Crème de la crème českého designu

|

Noc jako hlavní zdroj inspirace

Zeitgeist.limited je kreativní studio a výrobce v jednom. Založil ho designér Jakub Pollág po více než deseti letech v oboru. Poté, co kreativně řídil velké společnosti a působil v mezinárodních designérských studiích, se rozhodl začít dělat věci skutečně po svém.

Text: Redakce, Jakub Pollág

Foto: Jakub Pollág, Mojmír Bureš

„Značka zeitgeist.limited vznikla po téměř deseti letech mé práce pro různé společnosti. Cítil jsem tehdy limity při vývoji produktů ze strany klientů i firem. Jako designér se specializuji nejen na estetickou stránku věci, ale též na inženýrské a technické zpracování, které podle mne mnohdy pokulhávalo. Viděl jsem, že návrh je možné dotáhnout ještě trochu dál, ale narážel jsem na technické překážky, které sice šlo vyřešit, ale mnohdy už nebyla vůle investovat čas ani peníze. Firmy většinou hledají levný a rychlý způsob, jak vytvořit něco podle návrhu dobrého designéra, ale zpracování, detaily, ekologie a efektivita výroby jsou až na druhém místě,“ popisuje svoje začátky Jakub Pollág.

nightshift portrait

Noc jako zdroj inspirace

Charakteristickou podobu značky zeitgeist.limited odráží především její hlavní zdroj inspirace, kterým je noc. Dynamické portfolio sahá od osobních a interiérových objektů po osvětlení, instalace a nábytek na míru.

Surové vstupní materiály, poctivé místní řemeslo a nejnovější technologie kombinující autorské know-how s tradičními metodami. To vše je zhmotněno v oceněných limitovaných edicích studia Jakuba Pollága. Sériová čísla se tak stávají něčím, co je bytostnou součástí geneze každého předmětu, každého příběhu.

Tým tvoří sedm lidí, kancelář a dílna jsou v centru Prahy. Všechny komponenty se vyrábí lokálně, ve spolupráci se špičkovými řemeslníky v okruhu do 150 km. Montáž výrobků a povrchových úprav se provádí výhradně v samotném studiu.

Mimo rámec každodennosti

Neustále se měnící portfolio sahá od osobních předmětů, interiérových objektů až po interiérové práce na míru. Všechny produkty jsou vyráběny v limitovaných kolekcích, jejichž součástí je sériové číslo jako příběh každého produktu.

Sběratelský aspekt jednotlivých kusů je pak i součástí myšlenky, že po jejich vyprodání se v totožné podobě už nikdy v portfoliu znovu neobjeví. Proto je třeba se jich držet, hýčkat je, a v neposlední řadě je předávat dál.

Studio zeitgeist.limited narušuje limity jedné disciplíny, pohybuje se mimo rámec každodennosti. A jeho B2C odnož, která nabízí limitované edice pro koncového zákazníka, je v podstatě takový „crème de la crème“ výrobních procesů s využitím všech zkušeností, materiálů a procesů, s nimiž na denní bázi lidé ve studiu pracují.

Mimořádné projekty na míru

Charakteristický rukopis propsaný do objektů přenáší zeitgeist.limited také do instalací a „bespoke“ interiérových produktů pro soukromé či komerční prostory, navržených na míru. Síť místních partnerských výrobců umožňuje realizovat mimořádné projekty – od prominentního lustru, atypického nábytku, až po exkluzivní nápojové servisy.

„Tato cesta se ukázala jako atraktivní především pro architekty, kteří k nám mnohokrát přicházejí s hrubou představou o tom, co by v interiéru potřebovali. My s nimi pak spolupracujeme na návrhu a provázíme je celým procesem, který je tak zcela pod naší taktovkou,“ doplňuje Jakub Pollág.

Čím komplexnější projekt je, tím je pro zeitgeist.limited zajímavější. „Existuje spousta firem, které se živí zakázkovou výrobou, ale my se specializujeme na věci, jež jsou pro ně už příliš komplikované. Například vnitřní bar vyrobený z 3500 kusů skleněných, ručně broušených komponentů. Nebo atypická svítidla ve speciálních barvách a materiálech, stoly ze 100kilového kusu masivního ořechu, které nejen skvěle vypadají, ale dají se třeba rozložit a transportovat jako ‚flat pack‘. To vše s inteligentním technickým řešením,“ uzavírá Jakub Pollág.

BTS_new-product_ZP016_chair-3

Jakub Pollág

V letech 2008 až 2010 studoval Slovenskou technickou univerzitu v Bratislavě, katedra designu na Fakultě architektury. Poté až do roku 2013 absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér Produktového designu pod vedením profesorů Michala Froňka a Jiřího Němečka. V letech 2013 až 2015 pak vystudoval obor Design Products na Royal College of Art v Londýně.

Během studia na pražské UMPRUM pracoval v ateliéru Olgoj Chorchoj, od roku 2012 až do roku 2020 působil jako designér a spoluzakladatel studia deFORM. V letech 2015 až 2016 pracoval pro firmu Buster+Punch, pak pro BOMMA Glassworks (2017–2019) a Monument Office (2019–2020), které spoluzaložil. V roce 2020 se rozhodl založit své vlastní studio zeitgeist.limited.

Je držitelem mnoha ocenění, například Czech Grand Design, ELLE DECORATION International Design Award nebo Premio giovani artisti del vetro.

Předchozí

Designové projekty u golfu i v centru Libně

Mediální skupina A 11 kupuje Regionální televizi

Další