TIMBER PRAHA

|

Bydlení s dobrou energií

V Praze vznikají pod taktovkou společnosti UBM Development Czechia první dřevěné vícepodlažní bytové domy v novodobé historii. Rezidenční projekt Timber Praha zahrnuje celkem 62 jednotek. Společnost tyto domy realizuje s ekologickou certifikací BREEAM Excellent, PENB v nejúspornější kategorii A a mnoha energeticky úspornými prvky. Cílem projektu je poskytnout budoucím vlastníkům kvalitní, energeticky úsporné bydlení a současně realizovat výstavbu ekologickým způsobem. Výhodou staveb ze dřeva je mimo jiné vázání uhlíku, a tím snižování oxidu uhličitého a uhlíkové stopy.

Text: Redakce

Vizualizace: UBM Development Czechia

Top Eb

UBM Development Czechia svým pilotním projektem moderních vícepodlažních dřevostaveb v České republice navazuje na vizi mateřské společnosti UBM Development AG, která plánuje stát se největším evropským developerem ekologických budov s dřevěnou konstrukcí. Timber Praha navrhlo projekční oddělení UBM na základě původního projektu architektonického studia Casua, jenž byl koncipován jako klasická stavba z betonu.

Bytové domy komorního charakteru se třemi a čtyřmi podlažími, které vznikají v rámci rezidenčního komplexu Arcus City v Praze-Řeporyjích, obsahují celkem 62 jednotek o dispozicích 1+kk až 4+kk a velikosti od 39 m2 do 110 m2. Ke každé je k dispozici vlastní sklep, parkovací stání v podzemních garážích a balkon, terasa nebo předzahrádka. Dokončení výstavby je plánováno na druhou polovinu roku 2024.

Jsme vůbec prvním developerem v Praze, který staví vícepodlažní bytové domy ze dřeva,“ říká Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia, a dodává: Poptávka po ekologickém a nízkoenergetickém bydlení v Česku obecně roste. Zájemci oceňují veškeré výhody dřevostaveb a uvědomují si jejich hodnotu a potenciál do budoucna. Noví majitelé díky řadě ekologických prvků, použitých již ve standardu mohou očekávat nízké provozní náklady. Byty jsou přitom cenově srovnatelné s klasickou výstavbou z betonu.“

Moderní dřevostavby po vzoru Rakouska a Německa

Vnitřní nosné mezibytové stěny a stropy nadzemních podlaží projektu Timber Praha jsou z inovativních masivních CLT panelů (tzv. Cross Laminated Timber neboli křížem lepené dřevo), jež vynikají velkou pevností, únosností a velmi dobrou požární odolností. Vnější fasádní stěny jsou z důvodu menší tloušťky v systému TBF (tzv. Two By Four), tj. sloupkové rámové dřevěné konstrukce. UBM dbá i na certifikaci dřeva (PEFC, FSC), která zaručuje trvale udržitelné hospodaření. Pro výstavbu se využívají pouze přírůstky a namísto jednoho pokáceného stromu zasadí správce lesa dva až tři nové.

Celá nadzemní část bytových domů Timber Praha je ze smrkového dřeva. Na venkovní obklady fasády jsme zvolili modřín. Dřevo je použito rovněž v interiérech, nejen jako pohledové na stropech obytných místností a chodeb, ale také na schodištích. Základy, nebo přesněji podzemní stavbu, jsme postavili z betonu. Z něj je ještě podezdívka do dvaceti centimetrů nad úrovní terénu a schodišťová ramena. Pouze jeden objekt má celé schodiště včetně výtahové šachty betonové, a to z požárních důvodů,“ vysvětluje Tomáš Krejčí, ředitel projekčního oddělení UBM Development Czechia.

Ke zkrácení doby výstavby o zhruba třetinu a dosažení ještě vyšší kvality přispělo rovněž využití moderní technologie prefabrikace. Společnost ELK roboticky zhotovené díly vyrobené v továrně přivezla hotové na stavbu a smontovala. Tento postup zvolila UBM u dřevěných nosných konstrukcí stěn a stropů, v některých budovách Timber Praha také u koupelen.

Ekologické i estetické výhody dřeva

Dřevo je obnovitelný a plně recyklovatelný materiál, výstavba z něj je udržitelná a energeticky méně náročná. Navíc přispívá k dekarbonizaci ve stavebnictví, jelikož dokáže pohlcovat emise oxidu uhličitého. V projektu Timber Praha UBM použije 1 800 m3 dřeva, které na sebe bude vázat 1 800 tun uhlíku. V porovnání s tradiční výstavbou se emise skleníkových plynů sníží o zhruba 60 %.

Dřevěné domy současně vytvářejí přirozeně zdravé prostředí pro své obyvatele. Existuje řada studií dokládajících příznivé účinky na lidské zdraví a životní pohodu. Tento přírodní materiál má antibakteriální účinky, udržuje ideální vlhkost vzduchu, a tím i stabilní klima. Nevylučuje toxické látky, dokonce má schopnost některé z nich vázat. Pohledové dřevo přispívá k estetickému vzhledu domu a interiéru, působí také příjemně na smysly a náladu. Lidé žijící v dřevostavbách mají obecně nižší hladinu stresu, krevní tlak i tepovou frekvenci a posílený imunitní systém. Pobyt v budovách ze dřeva zároveň stimuluje kreativitu a produktivitu.

Energeticky úsporná řešení

Bytové domy v energeticky nejúspornější kategorii A mají řadu ekologických prvků, mezi které patří například exteriérové žaluzie, geotermální vrty a tepelná čerpadla země-voda sloužící pro vytápění a také pro chlazení a ohřev teplé vody. Na zelených střechách budou umístěny fotovoltaické panely pro využití elektrické energie ve společných prostorách včetně osvětlení a provozu výtahu.

V rámci nejmodernějších technologií bude instalován systém Smart Home umožňující mimo jiné ovládání videotelefonu, regulaci vytápění a chlazení či měření spotřeb energií. Projekt aspiruje na zisk ekologické certifikace BREEAM Excellent. V podzemní garáži jsou umístěny také nabíjecí stanice pro elektromobily.

Kontakt:
Alice Slámová
marketingová a obchodní ředitelka
mob.: +420 737 591 810
alice.slamova@ubm-development.com

UBM Development Czechia s.r.o.
Astrid Offices – Dělnická 1628/9
170 00 Praha 7 – Holešovice
www.ubm-development.com/cs
www.timberpraha.cz

Předchozí

Ministerstvo spustí program Dostupné bydlení, čeká na potvrzení Evropské komise

Jičín začal chystat ve čtvrti Holínské Předměstí další plochu pro výstavbu bytů

Další