Daramis tvoří čtvrti pro život

|

Prague Marina Nova

Developerská společnost Daramis působí v České republice již od roku 2000 a od té doby dokončila více než 20 rezidenčních projektů. Tím nejnovějším je výjimečná Prague Marina Nova včetně parku Tamira Wintersteina v populárních a charismatických pražských Holešovicích, na jejichž rozvoji se developer už roky podílí. Zeptali jsme se Dorona Bashana, CEO Daramisu, nejen na další plány společnosti a připravované projekty, ale i na to, jakou roli v nich hraje důraz na komunitní život a veřejný prostor. V rozhovoru říká, že Daramis má připravené další zajímavé projekty, z nichž každý se zaměřuje na jinou cílovou skupinu. V plánu je i nájemní či studentské bydlení.

Text: Redakce

Foto: Archiv Daramis, Michael Tomeš

Daramis působí v České republice od roku 2000. Kolik projektů už máte za sebou a který segment ve vašem portfoliu převažuje?

Během těch uplynulých téměř 23 let jsme úspěšně dokončili přes 20 rezidenčních projektů pod naším brandem. Zaměřujeme se hlavně na rezidenční development, takže v našem portfoliu převažuje právě tento segment. Určitě chceme v této cestě pokračovat, proto nyní plánujeme dalších kolem 2000 rezidenčních jednotek.

Současně s rezidenčními projekty spravuje Daramis portfolio zhruba 34 000 metrů čtverečních komerčních prostor a provozuje několik hotelů a podniků v oblasti pohostinství. Nabízíme také služby projektového řízení třetím stranám, a to počínaje koncepčním návrhem, přes plánování a povolování, až po stavební dozor. Naší hlavní prioritou však i nadále zůstává výstavba nových domů jak k prodeji, tak k pronájmu, přičemž konečným cílem je vytváření živých a prosperujících čtvrtí.

Mtf 6475
Doron Bashan, CEO developerské společnosti Daramis, a Gal Karagula, hlavní architekt

Právě jste dokončili Prague Marina Nova, čím je tento projekt výjimečný? Prozradíte nám víc podrobností či zajímavostí?

Jsem velmi rád, že jsme mohli nedávno oznámit úspěšné dokončení tohoto projektu, který dokonale odráží poklidnou atmosféru okolo řeky v kombinaci s minimalistickou architekturou. Prague Marina Nova nabídne šest komerčních jednotek a 151 bytů s nadstandardním vybavením a soukromou společnou zahradou. Je to další milník na naší cestě k revitalizaci bývalého Holešovického přístavu a přeměny malebného břehu Vltavy na moderní živou čtvrť pro život.

Jako zvláštní poctu našemu bývalému partnerovi, nedávno zesnulému Tamiru Wintersteinovi, jsme po něm pojmenovali okouzlující veřejný park a dětské hřiště v blízkosti Prague Marina Nova. Najdete tady jedinečné zajímavé kousky z 3D tištěného inovativního betonu, který Holešovicím přidává další uměleckou a historickou vrstvu.

Tp 02

Čím jsou pro vás Holešovice tak zajímavé a co dalšího zde máte v plánu?

Plánujeme v této lokalitě nový, velmi zajímavý projekt s názvem Marina Art, který bude umístěn na zdejším poloostrově. Marina Art společně s dokončenými třemi etapami – Prague Marina, Marina Island a Prague Marina Nova – vytvoří novou moderní čtvrť a komunitu, která dohromady nabídne více než 1000 bytových jednotek. Jsme poctěni, že naše projekty v Holešovicích přispívají k regeneraci této oblasti a činí z ní jednu z nejvíce „trendy“ rezidenčních lokalit v Praze.

Rádi bychom se i nadále soustředili na rozvoj a vytváření nových čtvrtí, na poskytování udržitelných domovů a řešení pro bydlení, jakož i na podporu silných komunit. Chceme oživit celé socioekonomické zázemí lokality, kterou jsme vybrali.

Pracujete zároveň na Zeleném Městě Heights. Co máte ještě v plánu v této lokalitě pražského Jarova?

Podobně jako v Holešovicích i tam pracujeme na rozvoji a výstavbě naší čtvrti Zelené Město již téměř deset let. Zelené Město Heights je čtvrtá fáze zmíněného projektu, která by měla být dokončena v prvním kvartálu příštího roku. Je součástí našeho závazku, že vytvoříme tu nejlepší lokalitu obklopenou nádherným parkem Třešňovka a Smetanka. Vznikne tak harmonické propojení moderní architektury a zeleně okolních parků.

Úzce také spolupracujeme s Prahou 9. Naší vizí je přidat novou občanskou vybavenost, například mateřskou školku a také školu pro potřeby a ve prospěch zdejších obyvatel, stejně jako společný veřejný prostor pro propojení lidí.

Zároveň jsme v rané fázi plánování další části, která naváže na naši zdejší misi, a tou je vytvořit prosperující, udržitelnou a inkluzivní komunitu nejenom v rámci celého Zeleného Města. Naší vizí je zvýšit kvalitu života všech zdejších obyvatel a napomoci jejich „well-being“ v této čtvrti.

Ve svých projektech tedy kladete důraz na komunitní život a veřejný prostor. Osvědčilo se vám to? Proč jsou pro vás tyto aspekty důležité?

Naši vizi definujeme spíše jako vytváření domovů pro lidi než jako pouhé stavění bytů. Naše definice domova není založena jen na přizpůsobení a uspořádání bytové jednotky, ale jde až k posouzení celé oblasti, včetně vybavení s přidanou hodnotou v rámci daného komplexu, ale také na zlepšení blízkého okolí. To vše se nakonec spojí a vytvoří místo, kterého si člověk může vážit a nazývat ho opravdovým domovem.

Všechny tyto aspekty podporují sounáležitost a soudržnost místních obyvatel. Jedině tak mohou vznikat nové, živé čtvrti a lokality – a naše zkušenosti potvrzují, že tento přístup opravdu funguje. Aktivně proto podporujeme budování místní komunity prostřednictvím různých akcí šitých na míru všem obyvatelům. Vzájemná setkávání nám neposkytují jen cennou zpětnou vazbu, ale nabízejí i příležitost pro zlepšení kvality života v dané lokalitě.

To vše jsou části neustálého cyklu – soustředíme se na skvělé projekty, poté na podporu sousedských vztahů a vzájemné sounáležitosti prostřednictvím zapojení dosavadních místních obyvatel. Získáme tak cenné poznatky, které nám pomohou zlepšit další fáze daného projektu (nebo v jiných čtvrtích). Noví sousedé si tímto způsobem rovněž vytvářejí celoživotní vazby i nové, jedinečné vzpomínky. Budování silných, živých komunit v rámci našich projektů patří neodmyslitelně k naší filozofii. To je důvod, proč se nesoustředíme pouze na vlastní projekty, ale i na komunitní život a veřejný prostor. Je to pro nás prostě důležité.

Na jakých dalších projektech nyní pracujete a o čem dalším přemýšlíte?

Daramis má připravené další zajímavé projekty, z nichž se každý zaměřuje na jinou cílovou skupinu. Jedním z probíhajících projektů je DUO Living v Praze na Střížkově. Ten nabídne přibližně 350 bytů. K dalším projektům patří Park Living, umístěný přímo v srdci Holešovic a nabízející okolo 180 nadstandardních bytů. Budou to především garsonky, studia a jednopokojové byty.

Oba zmíněné projekty jsou navržené tak, aby zvýšily standard městského bydlení v Praze. Jejich součástí bude v obou případech široká nabídka veřejné vybavenosti přímo uvnitř budov, což z nich učiní nejen zajímavá místa pro život, ale také živé a prosperující komunity. Například v Park Living uvažujeme o tom, že přidáme vybavení, jako je SPA, posilovna, co-working a kavárna. Ty budou pečlivě vybrány po přezkoumání potřeb cílové skupiny a optimálního prostorového řešení.

Hodně developerů se nyní pouští do nájemního bydlení. Půjde touto cestou i Daramis?

Ano, i my jsme v Daramisu začali zkoumat alternativní rezidenční trh, a to včetně výstavby bytů a nemovitostí k pronájmu (tzv. BTR, Build-to-Rent) a studentského bydlení. Oba tyto segmenty nabízejí nové příležitosti. Neuvažujeme však jen o nových projektech, zároveň posuzujeme a hodnotíme z tohoto pohledu naše stávající portfolio pro potenciální konverze.

Uvědomujeme si, že aktuální socioekonomické a demografické trendy zejména mezi mladšími generacemi vedou k preferenci flexibilního životního řešení, které nevyžaduje značné investice nebo trvalé závazky k bydlení. Věříme, že tento segment má slibnou budoucnost, a s ohledem na nedávný vývoj cen nemovitostí a s tím, jak český nájemní trh dozrává a stává se sofistikovanějším, představuje výnosnou a dlouhodobou investiční příležitost.

Předchozí

Cenu za Interiér roku navrhne Kateřina Handlová

JLL se mění na iO Partners

Další