Cit pro detail

|

Zdeněk Vacek se stal klenotníkem díky své matce Jitce. Přála si, aby měl krásné a klidné povolání. „Krásné určitě je, ale klidné, to si nejsem úplně jistý,“ říká Zdeněk Vacek.

Text: Redakce, Zdeněk Vacek

Foto: Archiv Zdeňka Vacka, David Turecký

Hned na začátku studia objevil Zdeněk Vacek svůj dosud skrytý talent a cit pro detail. Jemná práce ho začala neskutečně bavit a ukázalo se, že to byla správná volba. „Po škole jsem začal pracovat jako zlatník v luxusním obchodě s uměním a starožitnými šperky. Za dva roky jsem tam nasál neuvěřitelné znalosti o použití starodávných technik. Často jsem měl příležitost vzácné klenoty opravovat a tyto zkušenosti a vědomosti uplatňuji při práci vlastně neustále,“ komentuje počátky své práce Zdeněk Vacek.

Následovalo několik let samostatné tvorby. Vytvářel výhradně šperky na zakázku, vždy v jednom originále.

Příběh jménem Nympha, Zorya a Virus

Pak přišla změna. „Nový způsob uvažování přinesla moje první rozpracovaná kolekce šperků Nympha, kterou jsem představil na Designbloku v roce 2005. Přinesla mi hned dvě ocenění a součástí výhry bylo také navržení první podoby ocenění Czech Grand Design,“ říká Zdeněk Vacek a dodává: „V té době se také začala prohlubovat spolupráce s Danielem Poštou, která po několika letech vyústila v založení studia Zorya.“

Milníkem jejich spolupráce se stala kolekce Virus. Pracovali s procesem řízené krystalizace, který postupně během let výrazně zdokonalili a použili jej ve svém největším uměleckém projektu pro drážďanské muzeum uměleckých řemesel Pillnitz. Šestnácti ramenný lustr je dodnes chloubou jejich sbírky.

Zorya nabízela tři linie šperků. Luxusní bižuterii, zlaté šperky a experimentální řadu, neboli nositelné umění. „Měla dvanáct členů a za dvanáct let jejího fungování se nám podařilo vybudovat dnes již kultovní značku, která v mnoha ohledech neměla v našem segmentu konkurenci. Také díky tomu, že veškeré komponenty pro veškerou výrobu jsme navrhovali a vyráběli ‚in house‘,“ popisuje úspěchy studia Zorya Zdeněk Vacek.

Musí přeskočit jiskra

Po ukončení společné značky oživil od roku 2020 Zdeněk Vacek svůj eponymní brand a zúžil i pracovní tým. Dnes vyrábí zakázkové klenoty a produkuje limitované high-end kolekce šperků z drahých kovů a drahých kamenů. Zásnubní a snubní prsteny. Osobní solitéry a vzácné objekty.

„Pracuji pouze se zlatem a ruční výrobu, která je na prvním místě, kombinuji s nejmodernějšími technologickými postupy. Pod claimem The Future Antique vytvářím luxusní komoditu, která není pro každého. Šperky z mé dílny jsou krásné a drahé. Klient který mě ještě nezná si v našem studiu může vybrat šperk z několika volných kolekcí, nebo se společně pustíme do vytvoření jedinečného originálu. Kolekce vznikají volně na jakékoli téma, které mě aktuálně baví,“ uvádí ke své současné tvorbě Zdeněk Vacek.

Jeho zakázková výroba však maximálně odráží přání nebo zadání klienta. Zahrnuje několik schůzek, prezentaci návrhů a na obou stranách musí podle jeho slov hlavně přeskočit jiskra a panovat maximální důvěra.

Letní limitovaná edice a výstava v roce 2023

Kromě stálé produkce delikátních šperků a kusů na zakázku nyní Zdeněk připravuje letní limitovanou řadu s barevnými kameny. A samozřejmě velké nadšení pramení z potvrzeného termínu jeho velké výstavy v létě v příštím roce.

„Představím řadu klenotnických artefaktů, ale také volně navážu na loňský projekt JITKA  PUK – 3D – UPM, který byl k vidění v loňském roce na výstavě RENESANCE v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Vytvořil jsem velkoformátové dílo, které kombinuje klasické zlatnické řemeslo s nejmodernější technologií. Díky experimentálnímu dokumentu, který je součástí instalace, přesahuje daleko za hranu zlatnického stolu. A hlavně představuje můj přístup k tvorbě jako takové,“ dodává ke své chystané výstavě Zdeněk Vacek.

Baví ho totiž vytvářet malá i velká díla, pracovat s prostorem, ale stejně tak je pro něj důležitý i umělecký přesah díla. „700 metrů čtverečních je velká výzva a jsem opravdu zvědavý, co s mým týmem za rok představíme nového,“ doplňuje Zdeněk Vacek.

Předchozí

Grand Prix Architektů 2022

Krása, odpočinek a soukromí

Další