JLL se mění na iO Partners

|

Andrew Peirson, výkonný ředitel společnosti iO Partners pro Českou republiku

Zkušený JLL tým zůstává, ale přístup bude uzpůsobený více na míru

Svět nemovitostí se od roku 2020 změnil. Stejně tak se mění i JLL na iO Partners, odborníky na nemovitosti ve střední a východní Evropě. Tato transformace je významným milníkem na cestě k inovaci realitních technologií a poskytování špičkových řešení klientům po celém světě. Otevře také mnoho nových možností stávajícím i budoucím klientům. O tom, jak se mění svět nemovitostí nebo jak a proč probíhala změna společnosti JLL na iO Partners, jsme hovořili s Andrew Peirsonem, výkonným ředitelem společnosti iO Partners pro Českou republiku, a Jamesem Fitzgeraldem, vedoucím pronájmu průmyslových nemovitostí společnosti iO Partners.

Text: iO Partners

Foto: Archiv iO Partners

Jaké jsou výhody globální společnosti na trhu z pohledu toho, že nyní vedete nezávislou společnost, ale stále se silným partnerem a stejným týmem za zády?

Andrew Peirson: Strávil jsem u JLL celkem 18 let a stále se cítím být součástí společnosti. Náš název se v tomto regionu změnil na iO, ale stále denně jednáme s kolegy z JLL v ostatních zemích.

Hlavní výhodou je, že klíčová rozhodnutí nyní přijímáme lokálně. Všichni naši lidé byli vychováváni způsobem, jakým pracuje JLL, což znamená, že etika a profesionalita byly vždy naší nejvyšší prioritou. To se nikdy nezmění a výhodou pro nás do budoucna je fakt, že toto vzdělání a zkušenosti můžeme kombinovat s lokálnějším přístupem, pokud jde o investování našeho kapitálu.

Io Logotype
Jll Logo

Jak se podle vás změnil svět nemovitostí od roku 2020?

Andrew: Záleží na lokalitě. Na některých místech, například v USA, jsme svědky monumentálních změn na trzích, které ovlivnila především pandemie covid-19, a dnes zjišťujeme, že města jako San Francisco i New York se snaží reagovat na to, že se zaměstnanci do kanceláří nevracejí. Mnozí majitelé tak museli vrátit budovy bankám, které je financovaly. V Evropě je dopad méně dramatický.

Problémem, kterému dnes čelíme, je spíše financování. Zvýšení úrokových sazeb ovlivnilo schopnost získat půjčku, což má velký dopad na hodnotu komerčních i rezidenčních nemovitostí.

Co je na českém trhu zvláštního? V čem spočívá hlavní problém?

Andrew: Největší výhodou Česka je jeho klíčová poloha mezi Německem, Rakouskem a Polskem. Investoři se zde cítí pohodlně. To je také důvod, proč z hlediska cen bylo Česko vždy nejdražším trhem pro investice v této oblasti. Největším problémem je hodnota majetku v Česku.

Slýcháme od investorů, že mohou nakoupit v Německu či ve Velké Británii za atraktivnější ceny, proto trh komerčních nemovitostí stagnuje. Nepotřebujeme vidět velké snížení hodnoty, ale v současnosti je rozdíl mezi očekáváním prodávajících a tím, co jsou kupující ochotni zaplatit, příliš velký.

Řekl byste, že něco je na vzestupu a něco na ústupu?

Andrew: Logistické trhy se od roku 2020 výrazně zlepšily. Nyní ale začínají zpomalovat. Očekáváme, že příští rok bude z hlediska transakcí poměrně pomalý. A pokud dnes pojedete do Londýna, nepochybně uslyšíte větu „přežít do 2025“.

Vše je o udržení pozic. Společnosti jako ta naše si mají udržet lidi, pozice na trhu a dostat se do situace, kdy se budou moci prosadit. Pro vlastníky nemovitostí je to o udržení nájemníků, vypořádání se s vyššími náklady na financování a přijetí klíčových rozhodnutí.

Liší se Praha od zbytku České republiky?

Andrew: Praha tvoří více než 25 % HDP země, proto je na ní Česko závislé. Je to sice podobné, jako si v porovnání s celkovým HDP země stojí města jako Budapešť, Bratislava nebo Bělehrad, ale mimo region to není běžné.

Z pohledu služeb mají téměř všechny mezinárodní firmy sídlo v Praze, proto se na městský trh s kancelářemi dostává téměř 85 % všech kancelářských prostor třídy A z celé České republiky. Bylo by hezké, kdyby se více pracovních míst přesunulo do regionálních měst, jako to vidíme v západní Evropě.

Jak se vám v Praze žije?

Andrew: V Praze jsem podruhé a velmi jsme se tu s rodinou zabydleli. Moje cesta střední a východní Evropou zde začala v roce 2005. Praha je určitě nejjednodušší město pro život, čemuž samozřejmě napomáhá i to, že moje žena je Češka. Praha je také blízko mému domovu v severovýchodní Anglii.

Dsc01060
James Fitzgerald, vedoucí pronájmu průmyslových nemovitostí společnosti iO Partners

Nyní se blíže podívejme na aktuální změnu ve vaší společnosti. Jak probíhal přechod na iO Partners?

James Fitzgerald: Z průmyslového hlediska proběhl přechod hladce. Stále pracujeme na stejných obchodech a se stejnými klienty. Naše vazby v rámci JLL, zejména s našimi velkými týmy německých a britských průmyslových nájemců, jsou velmi silné. V posledních dvou měsících se náš tým rozrostl, což bude pokračovat i v roce 2024.


Proč k přechodu v tomto roce došlo?

James: Trhy s nemovitostmi se rychle mění. Dopady covidu a následně situace na Ukrajině byly rozsáhlé a nemovitosti jsou obzvláště citlivé na následné změny na finančních trzích. Zjistili jsme, že jako součást globálního podniku nemůžeme změny prosadit dostatečně rychle, a proto pro nás mělo smysl spojit se s kolegy ze střední a východní Evropy a pracovat v rámci flexibilnějšího modelu.


Co vše podle vás přechod JLL na iO Partners přinese?

James: Klíčovým slovem je flexibilita. Přinášíme obrovské množství zkušeností z třicetiletého působení JLL v České republice a nyní můžeme začít lépe spolupracovat jako firma v regionu střední a východní Evropy.

Jsem zodpovědný za naše průmyslové aktivity v celém regionu a obzvlášť se těším na otevření nových kanceláří ve Vídni a v Bělehradu. Zejména Balkán je z pohledu průmyslových developerů do značné míry „bílou zemí“ a právě zde budu v příštích 12 až 24 měsících trávit hodně času.

Jaká je podle vás největší změna, která nastala po přechodu JLL na iO Partners?

James: V relativně malých zemích bývá trh přesycen. To má za následek extrémně konkurenční prostředí, což platí ve velké míře pro realitní služby, stejně jako pro právní a účetní služby.

Po příchodu do Prahy z Melbourne před třemi lety pro mě byla jedním z hlavních překvapení míra „ukecanosti“ trhu, na kterou jsem si musel nějakou dobu zvykat. Takže míra diskusí, které tento přesun do iO Partners na trh přinesl, byla poměrně vysoká, přičemž většina z nich byly nekvalifikované drby. Předpokládám, že to svědčí o tom, že se lidé zajímají o to, co děláme, a jak řekl Oscar Wilde, v životě je jen jedna věc horší než to, že se o vás mluví, a to je to, že se o vás nemluví!

Předchozí

Daramis tvoří čtvrti pro život

Vybíráme to nejzajímavější z nového čísla E&B

Další