Chytré spotřebiče – pro větší pohodlí, úspory i bezpečí

|

Text: Redakce

Foto: BSH domácní spotřebiče

Domácí spotřebiče se postupně stávají interaktivními partnery nejen v kuchyni. Držíte těžký plech s pečení a potřebujete obě ruce? Stačí vyslovit přání a trouba se otevře. Marně v obchodě vzpomínáte, jestli máte všechny ingredience pro přípravu večeře? Podívejte se do chladničky přímo z mobilu. Sušička zase komunikuje s pračkou a doporučí ideální program.

Inteligentní systémy dokážou pohlídat množství energie, nebo i „přemýšlet dopředu“ na základě aktuální předpovědi počasí u solárních panelů. A spotřebič se automaticky spustí ve chvíli s nejefektivnějším zdrojem energie. Chytré spotřebiče ušetří nejen spoustu času a energie, ale zajistí také větší bezpečí a pohodlí.

Technologie Home Connect

Díky technologii Home Connect je možné v rámci chytré domácnosti propojit celou řadu domácích spotřebičů – nejen trouby, ale i chladničky, myčky, varné desky, kávovary, nebo i pračky a sušičky. Postupně přibývají nové funkce a možnosti využití. Spotřebiče můžete kontrolovat a ovládat nejen pomocí chytrého telefonu či tabletu, ale také prostřednictvím hlasové asistentky Amazon Alexa nebo chytrých hodinek.

Chytrá domácnost

Spojením hlasové asistentky Amazon Alexa, která umožňuje získávat informace a dávat příkazy hlasem (zatím není možné v češtině), a technologie Home Connect lze takto ovládat i domácí spotřebiče. Díky aplikaci IFTTT (If This Then That) si můžete jednoduše spojit různá zařízení připojená k internetu. Po dopečení večeře v troubě se například rozsvítí světlo nad jídelním stolem a začne hrát vaše oblíbená hudba, v případě chybového hlášení či úniku vody se rozbliká světlo v pracovně červeně, nebo se ráno podle nastaveného času budíku zapne kávovar, aby byl nachystaný, jakmile začnete vstávat.

Pomocí této aplikace si můžete vytvořit i vlastní příkazy pro hlasové ovládání spotřebičů. Nově je možné chytré spotřebiče s technologií Home Connect také rychle a snadno integrovat do systému inteligentní automatizace budov od společnosti Loxone. Možnosti jsou široké a neustále přibývají další.

Větší bezpečnost v nepřítomnosti

Spolupráce s Loxone zajišťuje lepší využití energie, ale zvyšuje také bezpečnost. Ilustruje to následující příklad.

Uživatelé mohou aktivovat funkci „Opustit domov“ trojitým kliknutím na dotykové tlačítko Loxone Touch u východu z domu. Miniserver na základě toho zapne poplašný systém, případně vypne topení, zkontroluje, zda jsou zavřené dveře a okna a zda jsou domácí spotřebiče (například trouba s Home Connect) vypnuté, a pošle potvrzení.

Předchozí

Kdo získal české „realitní Oskary“?

Vyplatí se investice do zelených certifikací kancelářských budov?

Další