Jičín začal chystat ve čtvrti Holínské Předměstí další plochu pro výstavbu bytů

|

Masarykovo náměstí v Jičíně. Ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-4.0)

Radnice šestnáctitisícového Jičína hodlá ve čtvrti Holínské Předměstí připravit další rozsáhlou plochu pro novou bytovou výstavbu. Reaguje tím na trvalou poptávku po bydlení. Podobu území na severozápadním okraji města o rozloze 16 hektarů by měla dát urbanisticko-architektonická soutěž. Soutěžící mohou návrhy podávat do 12. dubna. V lokalitě, kde je nyní převážně pole, by mohly vzniknout desítky bytů, řekl mluvčí radnice Jan Jireš.

Příprava území pro výstavbu podle radnice zabere léta. Vyřešit se musejí i majetkové poměry v lokalitě, protože ve vlastnictví města je přibližně polovina pozemků. Zbytek patří soukromým majitelům. Území navazuje na bytovou výstavbu v Seifertově ulici a vymezeno je ulicí Markova a silnicí I/35.

Účastníci architektonické soutěže by měli dodat návrh na umístění staveb a návrh dopravní a technické infrastruktury v lokalitě. Návrhy musí zohlednit etapizaci výstavby vzhledem k majetkovým vztahům, řešit provozní vazby v lokalitě, opatření proti hluku z okolních komunikací, nakládání s dešťovými vodami, opatření proti změnám klimatu, veřejná prostranství a zeleň i možnosti dopravní obslužnosti,“ uvedl architekt města Radek Jiránek.

Architektonická soutěž bude dvoukolová. Po odevzdání návrhů jich porota vybere nejvýše pět, které postoupí do druhého kola. Radnice předpokládá, že vyhodnocení soutěže bude do konce letošního roku. Ze soutěže vzejde návrh řešení, který dá město rozpracovat ve formě územní studie.

Zástavba Holínského Předměstí by měla přijít na řadu po projektu Kasárna, v němž by na ploše asi deseti hektarů nedaleko centra města mělo vzniknout zhruba 200 bytů, z toho čtvrtina v rodinných domech. Nyní město v lokalitě bývalých kasáren buduje nákladem téměř čtvrt miliardy korun infrastrukturu. Hotová by měla být do konce srpna 2025. Před dokončením infrastruktury by měl začít prodej parcel.

Zdroj: ČTK

Předchozí

TIMBER PRAHA

Brněnské stavební předpisy zohlední charakter města a mohou přispět ke zrychlení stavebního řízení

Další