedený výzkum, fotografie i unikátní nábytek, jenž byl pro tyto objekty vytvořen. Autorem doposud nepublikovaných fotografií je Vladimír KIVA Novotný, za originální instalací výstavy stojí renomovaní designéři Matěj Činčera, Jan Kloss a Adam Blažek.

Termín konání akce: 12.7. – 15.10.2023

Lokalita: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5

Otevřeno: neděle až středa 12–18 hodin

Kurátor: Adam Štěch

Archivní fotografie: archiv Vojena Syrovátky, Jany Vokrouhlíkové, publikace Krby (Anna a Alex Kadlecovi, 1988)

Současné fotografie: Vladimír KIVA Novotný

Grafický design a instalace: Jan Kloss, Matěj Činčera, Adam Blažek

Předchozí

Kancelářské budovy jsou stále modernější a zelenější

Nabídka nemovitostí ve výrobě a logistice vzrostla

Další