Jak posilovat svůj skrytý potenciál

|

Úspěšnou kariéru v korporátu Ota Kulhánek vyměnil za práci kouče a lektora, který svým klientům pomáhá mimo jiné bojovat se stresem. Co ho přimělo k takové změně a jakou roli hraje v jeho život chlad a dýchání?

Text: Jana Chuchvalcová

Foto: Archiv Oty Kulhánka

Vždy jste působil v manažerských pozicích. Jak jste se na takových postech vyrovnával se stresem? Musel jste se s ním naučit pracovat?
Pracovní zátěž, odpovědnost, plnění povinností a neustálý tlak na výsledek vás dokáže semlít. Shora tlačí šéfové, zespoda zaměstnanci a ze strany klienti. Pořád se něco děje a je třeba na to reagovat. Měl jsem období, kdy jsem tím trpěl. Navenek jsem se snažil zachovávat chladnou hlavu, v soukromí jsem ale byl kvůli stresu předrážděný a nemohl jsem spát. Věděl jsem, že s tím musím něco udělat.

Nejdůležitější bylo naučit se oddělovat pracovní a osobní život a uvědomit si, že se nemohu ztotožňovat se svou pracovní rolí. Má práce, to nejsem já. Postupně jsem ve snaze odbourávat stres rozšířil své sportovní aktivity, zejména běh a jízdu na kole, a poté jsem pomalu začal objevovat i svět meditace, otužování a vědomého dýchání.

Ota Kulhánek v minulosti zastával významné manažerské pozice v nadnárodních společnostech, v posledních 18 letech ve firmě Accenture. Je také prezidentem asociace ABSL, která sdružuje společnosti z oboru podnikových služeb. V současné době se specializuje na koučování a mentoring jako člen evropské rady pro koučink a mentoring. Pomáhá firmám v optimalizaci procesů a definování vizí nebo jednotlivcům v jejich osobnostním růstu. Kromě toho je licencovaným instruktorem a lektorem Wim Hof metody, Oxygen Advantage/Buteyko metody a ChiRunning metody. Jeho zájmy jsou především sport (běh a cyklistika), otužování a vše okolo zdravého dýchání.

Proč právě meditace, otužování a dýchání?
Byl to zcela přirozený vývoj. Manažeři jsou často výkonově zaměření. Když jdou sportovat, záleží jim na výkonu. Také jsem měl takové období. Vždy jsem se snažil o maximální výkon v páci a potom jsem ze sebe vydával vše při sportu. Začal jsem si uvědomovat, že neumím moc odpočívat, jen tak vypnout a nic nedělat. Čas od času jsem začal cítit, že potřebuji dobít svoji základní energii, a to nejde jinak, než když člověk nic nedělá a prostě jen tak existuje.

V té době jsem také začal více přemýšlet o kvalitě spánku. Bohužel hodně lidí je zvyklých si před spánkem dát panáka nebo prášky na usnutí a neuvědomí si, že tělo pak půlku noci pracuje na tom, aby zpracovalo tuto zátěž. Tělu jde totiž primárně o přirozený spánek. Všechny tyto snahy o přirozené dobití baterek mě přivedly k meditaci.

Právě objev meditace pro mě znamenal další výrazný posun. Meditace se u nás často bere jako esoterická záležitost, ale je to jenom o tom, že na chvíli přestanu být aktérem myšlenek a nechám je volně plynout. Tím si odpočine i nervový systém. Ale „meditovat“ se člověk nenaučí ze dne na den. Občas to lidi vzdají po měsíci zkoušení, což je škoda. Chce to čas, není tam žádná zkratka.

A pak jsem objevil svět otužování a vědomého dýchání skrze Wim Hof metodu. To byl určitě největší posun v mém životě. Chlad je skvělým učitelem, učí, jak se zpřítomnit a odreagovat od vnějšího světa a také poznat sám sebe. Dýchací techniky mi navíc pomohly takzvaně zvědomit dýchání a objevit svět zdravého dýchání. Protože dýchání ovlivňuje téměř vše, co se v nás děje.

Co vás k metodě Wima Hofa přivedlo?
Před mnoha lety jsem měl zdravotní problémy a těžce jsem se dával dohromady. Pak moje žena onemocněla velmi závažným autoimunitním onemocněním. Klasická léčba moc nepomáhala, a tak jsme hledali i alternativní metody léčení. Vyzkoušeli jsme toho hodně a některé cesty se nakonec ukázaly jako velmi prospěšné. Jednou z nich byl i chlad a otužování. Pak jsme někdy v roce 2016 objevili Wim Hofovu metodu a přidali dýchání. Nutno dodat, že tehdy ještě metoda nebyla moc známá. Výsledky jsme cítili téměř okamžitě.

Jak se naskytla příležitost, tak jsem jel s Wim Hofem na jeho zimní expedici a jenom si potvrdil, jak metoda pomáhá. Hned jsem věděl, že ji chci poznat víc a následně ji také učit ostatní, čemuž se věnuji od roku 2019. Wim Hof má za sebou několik rekordů v opravdu nízkých teplotách a pozornost tedy nejvíc připadá právě na to otužování.

Co konkrétně tato metoda obnáší?

Jeho metoda obsahuje tři pilíře – kromě vědomého otužování také správné dýchání a nastavení mysli. Všechny pilíře jsou propojené, ale dají se provádět i odděleně. Když se ale zkombinují, nastanou všechny ozdravné efekty těla i mysli.

Jaké jsou hlavní přínosy téhle metody, ať už z hlediska fyzického zdraví nebo psychiky?

Metoda má mnoho pozitivních přínosů na posílení našeho imunitního systému, zvýšení hladiny energie a výkonnosti. Pomáhá se snížením úrovně stresu nebo se zkvalitněním spánku. Kromě toho můžeme získat větší toleranci k chladu i teplu.

Když jsem s metodou začínal, tak už jsem řadu let meditoval a otužoval se, a tak jsem v podstatě jen přidal speciální dýchací cvičení. Na začátku mi chvíli trvalo, než jsem si tyto tři věci spojil dohromady. Ač se to možná zdá nejjednodušší, tak si myslím, že nejobtížnější je si vše srovnat v hlavě a plně pochopit, že za všechno, co se s námi a nám děje, jsme odpovědní sami a jenom my s tím můžeme něco udělat. Protože bez toho nejsme schopni vědomě poslouchat své tělo ani mysl.

Byl to Wim Hof, kdo vás zároveň přiměl ke kariérní změně?
Nejvíce mě motivovala reakce lidí. To, že metoda funguje, jsme si odzkoušeli s manželkou na sobě. Jakmile jsem začal dělat kurzy a poznal, že můžu pomoci ostatním, obzvláště v dnešní době, kdy míra stresu neustále roste, tak mi najednou sledování čísel v tabulkách přestalo dávat smysl a korporátní kariéru jsem opustil, abych se tomu mohl věnovat naplno. Dalo by se říct, že se to stalo mojí vášní.

Kombinace byznysu, různých alternativních metod odreagování a práce s lidmi zůstává v centru mého zájmu. Své zkušenosti mohu využít ve své činnosti v rámci asociace ABSL, která zůstává mým spojením s korporátním prostředím.

Více v tištěném vydání E&B, magazínu pro Estate & Business, které si můžete předplatit zde E&B – Předplatné A 11.

Předchozí

Dělicí čára mezi vlastníky a nájemníky zesílí

Vzrušující svět barev

Další