Designblok Cosmos zamířil do Milána

|

Na nejprestižnější světovou přehlídku designu přivezl esenci pražského festivalu Designblok i to nejlepší ze současného českého skla

Ve spektakulární metalické kapsli na šesti kolech přivážel Designblok Cosmos na prestižní Milano Design Week 2024 deset originálních skleněných děl z dílny deseti předních českých designérů na pozadí imerzivní audiovizuální show vesmírného nekonečna. Vystavené objekty odráží svérázný autorský přístup a experimenty s tradiční českou materií, řemeslný um a know-how českých sklářů i rozdílné technologie a nejnovější výrobní postupy českých továren a manufaktur.

Mdw Designblokcosmos Superdesignshow Photo Vojtech Veskrna 126

Rozsáhlý putovní výstavní projekt pražského mezinárodního festivalu Designblok se tak poprvé představil v zahraničí na největší světové přehlídce designu. Zde má šanci zaujmout statisíce milovníků designu i přední mezinárodní odborníky, kurátory a obchodníky. Designblok Cosmos zaparkuje na prestižní lokaci Superstudio Più v rámci přehlídky Superdesign Show v zóně Tortona uprostřed Milána, kde je zdarma k vidění od 15. do 21. dubna 2024. Koncept mimořádné výstavy vzešel z diskuzí mezi týmy Designbloku a Nadace PPF o tom, jak podpořit a upozornit na český design ve světě.

Designblok se již pětadvacet let věnuje rozvoji české designové scény, spolupracuje s renomovanými designéry, podporuje mladé autory, propojuje tvůrce a průmysl, šíří osvětu mezi širokou veřejností a reprezentuje český design v zahraničí. To vše se promítá do jedinečné exteriérové výstavy, kosmické kapsle, která ve formě pojízdné galerie skrývá deset originálních skleněných děl od deseti špičkových českých designérů.

Kurátorský výběr ředitelky Designbloku Jany Zielinski a kreativního ředitele Designbloku Jiřího Macka uvádí autory, kteří jsou s festivalem pevně spjati – Jakuba Berdycha Karpelise, studio DECHEM, Lucii Koldovou, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a Jana Plecháče, který je zároveň autorem inovativního architektonického řešení. Pro výstavu byl na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování v požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti 65 m2. Interiér pokrývá 170 bezolovnatých zrcadel Mirox 4Green+ vyrobených ekologickým způsobem na vodní bázi ve sklárně AGC Glass Europe, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště.

„Putovní výstava Designblok Cosmos procestuje svět, je nositelem praporu českého skla v zahraničí, a právě její nomádská povaha mě při vytváření designu expozice inspirovala nejvíc. Mým cílem bylo vytvořit pořádnou show, pojízdný cirkus, který představí návštěvníkům design v trochu jiném světle, než jsou zvyklí, a přitom nabídne audiovizuálně působivý zážitek. Zároveň bylo třeba splnit všechny požadavky na technické zpracování. Jedná se přeci jen o mobilní objekt, který musí umožnit snadnou instalaci a deinstalaci a během transportu fungovat jako klasický návěs nákladního automobilu,“ objasnil architekturu výstavy designér Jan Plecháč. Na vytvoření audiovizuálních efektů se podílelo studio Lunchmeat. Originální sound design, který výstavou provází, doplnil skladatel Aid Kid.

Spojovacím článkem vystavených děl je použitý materiál, kterým je pro Česko tak tradiční sklo, a spektakulární tématika nekonečné kosmické pouti, pro kterou navržená díla vznikla. Výstava je oslavou 25 let pražského festivalu Designblok a cesty, kterou český design a společnost za poslední čtvrtstoletí společně ušly. Originální objekty umně pracují s luminiscencí a reprezentují nejen svobodný přístup autorů k tvorbě a materiálu, ale také zcela rozdílné technologie výroby, tradice, know-how českých továren a manufaktur, řemeslo i nejnovější výrobní přístupy a experimenty.

Výstava Designblok Cosmos se poprvé veřejnosti představila u příležitosti 25. ročníku pražského mezinárodního festivalu designu Designblok v Královské zahradě Pražského hradu, kde během dvou týdnů přilákala desetitisíce návštěvníků. Nyní má šanci zazářit na největší a nejprestižnější světové přehlídce designu Milano Design Week, kterou ročně navštíví přes tři sta tisíc odborníků a milovníků designu ze 180 zemí světa. Designblok Cosmos navíc zaparkuje na prestižní lokaci Superstudio Più v rámci přehlídky Superdesign Show v centru města, která neunikne pozornosti mezinárodních novinářů, kurátorů, galeristů a obchodníků. „Výstava Designblok Cosmos je fantastická, razí si cestu skutečnou kvalitou a já se nemůžu dočkat, až zaparkuje v Miláně!“ poznamenal designér, umělecký ředitel a jeden z kurátorů Superdesign Show Giulio Cappellini.

„Designblok Cosmos je pro nás srdeční záležitostí. Výstavu toho nejlepšího, co současný český design nabízí, jsme připravovali několik let a premiéru si odbyla u příležitosti 25. výročí pražského mezinárodního festivalu současného designu Designblok. Nyní se poprvé představí v zahraničí, a to rovnou na prestižním festivalu Milan Design Week. 10 nejlepších českých designérů, 10 nových originálních skleněných děl, 10 rozličných přístupů k technologii výroby i 10 jedinečných podob autorského designu. Zkrátka a jednoduše desatero českého řemesla, umění a pýchy uvnitř spektakulární vesmírné kapsle, kterou navrhl oceňovaný český designér Jan Plecháč. Mezinárodní turné intergalaktické krásy českého designu začíná!“ popsala Jana Zielinski, ředitelka festivalu Designblok a spolukurátorka výstavy Designblok Cosmos.

Vznik mimořádné výstavy Designblok Cosmos i její cestu do Milána iniciovala Nadace PPF. „Designblok Cosmos perfektně zapadá do principů a hodnot, které v Nadaci PPF ctíme. Vychází z několikasetleté a světově uznávané tradice českého sklářství a zároveň prezentuje mimořádné osobnosti našeho současného designu, a to netradiční formou, která je sama o sobě uměleckým počinem. Mám velkou radost, že po úspěšné premiéře na loňském Designbloku právě teď přichází okamžik, kvůli kterému jsme především vznik této jedinečné prezentace českého designu iniciovali. Pro její první zahraniční výjezd, na němž bude expozice šířit dobré jméno českého designu a talentu obecně, jsme si nemohli přát lepší místo, než je ikonický Milan Design Week,“ uvedla ke spolupráci Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF.

„Sklo, které je po staletí pevně spjato s naší zemí, s tvůrci a výrobci, je ideálním prostředkem zkoumání reality, i svébytným vesmírem tvarů a významů. Výstava Cosmos divákům nabízí svět umu českých designérů i mistrovství českých producentů. Její ambicí je přinášet osvětu, šířit dobré jméno českého designu, být nositelem světla. Věřím v úspěšnou misi Cosmu nejenom u nás, ale i za hranicemi. Návštěvníkům výstavy přeji inspirativní proces hledání, a nakonec i nalezení vlastního vesmíru, který si každý z nás nese v sobě; jenom se v něm někdy můžeme ztratit, nebo ho nikdy nenajít. I taková je síla umění, síla tvorby, síla imaginace; síla Designbloku. A tak, jako je nekonečný vesmír, je nekonečná naše fantazie, náš vnitřní svět i možnosti, jak ho uchopit. Přeji výstavě Designblok Cosmos úspěšné putování!“ vzkázal ministr kultury ČR Martin Baxa.

Partnerem výstavy se stala sklárna AGC. „Autory výstavy Designblok Cosmos přivedl k nápadu obložit interiér zrcadly motiv vesmírného nekonečna. A protože jsme v nedávné době uvedli na trh prémiová skla Mirox 4Green+, tedy ekologická bezolovnatá zrcadla na vodní bázi, bylo propojení spolupráce s Designblokem ideálním řešením k jejich představení veřejnosti. Pro výstavu Designblok Cosmos bylo v kryrské sklárně vyrobeno více než 170 tabulí. Jsme hrdým partnerem Designbloku a těší nás, že magický zážitek zrcadlení uvnitř galerie umocní právě skla od AGC,“ popsala za partnera výstavy Petra Takáčová, manažerka marketingové komunikace pro střední Evropu, AGC Flat Glass Czech a. s., člen AGC Group.

Výstavu Designblok Cosmos doprovází obsáhlý katalog s rozhovory s jednotlivými autory a originálními snímky od předního českého fotografa Václava Jiráska. Přehlídku v rámci Superdesign Show doplní informační leták s informacemi o dílech, komentované prohlídky a setkání designérů s českými i zahraničními novináři, kurátory a představiteli firem.

Předchozí

Nájmy začaly opět růst

Kraj započal v Pelhřimově s výstavbou muzejního depozitáře, který bude stát 157 milionů korun

Další