Vybíráme to nejzajímavější z nového čísla E&B

|

Právě vychází říjnové číslo prestižního časopisu E&B, magazínu pro Estate a Business. Tentokrát je to vydání nejen o designových novinkách českých a evropských etablovaných hvězd i mladých talentů, ale především se celým vydáním prolíná téma dřevostaveb a využití dřeva v interiéru i exteriéru.

Trend dřeva a biologických materiálů nejen v bytové výstavbě se začíná projevovat stále více. Legislativa je však v ČR v tomto směru stále velkým limitem, i když je vidět tlak na změny jak z trhu, tak od stavařů, developerů, projektantů nebo třeba i od bank.

Samozřejmě nechybí nové živoucí developerské projekty a architektonické skvosty, které se poslední dobou objevují stále častěji. Developeři dnes už do svých projektů zahrnují urbanismus, přidávají občanskou vybavenost, dbají na veřejný prostor a komunitní život, aby se lidem v nových čtvrtích, které pulzují životem, dobře žilo.

Nechybí ani pozvánky na zajímavé výstavy nejen o dřevostavbách nebo do mimořádné a překvapivé Kusthalle či na výlet za skvělým designem do Krkonoš. Nechte se jimi inspirovat také vy!

Vybíráme z obsahu

Cesta s Designblokem

Pětadvacátý Designblok je již minulostí. Nabídl opět designové novinky českých a evropských etablovaných hvězd i mladých talentů, edukační program i technologické inovace. Na závěr byly předány ceny v osmi kategoriích. Odnesli si je tvůrci, kterým se podařilo oslovit mezinárodní porotu složenou z profesionálů v oblasti designu. „Díky vystavovatelům, z nichž někteří jsou s námi celé čtvrtstoletí, partnerům a institucím, které nás podporují, a díky všem spolupracovníkům,“ uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Daramis tvoří čtvrti pro život

Developerská společnost Daramis působí v České republice již od roku 2000 a od té doby dokončila více než 20 rezidenčních projektů. Tím nejnovějším je výjimečná Prague Marina Nova včetně parku Tamira Wintersteina v populárních a charismatických pražských Holešovicích, na jejichž rozvoji se developer už roky podílí. Zeptali jsme se Dorona Bashana, CEO Daramisu, nejen na další plány společnosti a připravované projekty, ale i na to, jakou roli v nich hraje důraz na komunitní život a veřejný prostor.

Překračujeme hranice pouhého bydlení

Říká to v našem rozhovoru Marcel Soural, předseda představenstva a majitel úspěšné developerské a investiční skupiny Trigema, s tím, že u všech projektů ho láká v duchu hesla Developer of Different udělat něco, co se vymyká standardu. A z projektů Trigemy je na první pohled celkem jasné, o co mu jde. Nabízejí totiž unikátní charakter, výjimečnou architekturu i lokalitu.

Timber Praha – bydlení s dobrou energií

Ve světě a zejména v Evropě se mnohapodlažní budovy ze dřeva staví čím dál více. V Česku však legislativa nepovoluje stavět ze dřeva budovy vyšší než čtyři podlaží. Protože větší využívání dřeva má významný pozitivní vliv při dekarbonizaci stavebnictví, řada firem má zájem i zde realizovat dřevostavby v širším měřítku. Patří k nim rovněž developerská společnost UBM Development Czechia. S jejím jednatelem Josefem Wiedermannem jsme si povídali nejen o výhodách dřevostaveb, ale také o projektech UBM.

Solitér, který budí pozornost

Novostavba netradičního eliptického tvaru v Holečkově ulici na pražském Smíchově budí pozornost. Rezidenční část, která nabízí nájemní bydlení vysokého standardu, je aktuálně téměř celá pronajata. Zaujala také mezinárodní porotu České ceny za architekturu, která ji nominovala jako finalistu soutěže. Pod návrhem stavby, která nahradila v uliční proluce bývalou tiskárnu, je podepsána architektonická kancelář DAM architekti.

Prostory pro život

Na začátku bylo světlo a dva kluci. Potkali se v roce 1993. Petr pracoval jako elektroprojektant, Jindřich jako obchodní zástupce pro italského výrobce svítidel. Přišli na to, že se jim světlo líbí, že to zkusí na vlastní kůži – a založili spolu firmu na import a prodej osvětlení. Začínali „nadivoko“ – kanceláře měli doma, později v suterénu činžovního domu v Praze Smíchově. Zboží převáželi ve staré felicii a skladovali, kde se dalo. Brzy vyrostli a vybudovali si silnou pozici na trhu. První zaměstnanci z této rané éry jsou ve firmě dodnes. To je EXX, jedna velká loajální a vytrvalá rodina.

Vitra představuje ACX

Vitra uvedla kancelářskou novinku, svoji první 100% recyklovatelnou kancelářskou židli ACX, kterou vyvinula společně s italským designérem Antoniem Citteriem. Její název v sobě ukrývá kromě iniciál autora také číslovku deset, protože je to desátá kancelářská židle ve spolupráci Citteria a švýcarské značky.

Mám ráda překvapení

Říká to v našem rozhovoru Ivana Goossen, ředitelka Kunsthalle Praha, s tím, že právě budova této galerie umí být překvapivá – podle jejích slov jsou prostory uvnitř úplně jiné, než by člověk čekal, a za každým rohem se odhalí neobvyklá místa a zajímavé průhledy. Povídali jsme si s ní nejen o tom, jak náročné je řídit moderní galerii, ale i o její cestě k umění, jejím skvělém týmu, zajímavých doprovodných programech, oblíbených světových galeriích – a hlavně o tom, co Kunsthalle připravuje na příští rok.

Předchozí

JLL se mění na iO Partners

Časové hledisko je pro krajinářskou architekturu určující

Další