Jízdárna v Kladrubech nad Labem

|

Jízdárna doplňuje areál Střední školy koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem, který byl vybudován v roce 1978. Areál má parkovou úpravu a jeho centrální část je vymezena budovou školy, bytovým domem a internátem. Jízdárna navazuje na hmotu školy a uzavírá prostor z jižní strany. Společný předprostor budov je upraven a rozšířen. Masivní rámy jsou opláštěny lehkou dřevěnou konstrukcí bez barevného nátěru, která časem zešedne a splyne s prostředím.

Top Eb

Stavba, která byla loni oceněna v soutěži Dřevěná stavba roku, je obdélného půdorysu, jezdecká plocha má rozměry 60 x 25 m. Tribuna hlediště má kapacitu 100 diváků.

Jizdarna Kladruby Nad Labem Vizualizace 1

Příběh díla

Škola vychovává odborníky na chov koní a úspěšné sportovce v místě, které je spjaté s chovem koní v našem nejstarším hřebčíně už 70 let. Původní plechová hala z roku 1980 už není vyhovující. Navíc je umístěná mimo areál školy, kde výrazně narušuje kulturní krajinu, která je pro svou jedinečnost chráněna jako světové dědictví.

Nová jízdárna, jejímž architektem je Martin Pavlun brněnského architektonického studia Laplan, je navržena v areálu školy v návaznosti na výukové prostory. Jde o velkorysou důstojnou stavbu, která může podstatně přispět k rozvoji tohoto krásného oboru.

Použité materiály a technologie

Hala je navržena jako jednotrakt z deseti příčných modulů s rozponem konstrukce 30,5 m. Nosná konstrukce jízdárny je navržena jako dřevěná rámová konstrukce z lepeného lamelového dřeva u hlavních nosných prvků. Doplňkové nosné konstrukce jsou pak z rostlého dřeva. Ztužení objektu je realizováno soustavou ocelových táhel.

Příčnou vazbu jízdárny tvoří tříkloubová rámová konstrukce. Skládá se z příčlí s proměnnou výškou průřezu po celé délce. Toto rozložení materiálu činí průřez příčle velice efektivním. Díky tomu došlo k maximálnímu vylehčení konstrukce, a tudíž i ke snížení nákladů. Navržená konstrukce díky tomu působí i na značné rozpony maximálně vzdušně.

Konstrukce z lepených dřevěných hranolů vynikají výbornými mechanickými vlastnostmi, statickou spolehlivostí a vysokou estetickou kvalitou.

Předchozí

Brno bude mít novou čtvrť

LUDVÍK SEKO: Organica?

Další