Hravý příběh o vzniku nápadů

|

Duo Lexová&Smetana vystavuje v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně

Na začátku března Grand designéři cen Czech Grand Design 2022 Terezie Lexová a Štěpán Smetana otevřeli v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně výstavu, která je hravým příběhem o vzniku nápadů zhmotněných do jednotlivých produktů, a přebírají tak pomyslný štafetový kolík od dua Vrtiška & Žák. Ta potrvá až do 26. ledna 2025.

Text: Redakce

Foto: Vojtěch Veškrna, archiv Uměleckoprůmyslového muzea

„Instalace představuje jakési topografické schéma designu tvořené dvěma krajinami – svobodným prostorem nadnášeným fantazií na jedné straně a uzemněným prostorem ohraničeným možnostmi reality na straně druhé. Symbolicky tak demonstruje napínavou dualitu, která proměňuje tvorbu designéra ve vzrušující dobrodružství,“ popisuje výstavu její kurátorka Michaela Kádnerová.

Snová krajina plná fantazie a nápadů

Ve „světlíku“ Uměleckoprůmyslového muzea, kde v minulosti vystavovala i Lucie Koldová nebo dvojice Vrtiška & Žák, se návštěvníci ocitnou ve snové krajině plné fantazie a nápadů. Na cestě skrz barevnou mlhovinu najdou nejen to nejlepší z portfolia dua Lexová&Smetana, ale i příběhy o tom, jak jednotlivé výrobky vznikaly.

Jedním z vystavených produktů je limitovaná série sedací soupravy Seaside Sofa s potahovou textilií vytvořenou pro tuto příležitost grafickou designérkou Terezou Saitz, která se rovněž autorsky podílela na grafickém vizuálu expozice. Kromě toho ve výstavě levituje autorská tvorba Lexové a Smetany a produkty, jež vznikly ve spolupráci s tradičním českým výrobcem polstrovaného nábytku Polstrin Design.

Out of the Blue

Překladem anglického názvu Out of the Blue je „zčistajasna“. Lexová&Smetana, kteří spolupracují od roku 2018, dále rozvádějí koncept a název výstavy: „Zčistajasna… Tak občas přicházejí nápady na ty nejlepší věci. Možná je to štěstí, možná fantazie spojená s intuicí. Možná všechno dohromady. Někdy je potřeba nápad chytit, aby neuletěl. Rozvinout ho, vyprostit z oblaku neurčitosti. Určit mu přesný tvar a souvislosti, které mu dají váhu skutečného výrobku. A jsou i nápady, které je lepší nechat letět.“

Terezie Lexová a Štěpán Smetana prosvětlují obzory českého designu živými barvami a jeho vyhlídkám dávají zářivé naděje. Jejich návrhy jsou nakažlivé nadšením pro umění i radostí ze života. Dokazují, že praktická každodennost nevylučuje krásu, jedinečnost, hru a zážitek.

Hravá a výjimečná kvalita

Designérská tvorba Terezie Lexové a Štěpána Smetany, se vyznačuje výjimečnou kvalitou – je hravá. Snoubí v sobě pragmatismus nezbytné užitnosti s povznášející estetikou a uměním. A to nejen ve formální stránce, ale i přístupem k designu, který se v jejich podání jeví jako nevyhnutelná potřeba vyprávět příběh, sdělovat, tvořit. Připomíná, že praktická každodennost nevylučuje krásu, jedinečnost a zážitek. Je z ní cítit entuziasmus a pozitivní energie. Takový dojem vyvolává i jejich výstava.

Imaginativní krajina tvorby je zde územím hravosti, volnosti, v němž myšlenky a nápady plují vysoko nad zemí v podobě rozostřených mraků. Tato dynamika vyúsťuje v klidnou rovnováhu symbolickým poutem se zemí, která teprve dává všem vizím váhu a smysl. Nápady jsou zachyceny, aby se neztratily v nenávratnu, a připoutány k zemi zhmotnělým dílem. Oba konce příběhu designu jsou tak propojeny tenkými vlásečnicemi a jejich vztah je vzájemný. Z jedné strany je zatím rozostřený nápad vláknem symbolicky spojen s reálným výrobkem a ten, nahlížen z druhé strany, nese na křehkém stonku celou váhu nekonečné fantazie.

Předchozí

Dům přírody a jeho zahrada

Nový stavební zákon povolovací procesy příliš nezrychlí

Další