Dům přírody a jeho zahrada

|

Nadace KKFF a město Hodonín dokončí v roce 2024 dva projekty

Hodonínskou Bažantnici a Nadaci Karel Komárek Family Foundation (KKFF) čeká letos rok nabitý událostmi. V prostoru, který v červnu 2021 zničilo tornádo, bude dokončen první významný projekt. V sobotu 1. června se otevře Dům přírody a jeho zahrada. Moderní budova se zajímavou architekturou poskytne veřejnosti interaktivní výukové programy. Lidé tak budou moci poznávat okolní přírodu s větší chutí. Slavnost při otevření ale nebude tím jediným, na co se mohou těšit.

Text: Lukáš Pfauser, Nadace KKFF

Foto: Nadace KKFF

Co Dům přírody návštěvníkům nabídne?

Dům přírody bude sloužit jako informační centrum přilehlého lesoparku, do kterého patří i Národní přírodní památka Hodonínská Dúbrava. Díky spolupráci Nadace KKFF, architektů a města Hodonín vznikla ve druhém patře domu nástavba s multimediální expozicí vzácné fauny a flory.

V prvním patře s provozním a technickým zázemím se nachází také posluchárna pro 56 osob, učebna a dílna. Interiéru dominuje dřevo, což příjemné pocity z návštěvy jen umocní. Dům bude sloužit široké veřejnosti, žákům i studentům. Nabídne jim výukové a volnočasové programy. V poznávání vzácných rostlin a živočichů bude návštěvníkům napomáhat i interaktivní audiovizuální systém a zvukové informační boxy.

Zahrada Domu přírody

Myšlenku propojení člověka a přírody podporuje také přilehlá zahrada, která poslouží jako místo pro odpočinek, vzdělávání a venkovní akce. Její koncept využívá přírodní prvky, díky čemuž zde vznikl harmonický prostor podporující biodiverzitu.

„Jsem rád, že tři roky po tornádu máme první dva projekty prakticky hotové. Díky pečlivé práci všech lidí z nadace i z města Hodonín, kteří se na práci podíleli, vzniklo moderní zázemí s vysokou estetickou a zároveň užitnou hodnotu. Očekávám, že slavnostním otevřením zahájíme etapu, ve které bude Dům přírody a jeho zahrada sloužit lidem všech generací a přinášet jim radost,“ uvádí ředitel Nadace KKFF Luboš Veselý.

Rok 2024 bude kromě otevření Domu přírody a zahrady Domu přírody patřit ještě několika dalším akcím. V polovině dubna se v Brně uskutečnilo již třetí setkání architektů, kteří mají obnovu Hodonínska po tornádu na starosti.

Nadace předběžně plánuje zveřejnit 21. června, tedy v den třetího výročí jihomoravského tornáda, ve spolupráci s dalšími neziskovými organizaci výzkum. Ten rozebírá dopady pomoci, kterou lidem v zájmu řešení situace poskytl mimo jiné neziskový sektor, obce a stát. Obyvatelé Hodonína se mohou těšit na komunitní akce, třeba na každoroční běh Bažantnicí.

***

Rodinná nadace Karla Komárka se kromě podpory proměny hodonínské Bažantnice věnuje i dalším prospěšným činnostem. Žije projektem Piana do škol, proměnou zahrad mateřských škol nebo třeba obnovou parku v Mostě.

Více na www.komarekfoundation.org

Předchozí

Sklo umí vyprávět příběhy

Hravý příběh o vzniku nápadů

Další