Stavební produkce v červnu meziročně klesla o 10,2 %, meziměsíčně byla nižší o 0,8 %. Meziročně bylo zahájeno o 9,3 % bytů více, dokončeno bylo o 10,5 % bytů více.
Více než desetiprocentní propad stavební výroby ukazuje na velký problém v tomto odvětví české ekonomiky. Se stavebnictvím to už delší čas vypadá, že směřuje od desíti k pěti, i když na začátku roku počasí výsledky na začátku roku nadlepšilo. Stavebnictví se nedaří ani ve srovnání s rokem 2019, protože jeho reálný výstup je rovněž o desetinu nižší, zvlášť v důsledku slabé pozemní výstavby.
Komerční i bytová výstavba procházela útlumem, který zlomí snad jen výraznější oživení realitního trhu přicházející časem s konjunkturou ekonomiky. Na to je ovšem ještě brzo. Nadějí jsou proto dodatečné peníze na veřejné investice, které přicházejí z fondů EU nebo leží na účtech municipalit.
Nadějné výsledky červnové výstavby nových bytů asi tentokrát nemá smysl přeceňovat, protože je otázkou, nakolik byly ovlivněny obavami ze startu nového stavebního řízení. Jestli se totiž jen developeři „nepředzásobili“ a po krásném červnu nepřijdou měsíce, kdy se papírově nezačne stavět téměř nic.
Letošní výkon stavebnictví je téměř tragický. Pokud skončí propadem do pěti procent, bude to možné považovat ještě za úspěch. Na druhou stranu, statistika zakázek až tak zle nevypadá, protože zde vidíme výrazné nárůsty nových zakázek za druhý kvartál. Je však otázkou, na kolik se je podaří brzy realizovat. A samozřejmě zapomenout nelze ani na fakt, že jsou v běžných cenách, takže jsou i výrazně ovlivněny předchozí inflací v odvětví.
Text Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS, foto archiv redakce