Heimstaden chce letos v Česku investovat do svých domů 2,3 miliardy korun

|

Bytový dům, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-3.0)

Společnost Heimstaden, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, chce letos investovat do svého portfolia 2,3 miliardy korun. Z toho 665 milionů korun půjde do zateplování domů, řekl generální ředitel české pobočky Heimstadenu Jan Rafaj. Loni firma investovala 1,9 miliardy a do zateplování domů šlo 440 milionů korun.

Znamená to, že letos zateplíme možná až 2200 až 2300 bytů. Věříme si, že to zvládneme, protože všechno je vyprojektováno, s firmami, se kterými to děláme, máme zkušenosti už několik let, takže by se to mělo naplnit. U těch projektů je zajímavé ještě to, že kromě toho, že dům samozřejmě nabere úplně novou image, tak se často při tom dělá i významná část třeba střechy, vchody, opravuje se vstup, takže celý dům nabírá nového potenciálu,“ řekl Rafaj.

Největší zateplovací projekty letos Heimstaden plánuje v ulici Marie Majerové ve Frýdku-Místku, kde bude investice činit 66 milionů korun, u domů na Národní třídě v Havířově to bude 50 milionů nebo v Radvanické ulici v Ostravě 40 milionů korun. Díky zateplení domů nájemníci podle Rafaje ušetří významnou část energií. Na bytech se protopí minimálně o 20 procent méně, pokud jsou zateplené, a samozřejmě komfort bydlení je jiný,“ řekl ředitel.

Heimstaden by podle něj měl letos například také postupně dokončit obnovu všech výtahů. Už by tak téměř neměl podle Rafaje být v portfoliu výtah, který je z dob, kdy nesplňovaly úplně všechny bezpečnostní prvky, které v minulosti nemusely splňovat.

Do rekonstrukce šla rekordní částka

Rekordní částku 838 milionů korun firma vyčlenila na rekonstrukce volných bytů. Měsíčně v nějaké míře opravíme 400 bytů. Taková plná rekonstrukce se pohybuje někde mezi 150 až 200 byty měsíčně,“ řekl ředitel. Generální rekonstrukce zabere téměř dva měsíce a obnáší výměnu rozvodů vody, elektřiny, kompletní výměnu vybavení koupelen a kuchyní, výměnu vnitřních dveří a zpravidla i podlahových krytin.

Zbývajících 200 bytů měsíčně, to jsou byty rekonstruované v minulosti, někdy třeba i deset let zpátky, kde už děláme třeba jenom menší opravy, kde se třeba musí opravit část kachliček nebo vyměnit nějaká sanita, něco se opravuje v kuchyni,“ řekl Rafaj.

Heimstaden Czech vlastní téměř 43 tisíc bytů převážně v Moravskoslezském kraji, kde jde hlavně o bývalé hornické byty po OKD. Skandinávská nadnárodní skupina Heimstaden, která patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě, je jejich majitelem od roku 2020.

V bytech společnosti Heimstaden Czech žije více než osmdesát tisíc lidí. Bývalá společnost RPG Byty získala někdejší hornické byty od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu s OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že při prodeji bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. Vlastníky se staly investiční fondy, od nichž po pěti letech firmu koupil Heimstaden.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Zájem o investice do zahraničních nemovitostí roste. Výnos činí někde i přes 20 procent

Průměrná sazba hypoték počátkem března stoupla na 5,62 procenta

Další