Zájem o investice do zahraničních nemovitostí roste. Výnos činí někde i přes 20 procent

|

Dubaj. Foto: Luxent – Exclusive Properties

Koupě rekreační nemovitosti v zahraničí se postupem stává mnohem dostupnější alternativou, navíc umožňuje výhodnou investici do realit v atraktivním prostředí s vysokou mírou zhodnocení. Zatímco V Praze se v současnosti výnosnost pronájmů pohybuje mezi 3 až 5 %, v Chorvatsku a ve Španělsku je to mezi 7 a 11 % a například v Dubaji lze dle lokality dosáhnout i na roční výnos přes 20 %, přiblížili experti realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties.

Zvýšenou poptávku po nákupu v cizině výrazně urychlila vysoká inflace, která panovala v uplynulých měsících. Lidé chtěli své peníze ochránit a nemovitosti pro ně představují bezpečnou a dlouhodobou investici.

„Můžeme potvrdit výrazný nárůst poptávky po koupi zahraničních rekreačních nemovitostí. Nepředstavujme si ale, že se jeden zájemce rozmýšlí mezi pověstnou chatou na Slapech a chorvatským či španělským pobřežím. Jsou to odlišné skupiny lidí,“ přibližuje ředitel společnosti Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera. Podle něho ten, kdo pobýval v zahraničních destinacích a jeho způsob života a obživy mu umožňuje trávit tam více času, se aktivně o pořízení místní nemovitosti zajímá a kupuje, stejně tak ale začali nakupovat zahraniční vily nebo apartmány i lidé, kteří již vlastní rezidenční a rekreační objekty v České republice. „Mají srovnání cen v tuzemsku a v cizině, a tak si přikupují ještě další zahraniční nemovitost,“ vysvětluje.

Zájemci nejčastěji podle realitní kanceláře poptávají investiční apartmány. Jejich majitelé je chtějí využívat kromě své vlastní potřeby v průběhu roku i na pronájem, který jim bude generovat pravidelný výnos.

V drtivé většině případů si klientela pořizuje nemovitost za volné finanční prostředky. „Hypotéka je samozřejmě možná, ale obnáší poměrně složité papírování a je to velmi drahé. Kupujícím se nevyplatí, takže prodáváme ‚za hotové‘. U projektů před výstavbou jsou většinou nabízeny výhodné platební plány,“ uvádí Jiří Kučera.

Dubaj zůstává rájem investorů

Co se týče destinací, nejvíce poptávaná je v současné době Dubaj ve Spojených arabských emirátech. K velice žádaným lokalitám patří například Marina, Downtown či Business Bay. Roční návratnost investice se v těchto čtvrtích pohybuje v rozmezí 7 až 11 %. Přes 20 % se tzv. ROI (Return on Investment) vyšplhala na stále populárnějších umělých ostrovech Bluewaters Island a Palm Jumeirah, které slibují 100% návratnost v horizontu 5 let. Luxent nabízí v těchto oblastech apartmány.

„Naprostou špičku aktuálně představuje luxusní ostrovní oblast Jumeirah Bay Islands, kde lze podle našich propočtů kalkulovat s ročním výnosem 62 %! Do pěti let se pak celková investice vrátí až třikrát,“ vypočítává ředitel společnosti Luxent – Exclusive Properties a dodává: „Této exkluzivitě ale odpovídají také ceny nemovitostí, které se pohybují kolem 637 000 Kč (99 846 AED) za metr čtvereční,“ doplnil. (Částky jsou přepočítávány zaokrouhleně v kurzu platném 6. 3. 2024: 1 EUR = 25,36 Kč a 1 AED = 6,38 Kč, pozn.redakce).

Dobrý výnos v dovolenkové destinaci

Do popředí zájmu se dostávají rovněž země jako Mauricius, Kostarika, Kapverdy, Mauricius či ostrovní části Španělska – Mallorca na Baleárských ostrovech a Kanárské ostrovy. Například na Tenerife se dá pořídit nemovitost o velikosti 115 m2 (3+kk s terasou) za cca 10 144 000 Kč (400 000 €).

Luxent Tenerife Apartman 3kk Vyhled
Apartmán na Tenerife. Foto: Luxent – Exclusive Properties

Výnosnost demonstruje Jiří Kučera na modelovém příkladu: „Za týdenní pobyt pětičlenné rodiny lze počítat s velmi realistickou částkou pronájmu kolem 39 000 Kč (1 540 €). Výnos ale po odečtení poplatku zprostředkovatelské agentuře, manažerského poplatku a úklidu dosahuje 25 800 Kč (1 017 €). Při 75% vytíženosti během roku, tedy v řádu zhruba 40 týdnů, činí výnos 1 031 100 Kč (40 660 €). A to nekalkulujeme s hlavní sezónou v červenci, srpnu a prosinci, kdy mohou být ceny za pronájem ještě výrazně vyšší, konstatuje.

Z finální sumy je ale nutné odečíst měsíční náklady, kam spadá pojištění, voda, elektřina, odpady, internet a místní poplatky. V rámci nadstandardu se připočítává také alarm. Za rok se výdaje vyšplhají u obdobné nemovitosti na zhruba 128 800 Kč (5 080 €). Z výnosu se po odečtení uznatelných nákladů musí zaplatit daň ve výši 20 %, v modelovém příkladu tedy cca 180 460 Kč (7 116 €).

Čistý výnos pro majitele vily se tak podle kanceláře pohybuje kolem 7,12 % ročně, což v přepočtu činí 721 800 Kč (28 464 €). Navíc tento příjem může být výrazně vyšší, pokud si majitel nemovitosti vybuduje vlastní klientelu na pronájem. „Úspory za poplatky agenturám mohou být veliké, “ říká.

A současně je dle ředitele společnosti potřeba přihlédnout i na růst hodnoty nemovitosti v čase. Naopak na počátku při pořízení vily nebo apartmánu je nutné počítat s poplatky za právní služby, DPH či daní z převodu nemovitosti, s náklady na vybavení interiéru a s provizí realitní kanceláři. Ta ale obvykle bývá zahrnuta už v prodejní ceně.

V této cenové relaci se dá v Luxentu aktuálně pořídit například byt 3 plus kk o velikosti 113 metrů čtverečních na západním pobřeží Tenerife nebo vila s bazénem o dispozici 4 plus kk o celkové ploše 193 metrů čtverečních.

K stálícím patří i Chorvatsko

K investičním stálicím patří také Chorvatsko, v jehož některých atraktivních oblastech se v rámci významného stavebnímu boomu pomalu zvyšují ceny nemovitostí. „Oproti předchozím rokům se velmi výrazně, téměř o polovinu, zvedla například lokalita okolo Zadaru. Na druhou stranu jsou místa, která se teprve začínají rozmáhat. Vzhledem k přívalu investic zde predikujeme nárůst v řádech měsíců. Jednou z nich je i oblast u Zadaru, a sice protilehlý ostrov Ugljan. Ten je skvělou volbou pro ty, co chtějí více klidu a soukromí,“ popisuje odbornice realitní kanceláře na Chorvatsko Veronika Pecková.

1024px Chorvatsko Vir
Chorvatsko, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons

Nově se nabídka Luxentu rozrostla také o exkluzivní projekt 14 vil a 20 dvojdomů na Istrii, který se hodí pro tu nejnáročnější klientelu. Průměrný výnos se pro investory v horizontu 20 let očekává kolem 8,8 % ročně.

„Naši klienti se při výběru nemovitosti v zahraničí z našeho portfolia nemusí ničeho obávat, všechny jsou důkladně prověřené. Se vším potřebným při koupi navíc pomůžeme. Umíme zařídit veškerou administrativu, a to v součinnosti s právníky. Naši makléři se orientují ve fungování všech procesů a dobře znají místní zvyklosti. V Dubaji pak například poptávající provádí česky mluvící makléři, kteří v případě zájmu koupenou nemovitost následně i pronajmou. To samé platí i pro Kostariku a Tenerife,“ vysvětluje Kučera.

Předchozí

Pražští radní dali zelenou výstavbě polyfunkční budovy v Praze 9

Heimstaden chce letos v Česku investovat do svých domů 2,3 miliardy korun

Další