Ikonické stavby, jak je neznáte

|

Centrum architektury a městského plánování (CAMP) vyhlašuje první ročník architektonického závodu Archirun

Běžte, klusejte, jděte. Kotelna, co vypadá jako pyramida, smíchovský bunkr na peníze, fasáda ze skleněných televizí nebo levitující dům. CAMP připomíná 100 let od narození jednoho z nejvýznamnějších českých architektů, Karla Pragera, a při té příležitosti pořádá historicky první ročník běhu Archirun. V jeho rámci budou mít účastníci možnost navštívit místa, která nejsou běžně přístupná.

První ročník architektonického závodu se uskuteční 26. srpna a je vhodný pro všechny běžce i neběžce. Nejedná se o typický závod, ale především o unikátní zážitek. Nezáleží na tom, zda patříte mezi sváteční běžce za tramvajemi nebo každý den nazouváte tretry. Celková délka trasy je naplánována na zhruba sedm kilometrů a je vhodná i pro seniory nebo rodiče s dětmi. Děti do 15 let mají startovné zdarma.

„Jsem velmi rád, že instituce jako je ta naše může stále sídlit v neobyčejné budově od Karla Pragera, která zároveň bude i ústředním místem Archirunu. Stavba je od svého zrození neodmyslitelně spjata s prostorem pro práci městských plánovačů Prahy. Pevně věřím, že tomu tak bude i v budoucnu a Pragerovy kostky se brzy dočkají tolik potřebné rekonstrukce, “ říká ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.

Start i cíl závodu je před Centrem architektury a městského plánování (CAMP), v ulici Vyšehradská 51. Jednotlivé budovy jsou postupně blíže představovány pomocí ambasadorů. Známý rapper Vladimir 518, umělec a milovník architektury, představil budovu Nové scény Národního divadla. Janek Rubeš, jeden ze zakladatelů projektu „Kluci z Prahy“ pozval účastníky do budovy Národního shromáždění. Další osobnosti budou představovat ostatní klíčová místa v průběhu příštích dnů. Detaily trasy budou rozeslány účastníkům a vyvěšeny na webu www.praha.camp/archirun během července.

„S myšlenkou uspořádat v Praze podobnou akci jsme si pohrávali již delší čas a dělá mi radost, že se nám to tento rok podaří zrealizovat. Věřím, že historicky první ročník Archirunu odstartuje tradici a propojí tak sportovní aktivitu a zájem o architekturu, “ doplňuje Štěpán Bärtl, vedoucí CAMPu.

V rámci Archirunu si organizátoři připravili četné doprovodné aktivity jako komentované prohlídky, sítotiskovou dílnu, koncert pod širým nebem a další aktivity pro všechny věkové skupiny. Na jeden den se do CAMPu vrátí také výstava Architektura 58-89, jejímž kurátorem je zmíněný Vladimir 518. Zaregistrujte se na GoOutu a staňte se součástí komunity běžců, kteří milují architekturu. Startovné ve výši 350 Kč obsahuje tričko z limitované edice Archirun 2023, medaili a občerstvení v cíli. Více informací naleznete na stránkách www.praha.camp/archirun.

Předchozí

GPA 2023: Prodloužení termínu přihlášení

Pramen křišťálových bublin rozzářil Grandhotel Pupp

Další