ČNB snížila sazby o půl bodu. Je přesvědčena, že inflace slábne

|

Budova České národní banky v Praze. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-4.0)

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním zasedání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Pro tento krok hlasovalo šest ze sedmi členů bankovní rady České národní banky (ČNB), jeden navrhoval ještě razantnější pokles o 0,75 procentního bodu, přiblížil guvernér ČNB Aleš Michl. Analytici snížení sazeb očekávali. Podle nich pro to hovoří útlum ekonomiky i slábnoucí inflace.

„Ačkoli po samotném prosincovém jednání se zdálo pravděpodobné, že centrální banka na svém únorovém jednání zvolí opět opatrný přístup a sníží sazby jen o tradiční čtvrtku, protože lednovou inflaci zveřejní statistici až příští týden, vývoj posledních týdnů situaci začal měnit. Mezi ekonomy začalo narůstat přesvědčení, že lednová inflace skončí pod 3% hranicí. Tyto signály a první indikátory o vývoji lednových cen patrně přesvědčily i centrální bankéře, že nakonec nebude nutné na lednovou inflaci čekat,“ okomentoval krok banky analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. 

Analytici byli ohledně čtvrtečního jednání rozpolcení s poklesem o 25 či 50 bodů. V tržních úrokových sazbách byl však ‚zaceněn‘ pokles o 50 bodů, samotné rozhodnutí ČNB by tak nemělo na trzích způsobit výraznější změny, dodal.

Podnikům zlevní financování

Krátkodobě se tak sníží sazby u komerčních úvěrů, což podnikům částečně zlevní financování. Částečně i proto, že přibližně polovina firemních úvěrů se dnes už poskytuje v eurech, připomněl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Hlavně exportérům by mohl podle něj pomoci sekundárně vyvolaný tlak na oslabování koruny. „Za předpokladu, že bude ČNB nadále ‚cílovat‘ na inflaci a dojde k dalšímu snižování úrokového diferenciálu vzhledem k euru, nebude koruna natolik atraktivní pro investory a pravděpodobně oslabí,“ podotkl.

Poněkud nešťastné je, že bankovní rada rozhodovala bez znalosti inflace za leden, která bude zveřejněna příští týden, míní analytik Deloitte Václav Franče. Dá se podle něj očekávat, že lednová inflace se bude pohybovat okolo tří procent, tedy na horní hraně tolerančního pásma pro inflační cíl.

O velikosti poklesu úrokových sazeb v letošním roce podle analytika Komerční banky Martina Gürtlera do velké míry rozhodne právě výše lednové inflace. Ta totiž podle něho zároveň nastaví hladinu, kolem které se bude inflace pohybovat po zbytek roku.

Do vývoje sazeb i samotné inflace může promluvit i vývoj koruny, rizikem je zejména pokračování současného oslabujícího trendu, uvedl dále.

„Podle naší prognózy by se měla Repo sazba v polovině letošního roku pohybovat poblíž 5 % a do jeho konce by měla klesnout ke zhruba 4 %. Důvodem pro pokračující pokles sazeb podle nás bude nadále slabá ekonomika, pro kterou letos předpovídáme jen mírný růst o 0,8 %, a také statistickým úřadem potvrzený výrazný pokles inflace. Dosažení politicky neutrální úrovně 3 % však Repo sazba by se podle naší prognózy v polovině letošního roku měla pohybovat poblíž pěti procent a do jeho konce by měla klesnout ke čtyřem procentům,“ odhadl analytik.

Předchozí

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v lednu klesla na 8,31 pct

Pardubický Grand se má opět „probudit k životu“

Další