Festival Open House Praha 2024 startuje již za týden

|

Festival Open House Praha 2024 nabídne od 13. května doprovodný program a vyvrcholí víkendovým otevřením 115 budov

Jen pár dní zbývá do zahájení jubilejního desátého ročníku festivalu otevřených budov Open House Praha 2024. Od pondělí 13. května nabídne festival pestrou paletu doprovodných programů věnovaných nejen architektuře a příběhům budov. Současně se pro zájemce otevře v Kampusu Hybernská festivalové infocentrum, kde si lidé mohou zakoupit tištěného Festivalového průvodce, letošní limitovanou edici merchandise a dozvědět se od dobrovolníků*ic informace k organizaci akce.

Vyvrcholením festivalu je víkendové otevření běžně nepřístupných budov. Letos jich je v programu 115, od historických paláců, památek, novostaveb, přes technické či sakrální stavby. Budovy se otevírají zdarma bez nutnosti předchozí rezervace, prohlídky probíhají průběžně po celou dobu otevření. Kompletní informace o programu najdou zájemci na webových stránkách www.openhousepraha.cz/festival-2024/ a aktuality budou k dispozici také ve festivalové aplikaci.

„Za deset let, kdy festival organizujeme, jsme ušli velký kus cesty, překonali spoustu bariér a stále mnohé překonáváme. Nicméně energie z propojování lidí mezigeneračně, profesně, lidí z budov i lidí s různými hendikepy, je neuvěřitelná a přesahy festivalu jsou v oblastech, kde jsem to ani nečekala,“ říká zakladatelka a kreativní ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Přístupnost a inkluze Myšlenka otevřeného a přístupného města pro všechny je i hlavním tématem letošního festivalu a prolíná se celým programem. „Organizujeme víkendové speciální prohlídky pro děti, osoby se zrakovým a sluchovým hendikepem a snažíme se upozorňovat na bariéry, se kterými se návštěvníci*ice mohou setkat v otevřených objektech. Ve spolupráci s partnery jsme do programu zařadili nově také interaktivní městskou hru Open Senses, workshop fyzické přístupnosti budov nebo mezinárodní uměleckou výzvu Vizuální příběhy,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.

V rámci doprovodného programu se také ve čtvrtek 16. 5. od 18 hodin uskuteční debata Otevřeně o Praze: město přístupné všem. V panelu zasednou: antropoložka Blanka Klimešová (Pěšky městem), geografka Karolína Klímová (odbor dopravy MHMP), metodička přístupnosti pro neslyšící Kateřina Pešková (Deaf Friendly), sociální geografka Michaela Pixová (katedra sociologie FSV UK) a lektor českého znakového jazyka, překladatel, tlumočník a leader komunity neslyšících Petr Vysuček (Deaf Friendly). Debata bude tlumočená do českého znakového jazyka a bude zajištěn i simultánní přepis. Mediálním partnerem debaty je Estav.cz. Vstup na debatu je zdarma, doporučujeme však předchozí registraci.

Tipy z doprovodného programu

Přednášky, komentované procházky, speciální prohlídky budov, výstavy či umělecká představení – to vše čeká návštěvníky od pondělí 13. května v rámci bohatého doprovodného programu. Některé akce si připravili přímo partneři ze zapojených budov.

Festival připomene letos několik významných československých architektů. Mezi nimi jsou Josef Fuchs (*130 let) a Oldřich Tyl (*140 let), z jejichž společného úsilí vzešel klenot české funkcionalistické architektury – Veletržní palác. Právě zde se v pondělí 13. května od 18 hodin uskuteční přednáška lektora Matěje Sladkého Proměny Veletržního paláce, která představí dramatickou historii i současnost budovy. Bez opomenutí nezůstane ani letošní padesátileté výročí požáru, který podobu paláce výrazně proměnil, stejně jako následná rekonstrukce z pera studia SIAL, díky níž je možné využívat prostory budovy pro potřeby Národní galerie Praha. (Vstupenky na GoOut.net)

U příležitosti 120. výročí Autoklubu ČR a 90. výročí automobilového závodu 1000 mil československých se ve středu 15. 5. od 17 hodin uskuteční v klubovém domě Autoklubu ČR přednáška Petra Kožíška z Národní technické knihovny spojená s výstavou a navazujícím koncertem pěveckého sboru Rainbow Gospel. (Vstup zdarma)

Organizátoři si ve spolupráci s Janem Ungrmanem z Dopravního podniku hl. města Prahy připravili na středu 15. května od 17.30 hodin i přednášku k 50 letům výročí otevření pražského metra, která přiblíží historii vzniku pražské podzemní dráhy od prvních plánů až po současnost. Přednáška se uskuteční v budově Ministerstva dopravy ČR, kterou mohou lidé navštívit i během festivalového víkendu. (Vstupenky na GoOut.net)

O aktuálních trendech ve funerální architektuře pohovoří architekt Filip Ditrich ve čtvrtek 16. května od 18 hodin infocentru Městské části Praha 3. (Vstup zdarma)

Součástí týdenního doprovodného programu jsou i komentované procházky a prohlídky budov s odbornými průvodci či architekty. Lidé se mohou projít čtvrtí Nusle a nahlédnout do sportovní haly Folimanka, navštívit některé malostranské dvorky, užít si ranní prohlídku Malostranského náměstí, seznámit se s (ne)obyčejnými příběhy Vyšehradu, prozkoumat bývalou Zengerovou transformační stanici na Malé Straně, prohlédnout si novou budovu Fakulty humanitních studií UK v Troji, ústavy Akademie věd ČR na Starém Městě či zavítat na vernisáž výstavy u příležitosti 100 let Umělecké zahrady v Nuslích.

Fotosoutěž Otevřená Praha a umělecká výzva Vizuální příběhy I letos se mohou foto nadšenci zapojit do fotosoutěže Otevřená Praha, kterou festival organizuje společně s portálem Estav.cz. Odměnou pro výherce*kyně jsou hodnotné ceny od Školy kreativní fotografie, hlavního partnera soutěže. Novinkou letošního roku je umělecká výzva Vizuální příběhy, která je součástí mezinárodního projektu Open House Europe. Vybrané vizuální příběhy z ČR budou prezentovány na mezinárodní výstavě v Dublinu a dalších partnerských městech.

Interaktivní městská hra Open Senses

Jaké to je, pohybovat se po městě, když jste na vozíku nebo máte omezené zrakové schopnosti? Studenti*ky Arts managementu Vysoké školy ekonomické na víkend 18. a 19. května zvou zájemce všech generací k účasti na interaktivní městské hře zaměřené na téma přístupnosti města pro všechny. Zábavné úkoly jsou navrženy tak, aby hráči*ky poznali městský prostor pomocí smyslů a zakusili výzvy, kterým denně čelí lidé se zrakovým či pohybovým omezením. Na konci hry bude čekat odměna pro ty, kteří vyluští celou tajenku. Na hru není třeba se předem registrovat.

Programy pro děti Malé děti (3–6 let) se mohou ve čtvrtek zúčastnit Architúry v Kunsthalle Praha a objevit zajímavá místa a skryté detaily stavby. O víkendu 18. a 19. května se otevře ve festivalovém infocentru od 10 do 18 hodin ve spolupráci s CzechRepubrick stavitelská dílna pro malé i velké. Děti ve věku od 5 let se také mohou zúčastnit speciálních prohlídek s Listy pro malé architekty ve vybraných budovách. Další tipy na zábavný program pro děti najdou zájemci v sekci na webu Program pro děti.

Novinky

Festival otevře letos 115 budov a prostorů ve 13 městských částech. Lidé mohou sledovat, jak se proměňuje architektura některých čtvrtí. Navštívit bude možné nový univerzitní kampus Fakulty sociálních věd UK v Jinonicích, který navazuje na Pragerův obytný areál nebo nedaleko dokončenou administrativně-rezidenční čtvrť Nová Waltrovka. Na Smíchově mohou lidé v neděli nahlédnout do nově zrekonstruovaného Tvůrčího domu Elišky Peškové nebo bývalé usedlosti Koulka.

Festival otevře i některé oceňované architektonické počiny, jako například Zahrady se hřbitovem a kaplí sv. Václava v Suchdole, jejichž autoři ze studia OBJEKTOR získali Grand Prix Architektů za rok 2023 v kategorii Rekonstrukce. Na Žižkově se lidé mohou podívat, jak pokročila oprava komunitního centra Žižkostel, které vzniklo v nenápadném rondokubistickém objektu Husova sboru. V Troji bude zase možné prozkoumat bývalý objekt pivovaru, který je dnes částečně opraven a nachází se tu areál Kolovna ZOOna. V paláci Karlín, který také prošel v nedávné době kompletní rekonstrukcí, zve festival na prohlídku designových prostor reklamní agentury CZECH PROMOTION, které zde sídlí ve dvou patrech.

Na rekonstrukci teprve čeká vila Karla Čapka od architekta Ladislava Machoně, kde bude možné pocítit atmosféru prvorepublikových let. Nedaleko odsud se poprvé v rámci festivalu otevře i Vinohradská sokolovna, největší sokolovna na světě, kde bude možné vidět kromě sálů i technické zázemí. Obdivovatele architektury druhé poloviny 20. století mohou zavítat do Bulharské základní školy a gymnázia Dr. Petra Berona v Dejvicích, kde se dříve nacházelo velvyslanectví a dodnes tu je možné vidět zbytky honosného vybavení. Impozantní klasicistně laděný sál navržený architektem Antonínem Engelem si lidé mohou prohlédnout v objektu Masarykovy koleje ČVUT. Skrytý klenot sakrální architektury od Jana Blažeje Santiniho Aichla, kapli Božího hrobu, mohou lidé spatřit v areálu ČVUT na Zderaze. Novinkou v programu je otevření Hlavova ústavu soudního lékařství a toxikologie na Albertově, mimořádné stavby, která v sobě organicky spojuje prvky neobaroka a funkcionalismu. Podívejte se na festivalový promospot, který odhaluje některé festivalové highlighty.

Dobrovolníci

Festival Open House Praha je komunitní akcí. Budovy se otevřou díky zapojení stovek dobrovolníků*nic, ale také majitelů*lek, správců*kyní budov a zaměstnanců*kyň firem, které v nich sídlí. Přihlásit se a pomoci s prováděním či koordinací provozu může každý, koho láká nahlédnout do zákulisí příprav akce. Ambasadorkou dobrovolnického programu je moderátorka, modelka, bývalá mluvčí ministra pro lidská práva a národnostní menšiny a dobrovolnice Lejla Abbasová. Podívejte se na náborové video.

Infocentrum

Od 13. května se otevře v prostorách Kampusu Hybernská (Hybernská 998/4, Praha 1) festivalové infocentrum a nabídne možnost zakoupení Festivalového průvodce, limitované edice merchandise i dalších materiálů. Otevírací doba: po–pá 10–18 hodin, so–ne 9–19 hodin.

Praktické informace

Většina budov (a prostorů) je otevřena po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin, existují ale výjimky. Konkrétní časy zpřístupnění a další informace (např. o bezbariérovosti) najdou lidé na www.openhousepraha.cz/festival-2024. Vstup do budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Prohlídky budou odbavovány průběžně nebo v předem avizovaných časech (nevidomí, neslyšící, děti či AJ). Informace o aktuálním provozu, době čekání či délce prohlídek v otevřených budovách se lidé budou moci dozvědět v nové festivalové aplikaci, která je ke stažení pro systémy Android i iOS.

Kompletní seznam doprovodných programů

Na některé akce je třeba předchozí rezervace nebo nákup vstupenek na GoOut.net

Více na: https://www.openhousepraha.cz/festival-2024/doprovodny-program/

Předchozí

ČNB počtvrté snížila sazby. Které hypotéky zlevní?

Propad stavební produkce zklamal: Stavebnictví čelí výzvám

Další