Festival Křehký Mikulov startuje již za měsíc

|

Festival Křehký Mikulov startuje již za měsíc. Poslední květnový víkend nabídne na Jižní Moravě výjimečnou přehlídku sběratelského designu, tvůrčí workshopy i prostor pro vzdělávání

Nové příběhy českého porcelánu a keramiky, setkání s galeristy a designéry i nezaměnitelný kulturně-společenský program v atmosféře architektonicky mimořádného města, v kraji vinic a mimo rušné dění metropolí. Už podvanácté ožije Mikulov pod taktovkou české značky Křehký sběratelským designem. Noblesní zámecké prostory obsadí designérské instalace a chybět nebude ani doprovodný program v podobě tvůrčích dílen, prezentací designérů a aktivit pro celou rodinu, jako je tradiční opékání buřtů na Kozím hrádku nebo nedělní výšlap s piknikem na Svatém kopečku. Značka Křehký uvede novinky od trojice tvůrců – Body Horáka, Veroniky Jirouškové, a Nely Krulišové. Ty doplní limitované festivalové edice od Daniela Piršče a Romana Šediny. Dále se s novými objekty představí vizuální umělkyně Veronika Drahotová, studentky pražské UMPRUM Ema Harmanová a Karolína Kučerová a designér Josef Tomšej. Nejlepší klauzurní práce vystaví ateliéry keramiky a porcelánu tří českých a jedné slovenské univerzity. Festival Křehký Mikulov se koná od 24. do 26. května 2024, program i výstavy jsou otevřeny veřejnosti zdarma.

Hlavními hvězdami dvanáctého ročníku festivalu budou designéři Bóda Horák a Daniel Piršč. Jednomu z nejvýznamnějších současných českých designérů porcelánu, Danielu Pirščovi, bude patřit hlavní výstava s názvem Whiteout v Gajdošově sále Zámku Mikulov. Spoluzakladatel legendárního uskupení Atika a legenda české postmoderny Bohuslav Horák rozšíří sběratelské portfolio značky Křehký o misku z ohýbaného kovu ve tvaru větvičky s přiléhavým názvem Křehká a Mikulovskou Venuši, jejíž možné formy teprve vznikají. „Projekt mísy Křehká pro mne symbolizuje slovní hříčku s podstatou značky Křehký, ale také vyjadřuje charakter mé dosavadní práce. Projekt Mikulovské Venuše je parafrází na nedaleko nalezenou Věstonickou Venuši, ale zároveň oslavuje zdejší víno, hrozny, vinice a jedinečnou atmosféru Mikulova,“ poodhalil Horák.

Designérka Veronika Jiroušková v Mikulově nabídne pokračování limitované série ikebanových váz Křehký Rokokobana se soškami hrabat z produkce duchcovské porcelánky a Nela Krulišová vázy z vymývaného porcelánu. Vizuální umělkyně Veronika Drahotová zase v moravské premiéře seznámí s projektem porcelánových objektů Nové relikvie. „Na festivalu Křehký Mikulov budu vystavovat poprvé a moc se na to těším. Pracuji na sérii objektů na rozhraní volného a užitého umění. Mým dlouhodobým tématem je čas a volba. V projektu Nové relikvie se protíná obojí. Jako výchozí materiál používám staré často i polámané keramické a porcelánové sošky, vázy, misky, které dále fúzuji a spojuji. Tak nějak v duchu moderní asambláže, wabi-sabi a japonského umění kintsugi. Následně dochází k strukturované povrchové úpravě a koloraci. Výsledek vnímám jako malbu v prostoru. Vystoupení z média malby a klasického rámce obrazu je něco, co mě také dlouhodobě zajímá,“ popsala Drahotová. Ema Harmanová vystaví v instalaci Terra Incognita ručně modelované miniaturní porcelánové objekty vytvořené ve spolupráci s umělou inteligencí.

Novinkou jsou limitované festivalové edice, které etablovaní designéři i vycházející hvězdy českého porcelánu a keramiky tvoří u příležitosti festivalu Křehký Mikulov. Roman Šedina pro návštěvníky připravuje velkoformátové sběratelské terakotové mísy i drobnější užité misky s titanovou povrchovou úpravou, Karolína Kučerová sérii vymačkávaných keramických váz, Bóda Horák mýdlo Mikulovské Venuše, vytvořené ve spolupráci s Bohunkou Šrámovou a její značkou Divoce, a Daniel Piršč ještěrku křehkou jako pravý ještěrčí ocásek.

V Domě U Divokého muže, kde sídlí manufaktura designéra Daniela Piršče, proběhne třetí ročník výstavy čtyř vysokoškolských ateliérů. Ve společné instalaci na téma Dar / Starožitnost budoucnosti, což je podtitulem značky Křehký, se návštěvníci seznámí s klauzurními pracemi Ateliéru keramiky VŠVU v Bratislavě, ateliéru Keramika a porcelán pražské UMPRUM, Ateliéru keramiky FDULS v Plzni a ateliéru Design keramiky na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Festival tak opět poskytne jedinečnou příležitost shlédnout práci studentů uměleckých vysokých škol, upozorní na výjimečné talenty a podá zprávu o budoucnosti českého porcelánu a keramiky.

Křehký Mikulov slavnostně zahájí v pátek 26. května vernisáž a večírek na zámeckém nádvoří. V sobotu dopoledne proběhnou prezentace vystavujících autorů v oblíbeném formátu pecha–kucha, debata Artist Talk s designérem Danielem Pirščem a kurátorem Radkem Wohlmuthem, spoluorganizovaná platformou Open Studios Art Hub Brno, a komentované prohlídky výstav s autory. Do kreativního procesu vtáhne rodiče s dětmi tvůrčí workshop v porcelánové manufaktuře Piršč Porcelain. Chybět nebude ani tradiční opékání buřtů na Kozím hrádku zakončené

lampionovým průvodem a nedělní výšlap a piknik na Svatém kopečku. Oba festivalové večery zakončí Křehká After Party na Zahrádce U Zajíce organizovaná studiem Cirque.menu.

Křehký Mikulov organizuje značka Křehký ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově a za podpory Nadace BLÍŽKSOBĚ a Jihomoravského kraje. „Festival Křehký Mikulov navazuje na původní poslání zámku, je pokračováním vývoje zámku Mikulov coby významného místa společenského a kulturního setkávání. Propojuje to nejlepší se současného designu s barokním interiérem – výjimečná historická architektura se propojuje s kvalitou dneška,“ dodal Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově. Festival je určený pro profesionály, fanoušky designu, rodiny, přátele a všechny další, kteří si chtějí užít víkend plný kulturních zážitků a milých setkání.

Ve čtvrtek 23. května od 16 hod. proběhne v Jurkovičově vile Moravské galerie v Brně vernisáž výstavy Vesna 2.0 designérky Veroniky Jirouškové a fotografky Michaely Karásek Čejkové, které se značkou Křehký dlouhodobě spolupracují. Křehký Mikulov se koná od pátku 24. května do neděle 26. května 2024, program i výstavy jsou otevřeny veřejnosti zdarma. Výstava v Domě U divokého muže bude k vidění až do 2. června 2024.

VYSTAVUJÍCÍ AUTOŘI

Veronika Drahotová, Ema Harmanová, Bóda Horák, Veronika Jiroušková, Nela Krulišová, Karolína Kučerová, Daniel Piršč, Roman Šedina, Josef Tomšej

VYSTAVUJÍCÍ UNIVERZITY

Ateliér keramiky Katedry užitého umění Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, ateliér Keramika a porcelán Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), Ateliér keramiky Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a ateliér Design keramiky Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

PROGRAM

Pátek 24. 5. 2024

19:00 Slavnostní zahájení festivalu Křehký Mikulov, vernisáž

a komentované prohlídky expozic / Nádvoří, Zámek Mikulov

~

20:30–0:00 Opening party, DJ GADJO / Nádvoří, Zámek Mikulov ~ 22:00–3:00 Křehká After Party / Zahrádka U Zajíce

Sobota 25. 5. 2024

9:00–17:00 Volné prohlídky expozic / Zámek Mikulov & Dům U divokého muže

~

11:00–12:30 Prezentace designérů / Sala Terrena, Zámek Mikulov

~

12:30–13:00 Artist Talk s Danielem Pirščem a Radkem Wohlmuthem / Sala Terrena, Zámek Mikulov

~

13:00–14:00 Setkání s designéry u expozic / Zámek Mikulov

~

15:00 Vernisáž klauzurních prací ateliérů keramiky a porcelánu / Dům U divokého muže

~

15:30–17:30 Workshop ve studiu Piršč Porcelain (vstupenky na goout.net), prohlídka manufaktury a expozic ateliérů keramiky a porcelánu / Dům U divokého muže

~

18:00–22:00 Piknik & opékání buřtů / Kozí hrádek

~

22:00 Lampionový průvod z Kozího hrádku

~

22:00–3:00 Křehká After Party / Zahrádka U Zajíce

Neděle 26. 5. 2024

9:00–17:00 Volné prohlídky expozic / Zámek Mikulov & Dům U divokého muže

~

11:00 Výstup na Svatý kopeček / Sraz u kašny na náměstí

Pokud není uvedeno jinak, je vstup na všechny akce pro veřejnost volný.

Předchozí

Brownfield Vlněna je ve finální fázi

Stavební veletrh potvrdil zájem o úsporné bydlení

Další