Galerie EPO1 se otevírá

|

Galerie EPO1, nové unikátní centrum umění v České republice, zahájí 24. května plnohodnotný provoz. Otevření multifunkčního prostoru nabídne hned tři výstavy. Pětipodlažní komplex, který vznikl rekonstrukcí bývalé poříčské elektrárny v Trutnově, vybudoval trutnovský podnikatel Rudolf Kasper s manželkou. Galerie cílí nejen na region a Českou republiku, ale chce být významnou institucí minimálně ve středoevropském kontextu. Díky unikátním prostorům nabízí možnosti, které nebyla veřejnost dosud zvyklá vídat.

Text: Redakce

Foto: Archiv EPO1

Top Eb

Od začátku roku 2020 probíhá revitalizace jedné z posledních industriálních staveb Trutnova, která mění objekt první poříčské elektrárny v galerii. Umělecký prostor nabídne na 3 400 metrech čtverečních současné umění, nadrozměrné sochy nebo ateliéry pro umělce. „V bývalé turbínové hale vznikla výstavní plocha dva tisíce metrů čtverečních. Součástí areálu je výstavní sál, v patře další prostor pro obrazy, grafiky, fotografie nebo 3D objekty. Výstavní sály jsou také v podkroví a v plánu je poslední etapa rekonstrukce včetně úpravy venkovních prostor pro open-air expozice,“ popisuje prostor Rudolf Kasper.

manzele Kasperovi 2
Manželé Kasperovi

Cílem revitalizace bylo zachovat původní vzhled. Proměna bývalé elektrárny podle návrhů architektů z Ateliéru Tsunami Náchod je rozdělena do několika etap. Úplné dokončení komplexu je plánováno do let 2024 až 2025.

Umění potřebujeme

Podle Rudolfa Kaspera kvalitní kultura vychovává. „Když před 106 lety zahájila elektrárna provoz, dodávala elektřinu pro více než 60 měst a obcí. Nyní by mohla mnohem větší část kraje, země i našeho kontinentu zásobovat špičkovým výtvarným uměním. Jsem přesvědčen, že jak se na lidi kulturně působí, hlavně u mládeže, tak taková společnost v budoucnu bude,“ dodává Rudolf Kasper, který považuje za normální, pokud člověk peníze vydělá, část věnuje rozvoji regionu.

První neveřejné výstavy už má EPO1 za sebou. V galerii vystavovala sochařka Pavlína Kvita nebo krajinářský fotograf Jiří Havel. Další výstavy jsou naplánované až do roku 2027. K vidění budou díla tuzemských i zahraničních umělců.

V rámci otevření budou zahájeny tři výstavy, z nichž každou připravuje jiný kurátorský tým. „Hlavní výstava v turbínové hale bude mezinárodní, bude se jmenovat Volume – akustická dimenze v současném sochařství. Instalujeme objekty, které budou zvuk vydávat nebo ho snímat a různě s ním pracovat. Další výstava s názvem Power Post Station se bude týkat konverze energie ve vizuálním umění současnosti a výstava Fresh Power ukáže základ naší stále se rozšiřující sbírky, která si bere za cíl zmapovat tu nejmladší česko-slovenskou sochařskou generaci ve všech podobách a aspektech,“ zve do Trutnova ředitel EPO1 Jan Kunze.

Neotřelé a velkorysé

Lákadlem uměleckého prostoru budou nadrozměrné sochy a plastiky, které se v běžných galeriích nedají vystavovat. Velkorysé výstavní plochy s vysokými stropy dají umělcům šanci uvést díla, která se objevují jen občas a někde, protože nemohou jednoduše putovat po galeriích. „Velké výstavní prostory, jaké nabízí EPO1, nejsou v České republice obvyklé. Umělci navíc mohou tvořit v prostorách bezprostředně navazující na galerii. Vznikly zde už například gigantické sochy českých sochařů Michala Gabriela nebo Čestmíra Sušky,“ upřesňuje Jan Kunze.

„Byl bych rád, aby se galerie stala cílem pro milovníky umění i pro ty, kteří k němu zatím úplně blízko nemají,“ vyslovuje své přání sochař a pedagog Michal Gabriel. Podle něj projekt dává k dispozici krásné prostory pro komorní i monumentální instalace uměleckých děl: „Sochařská expozice se může protáhnout z galerie do krajiny a vytvořit turistické trasy spojující sochy s krajinou. Ve spojení s možností realizovat i některé sochařské projekty ve firmě vzniká nezaměnitelný a originální projekt, který může zcela rovnocenně stát vedle projektu DOX.“

Předchozí

Baví mě asi tak tisíc věcí

Originální architektonické tvarosloví

Další