Co přinese budoucnost Janáčkova kulturního centra?

|

zdroj: Brněnská komunikace

Odvíjí se tu příběh, který zajímá nejen Brňany. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu otevírá diskusi ohledně veřejné zakázky na výstavbu Janáčkova kulturního centra v Brně. Tento krok následuje po zrušení předešlého tendru v únoru kvůli sporným požadavkům na kvalifikaci dodavatelů.

Mluvčí ÚOHS, Martin Švanda, zdůraznil, že předseda ÚOHS vyhověl námitkám Brna a Brněnských komunikací a zrušil rozhodnutí prvního stupně. Kritika směřovala zejména k nedostatečnému zhodnocení požadavků na referenční zakázky, jež se týkaly výhradně staveb občanské vybavenosti.

Veřejná zakázka na Janáčkovo kulturní centrum tak bude pod drobnohledem, aby se posoudil dopad požadavků na potenciální dodavatele.

Rozhodnuto by mělo být v červenci

Brněnské magistrát očekává konečné rozhodnutí kolem poloviny července, s následnou patnáctidenní lhůtou pro případné odvolání. „Po případném podání rozkladu by o něm mohlo být rozhodnuto do konce září. Vzhledem k tomu, že nedošlo ke konečnému rozhodnutí předsedy ÚOHS o zakázce, celé správní řízení proběhne fakticky znovu a projekt výstavby se tak posunuje v čase,“ uvedlo město na svém webu.

Navzdory těmto krokuům veřejná zakázka pokračuje, přičemž město směřuje k výběru dodavatele. Současný tendrový proces probíhá ve dvou kolech, přičemž čtyři firmy splnily kvalifikační předpoklady v prvním kole.

Cena se odhaduje na 2,4 miliardy korun

Cena za samotnou stavbu se odhaduje na 2,4 miliardy korun. „Ceny se pohybují v blízkosti předpokládané hodnoty zakázky. Nyní následuje kontrola rozpočtů a technických a právních částí nabídek, poté bude možné uspořádat jednání hodnoticí komise,“ zdůraznil magistrát.

Příběh Janáčkova kulturního centra je součástí bohaté historie Brna. Navzdory dlouhodobé přípravě projektu se představitelé města setkali s kritikou, že odkládali výstavbu koncertního sálu. Filharmonie Brno dosud koncertuje v Besedním domě, kde však nemůže vystupovat v plné síle.

Nové kulturní centrum slibuje moderní koncertní sál s kapacitou pro 1200 lidí a jeho vznik plánuje v proluce mezi Veselou a Besední ulicí. Tento projekt představuje nejen významnou investici do kulturní infrastruktury, ale i novou dimenzi pro kulturní život v Brně.

Předchozí

Vysokorychlostní trať v Praze: Nový věk železnice blíž než kdy dříve

Nově otevřené kanceláře Národního filmového archivu spojují udržitelnost a flexibilitu

Další