Glampingu se v Česku daří

|

Turisté i majitelé ubytování si oblíbili tiny housy

Glamping neboli luxusní kempování láká na zážitky v přírodě bez kompromisů ohledně pohodlí a soukromí. V Česku si turisté tento styl rekreace zamilovali. Nabídka resortů se rychle rozrůstá, a to i díky sázce na tiny housy, které jsou pro glampingové ubytování ideální volbou. Glamping i tiny housy patří k předním tématům Festivalu architektury, který začíná v Brně ve středu 24. dubna.

Tyto malé domky spojují minimalistický design s komfortním vybavením, což hostům nabízí jedinečný zážitek. U provozovatelů ubytování zase získávají popularitu díky své flexibilitě a ekologičnosti. Pro glamping jsou ideální, protože se snadno umisťují do malebných přírodních lokalit a zároveň poskytují veškerý potřebný komfort jako v luxusním penzionu.

Na mapě na webu glampingczech.cz je nyní téměř stovka nabídek glampingového ubytování a další každoročně přibývají. „Zájem o glamping je v Česku veliký, což jde ruku v ruce s rozvojem modulárních a mobilních staveb, který v posledních letech pozorujeme. Kvůli zdražování energií a životních nákladů řada lidí hledá bydlení či rekreační objekty, které jsou energeticky úsporné a zároveň efektivně využívají prostor. Tyto požadavky na tiny housy přesně sedí,“ komentovala PR manažerka Stavebního veletrhu Markéta Kamenická. Veletrh se koná od středy 24. dubna do soboty 27. dubna a souběžně na brněnském výstavišti probíhá také Festival architektury, kde je k vidění výstava tiny housů.

Dostatek prostoru na spánek i vaření

Na výstavě se představí i nový tiny house DOMECZECHPLUS, jenž je pro vytvoření glampingového ubytování jako stvořený. Uvnitř se nachází široké dvojlůžko, prostorná kuchyň, koupelna se sprchovým koutem oddělená masivní příčkou od obývací části i dostatek úložných prostor. Jeho tvůrci pro něj zvolili sedlovou střechu. Ta je praktická z pohledu údržby, zároveň opticky otevírá interiér. Dá se považovat za „většího bratra“ stavby DOMECZECH, která už si svou pozici na trhu rekreačního bydlení vydobyla.

Kromě designového provedení je jeho výhodou i energetická úspora. Majitelé ušetří například za energie. „Náš vzorový dům má energetickou náročnost B+ a měsíční náklady na energii tak vycházejí kolem 300 korun. Nízkou energetickou náročnost zajišťuje masivní izolace z ekologického lnu, venkovní odvětrávaná fasáda z plechových panelů a tříkomorová okna,“ popisuje manažer projektu DOMECZECH Luděk Rychtar.

Léto u vody a zima na horách

Z hlediska provozování ubytování je užitečná také možnost stavbu kdykoli přemístit z místa na místo. V létě tak může stát u vody, v zimě třeba na horách. Právě DOMECZECH v sobě propojuje kvalitu mobilních domů s flexibilitou těch kontejnerových. Celá jeho konstrukce je navržená tak, aby bylo možné ji na vlečce nebo návěsu kamionu kdykoli převézt na vybranou lokalitu.

Díky kvalitním materiálům domek vydrží i několik desetiletí a pořídit si ho je velice jednoduché. Na pozemku vyroste už během jednoho dne a je okamžitě obyvatelný. „Oproti jiným druhům staveb má výhodu v rychlosti a spolehlivosti dodání. Domky jsou umístěné na zemních vrutech, které odborná firma připraví za několik hodin, takže odpadá starost i se základovou deskou. Bezprostředně po instalaci jsme začali ubytovávat hosty,“ popisuje majitel glampingového areálu Lísky CR Jiří Koleňák.

Není navíc potřeba žádné složité papírování. „Protože podlahová plocha domku nepřekračuje rozměr 25 metrů čtverečních a výšku 5 metrů, je možné jej postavit i bez nutnosti stavebního povolení,“ vysvětluje Luděk Rychtar. Novela stavebního zákona navíc tento limit zvýší ze současných 25 m2 až na 40 m2 zastavěné plochy. Důležité je pouze pohlídat si ve vybrané lokalitě územní plán.

Ilustracni2 Domeczech Oldrichhrb
Předchozí

Křišťál z Moseru v jedné z nejslavnějších výloh světa

Todus zaujal v Miláně první samostatnou výstavou

Další